Arnulf Rainer (festivalový název)

• Rakousko

Arnulf Rainer

Krátkometrážní / Experimentální

Rakousko, 1960, 7 min

Peter Kubelka

Černá x bílá. Zvuk x ticho. Světlo x tma. Realita x prázdno. Tato disharmonie obrazu obnažuje pojem experimentální film ("metrický systém") a maximalizuje krásu jednoduchosti. Tleskám.(20.10.2005)

Nevšedný zážitok striedania chrčivého šumu, tmy, ticha a svetelného objektu. Pustené viackrát za sebou, bezprostredne nezarezonovalo. Až neskôr som si uvedomil, ako často na hypnoticko stroboskopickú sugesciu Arnulfa Rainera myslím, čo sa pri priemerných jednorazovkách, odsunutých mysľou do zabudnutia, nestáva. verne to totiž pripomenulo vizualizáciu spomienky - pokusov o počúvateľné vyladenie staníc ako Slobodná Európa, Rádio Tirana, Hlas Ameriky a pod. za neprestajne sa vludzujúcich, uši píliacich ruchov a pískotov jednej z najvýkonnejších slovenských rušičiek, umiestnenej neďaleko môjho vtedajšieho bydliska.(22.6.2008)

Nesmírně pohlcující. Efekt smyslem.(6.3.2011)

[FILM, JEHOŽ PROMÍTÁNÍ MŮŽE POŠKODIT VÁŠ PROJEKTOR!!!](27.11.2008)

• Ghoulman

Neříkám, že film musí být nutně nositelem jasně artikulovaných informací. Může mít mnoho podob, obrazů, symbolik, vrstev, estetických či etických významů, etc. Avšak něco přenášet (či předávat, chcete-li) by dle mého názoru měl. V tomto případě tomu tak žel není (tedy pokud nejste počítač nebo robot, pokud ano, možná vám to nějaký smysl dá). Nezbývá než si hluboce povzdechnout a doufat, že si někteří tvůrci konečně uvědomí rozdíl mezi uměním a matematikou (a v případě Kubelky mezi uměním a vařením).(9.5.2016)

Nulový stupeň filmu: jeho rozklad na prvočinitele - rozdrcení jeho DNA až na základní báze. Jinými slovy: opětovný návrat k prapůvodním základům každého filmového zážitku, jímž je hra světla a stínu, zvuku a ticha. A že to dělá s až nepříjemnou bolestí - to se v divákovi právě bolstivě rozpadají předsudky a pohodlnost vypěstovaná desetiletími (a dnes již víc jak staletím) konvenční měšťácké kinematografie - s nepříjemnými mukami, které znamenají jediné: návrat zdegenerované smyslovosti diváka k pravým kořenům jeho perceptivity. Jak se říká - abychom se odrazili od dna, musíme tu flašku nejdřív dopít - a Kubelka nás vskutku dostal až na samý základ filmu.(31.3.2015)

• Ninkaa

Tak toto by šlo myslím směle použít jako náhradu elektrického napětí ve hře Vyděržaj pijoněr...(18.11.2012)

Zásadný film, ale tatovi by som ho nepustil.(10.2.2017)

Etalón strukturalistického filmu. Očekával bych něco takového spíše v avantgardě na začátku dvacátých let. V šedesátých letech už takto filozofické pojetí filmu přichází pozdě.(16.6.2012)

Až zde jsem plně docenil a vychutnal si ono doznívání zrakového vjemu na sítnici.(18.11.2014)