Murder-Set-Pieces

Horor / Thriller

USA, 2004, 105 min (SE: 83 min, Director's cut: 91 min)

Brendan Flynt

Todd C. Ramsay

Extrém! Příběh vraha, ale ne jen tak ledajaký. Hlavním hrdinou je nabušený nacistický hovado (za zjevně zásadní idol bere svýho dědu, kterého vidíme na fotce v uniformě a při setkání se samotným Führerem), frajírek a narcis, fotograf mladých sexy holek a řekněme totální omezenec. Vzhledem zjevně přitažlivý, charismatický mladík (představte si jako lehkou modifikaci Roberta Rosenberga), protože nemá větší problém nalákat na photosession a následnou jednorázovku bezpočet luxusních štětek a povolnějších nažhavených ženských tak vůbec. Jenže to samozřejmě vůbec nemají ponětí, co je čeká místo kvalitní šukačky. Kluk je totiž normální lidská nelidská zrůda. Ano, aby mohl s klidem páchat co páchá, musí jí být. V zákulisí svého prostorného domu poblíž Las Vegas se přímo vyžívá ve vraždění, trýznění, hraní si s mrtvými těly a v bezpočtu dalších zásadních úchylek, včetně kanibalismu, nekrofilie a jistě spousty dalších, byť tady třeba pouze naznačených. Na svých obětech si ventiluje svůj zvrácený svět plný nenávisti a extrémně nevybíravé ideologie. Žije prakticky mimo společnost, je to takový ten netušený predátor na jejím okraji a plně mu to tak vyhovuje. Takže většinou ty holky odněkud přiveze ve svojí nadupaný káře, při focení lehce navodí takovou tu nenucenou atmosféru, čímž si je získá definitivně, načež následně je v posteli buď rovnou podřízne břitvou, nebo prozatím pouze připodřízne a sváže, nebo prostě jen nekompromisně zezadu vyrube, přičemž je většinou nechá odněkud krvácet a ukájí se tím, jak přitom hezky a bezmocně naříkají než se konečně udělá, vytáhne ho a nechá je bezvládně ležet. Často do nich také nablije cosi v němčině. A ať už přijde na jakoukoli fázi celého procesu (včetně těch post-mortem), není to žádný velký rutinér, počíná si rozmanitě a je vidět, že je dalo by se říci až zvrhle tvořivý. Co se týče obsazení, jinak prakticky neznámý Sven Garrett tady podle mě přímo exceluje a ač jsem se na něj v prvních minutách díval trochu s podezřením, je přesně takový, jaký ten charakter být má. Respekt. Výtečné jsou i veškeré krvavé efekty. Ty hrajou důležitou roli, je toho tady tolik - celá řada šokujících scén, např. blowjob s hlavou, ohryzávání torza (to jedině vypadalo trochu uměle), dokonce potencionálně hodně pobuřující vražda holčičky na veřejných záchodcích (jo, náš týpek se nepáře ani s dětmi), atd... Byla tady vyčítána amatéřina právě až na tyhle efekty, ale na mě ten film vůbec amatérsky nezapůsobil. Náhodou na to jaká je to prasárna, provedení je více než pěkné. A jak zde bylo dále kritizováno, film napůl postrádá nějaký spojitý děj, což ale já u něj beru jako další plus. Víc než co jiného je to prostý sled aktů vraha, navazujících relativně bez větších pojítek, do toho pár flashbacků a co to nakonec alespoň nějak spojuje dohromady, je konání jedné holčiny, malé sestry vrahovy (ex-)přítelkyně. Ten koment se mi koukám poněkud hodně protáhl, ale přesto zde mám ještě pár poznámek... Režisér si neodpustil přímý odkaz na svůj předešlý film NUTBAG, potěšila vtipná role hororové legendy Tonyho Todda, to samé nářezový soundtrack. Naopak nepotěšil nereálný konec, tedy konkrétně zásadní ignorace v logice chování oběti (běží nahoru a do sklepa, jen ne dveřmi ven...) a výsledek střetu děcko vs. náš doposud nepřemožitelný korbahajzl. A nepobral jsem odkaz na 11.9. Ale to jsou vlastně jen malé chyby na kráse tohoto chvályhodně nekompromisního, odvážného a zajímavého snímku. MURDER, SET, PIECES!(21.5.2009)

• chezush

Krveprolití. Brutalita. No a to je asi tak vše, za co dávám dvě hvězdičky. Vím, že většinou jsou tyhle filmy samo účelové a nejde o děj, jen o tu krev. Ale jestliže režisér chce do takového filmu zapojit i příběh, měl by diváka bavit, zapojit ho do příběhu, vykreslit více postavy a jejich charakter, divák by měl i sympatizovat s postavami. Ale ne, tady postrádám vše. Režisér si vymyslel příběh, ale zároveň se o něj vůbec nestaral. Škoda, protože jinak by to fungovalo dobře.(30.3.2013)

Počkej jen malou chvíli,úchylák tmou se k tobě blíží.Jeho malá sekera,zasekne se do těla.Zemřeš.Přesně takhle nám začína tento snímek.Pravdou je,že z něho vyzařuje amatérismus,ale taky velký zápal a obliba k exploitation žánru.Scénář zde nemáme v podstatě žádný.A jak je zde napsáno-jedná se o sled do sebe těžko zapadajících scén, které nedávají žádný ucelený děj-tak s tím v podstatě taky souhlasím.Ale musím uznat,že právě ta NEVĚDOMOST toho co se bude dít dál a jakým směrem se bude film ubírat mě dokonale udržela v pozornosti.A určitě mě film ani v nejmenším nenudil.Ba naopak mě královsky bavil.To nic nemění na tom,že jde o opravdu nechutný,špinavý,chorý,krvavý a brutální film,který není pro tuctové diváky.Rozhodně nedoporučuju lidem se slabším žaludkem a když už,tak mějte kýbl dostatečně blízko u sebe.Citát z filmu:VSTOUPIT DO PEKLA JE LEHKÉ.VYLÉZT VEN JE HORŠÍ.Takže pokud vás tohle vše neodradilo tak s chutí do toho.Za sebe nemůžu jinak než 5 hvězd.(17.5.2015)

O čem to vlastně je? Tenhle film je něco, co by se dalo přirovnat například ke dvoum zásadním filmům podobného typu a to je Henry: Portrait of a Serial Killer (1986) a Maniak (1980)(ale zdaleka nedosahuje jejich filmových kvalit, jedná se celkově o amatérštinu...). Je to prostě na první pohled jakási sonda do duše vraždícího maniaka. Ovšem na druhou stranu, přesně jak popsal RYKARDO, se jedná jen o sled do sebe těžko zapadajících scén, které nedávají žádný ucelený děj. Postava vraha je totálně šílená a opravdu nechutná. Mladý namakaný nacista, co poslouchá na plasmě Hitlerovy projevy a přitom posiluje. Láká krásné holky na focení aktů a pak je šoustá, mlátí, mučí a vraždí ve svém speciálně upraveném sklepení. To asi tak ve stručnosti a teď trocha varování... Jedná se o čistý explotation tak drsného ražení, že i mě, hodně otrlému divákovi, šly oči vsloup. Divák je zasypáván vším možným hnusem, jaký si jde (i nejde) představit a to v tak dlouhé stopáži (uncut) a v tak silném náporu, že se tomu těžko odolává. Film nebaví ... to je právě ta chyba, že kromě mordů vlastně ani nic neobsahuje a posouvá se od ničeho k ničemu ... nemá děj. Ovšem výjevy v něm ztvárněné dávají na prdel drtivé většině explotation horrorů všeho možného ražení. Filmaři podle mne účelně využívali zobrazování násilí, aby šokovali a aby na sebe upozornili (což osobně nemám rád). Navíc si do filmu pozvali dvě "special guest stars": Tonnyho Todda a Gunnara Hansena, známé to "řezníky" ze starých horrorů Candyman a The Texas Chainsaw massacre, čímž se vlastně prozradili, že jde o provokaci. Každopádně, tohle je vrchol brutality!!!!! Film je "extreeeemly grizzly GORY!!" (vlastní vymyšlený pojem) a zobrazuje naprosto všechno a ztrhává VŠECHNA FILMOVÁ TABU!!!!! Je to jeden z mála filmů, který jsem viděl o mohu o něm v klidu říct, že to je film pro sadistické perverzní úchyláky ... Ale díky za takové filmy, protože se tak úchylové mohou vyřádit u filmu doma a neobtěžovat pak lidi na ulici ... (myšleno s mírnou nadsázkou ...) Rozhodně nedoporučuju povahám se slabším srdcem, psychikou, ženám, dětem a mládeži do 18ti let a opravdu tohle jen na vlastní nebezpečí ... já vás varoval ...(12.2.2009)

• Skrk

"Nikdy jsem nečekal, že dám Exploitation hororu tak nízké / špatné hodnocení." Na to, že jsem o filmu slyšel celkem kladné věci, to je neskutečné zklamání. Příšerně nesympatický slizký hlavní "hrdina" Sven Garrett, amatérští herci (ta malá blondýna mě vyloženě srala už od začátku), amatérská digitální kamera, nuda (!), občas to vypadalo i parodicky (může za to jak jinak než Sven Garrett) a vykrádalo to slušně i jiné filmy (viz. Texaský masakr). Jediné, za co má film plusy je neskutečně odporné exploitation, u které budete snad i zavírat oči. 3/10(18.9.2010)

• - V mnoha zemích je film dodnes zakázán, v některých byl uvolněn až několik let po natočení. (Flipnic)

• - Ve filmu je zavražděno 30 lidí a vypotřebováno 55 galonů umělé krve. (Flipnic)

• - Aby dostal film rating NC-17, muselo být vystřiženo 23 minut brutálních scén. Žádný film v historii nebyl dosud kvůli ratingu takhle zkrácen. (Flipnic)