Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb Tak to mi ho teda vyndej (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2005, 50 min

Zdeněk Tyc

Fotbal mi toho příliš neříká (a když, je to něco jako "Starej se o sebe!" nebo "Dělej, že neexistuju, bude to pro oba lepší..."), a tak jsem byl zvědav, co mi řekne po deseti letech už snad legendární Ivánek. Kupodivu mě pobavil. Nemám rád vulgarismy, které někdo používá jen pro to, aby jimi šokoval, vsází pouze na ně (viz Matonohův hrůzný otevřený dopis a podobně) a nic nového v rukávu nemá. To naštěstí není případ Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse, kteří na nich postavili parádní satiru zesměšňující mocné a ukazující je v tom správném světle, které z nich dělá prvotřídní blbce. Oba dva ty nesmírně sprosté texty navíc dokážou kouzelně podat, a tak i když člověk možná úplně neví, oč jde (ovšem k pochopení toho základního stačí půl minuty googlit), pobaví se. Vadil mi pouze závěrečný výstup Josefa Poláška, který už onou zbytečnou vulgaritou zaváněl / zapáchal, a také doslova a do písmene nijaký konec.(14.10.2015)

Petr Čtvrtníček napísal a zrealizoval v roku 2005 veľmi aktuálnu divadelnú hru o nekalých praktikách v Českomoravskom futbalovom zväze. Hra volne založená na policajných odposluchoch futbalových funkcionárov je plná satiry a sprostých slov. Telefonické rozhovory medzi skorumpovaným rozhodcom a manažerom jedného z klubov najvyššej ligy, v podaní Jiřího Lábusa a samotného autora Petra Čtvrtníčka, majú zvláštne, nechutne vtipné fluidum. ****(25.9.2009)

Další citace skvělých gagů už asi není nutná, protože kdo si je chce opravdu vychutnat, nestačí mu aby si je přečetl - musí je slyšet z úst skvělých komiků Lábuse a Čtvrtníčka, kteří jsou v neobvyklé hře prostě dokonalí... Průřez jejich týdenními telefonáty vás rozseká a úžasný tón Čtvrtníčkova hlasu budete spolu s jeho typickými nadávkami vyhánět z hlavy ještě dlouho po skončení představení :)...(18.10.2008)

Málokteré „umělecké dílo“ (jak jinak to s nadsázkou nazvat, pokud člověk nechce zabřednout do morálně hodnotících soudů) „obohatilo“ (opět uvozovky) běžný český slovník o tolik hlášek při takovém poměru pracnosti ku invenci. Potvrzení pravidla, že nejlepší kousky píše sám život. Jen kdyby se na divadle tolik nesnažili (zejména Poláškův závěrečnný vstup měl k rafinovanému humoru velmi daleko).(9.5.2011)

je tam 50 jablek na výhru a 30- ník na kříž! Kapříci připluli. inkognito vole čau :o) nazdar draku, rád Tě slyšim! jsem si říkal, že Tě při Út prozvonim. Tak jaká u tebe? volal mi Pelta! ......Čurák,co chtěl?.... nic. ......a co jsi mu na to řekl?....... no nic......... tos mu řekl hezky:o) u nás na vsi se říká: že silnější pes mrdá... no to mi ho teda vyndej.. co více dodat k tomuto divadelnímu představení. které napsal Petr Čtvrtníček jako reakci na korupci ve fotbale. Co věta to perla české kinematogafie:o) Jak jen je ten český jazyk nádherný a ta slovní zásoba květnatá :o) Petr Čtvrtníček si to opravdu dokonale užívá a Jirka Lábus mu zdatně sekunduje seč mu síly stačí, ikdyž mistrovi se nevyrovná..... Děkuji Petře za tento pohled na dění v českém fotbalu, děkuji pánové Horníkové, Brabcové, Peltové, Pučkové, Starkové. Je smutné, že toto představení mohlo vůbec vzniknout( myšleno tím, že vůbec měl Petr inspiraci díky poměrům v českém fotbale, je to smutné.......)(13.1.2009)

• - Celý projekt prakticky nepotřeboval žádný scénář, jelikož drtivá většina replik dvojice Lábus a Čtvrtníček je výsledkem záznamu policejních odposlechů vyšetřovaných fotbalových funkcionářů a zbytek iprovizace herců. (korbitch22)