Guvernantka

Scénografie:

Sarah Greenwood

Kostýmy:

Caroline Harris

Obrazově vzrušující dílo, kochající se rodící se fotografickou novinkou. Nejde však o dílo realistické, ale silně romantické se vším všudy - realnosti je tu minimum (a navíc pokřivené) - židovská dívka by v Anglii poloviny 19. století byla mnohem méně emancipovaná (a že by byla až tolik vzdělaná nejen v malířství?, nehledě na to, že neasimilovaní židé prosté zobrazení lidské postavy vůbec nezkousli - proč by jinak na jejich svatbě zněla tradiční hudba a tančili by jak ve středověkém Španělsku?) než hlavní hrdinka, hudba Sefardim (navíc ve worlmusikálním podání Ofry Haza) by v Londýně asi na svatbě tamějších bohatých židů také moc nezněla (leda tak v Maroku nebo Soluni). Přesto mě film vtáhl, a proto dávám hodnocení tak vysoké.(6.6.2010)

Guvernantka je z těch filmů, které, když si pustím televizi jako kulisu k slastnému usínání, usnout nedovolí : pro jemný půvab Minnie Driver, která by se do kaskád svých vlasů mohla schovat, pro Toma Wilkinsona, který tu zdaleka není mistrem s trpaslíky z Full Monty, ale naopak charismatickým chlapem zahloubaným do objevu fotografie, pro Jonathana Rhys-Meyerse, z jehož vizáže a hraní mám husí kůži, pro estetickou stránku filmu, která je snad nejsilnější při aranžování guvernantky do nařasených látek, pro hudbu, kameru ..... pro překvapení, které bych si dala líbit i častěji.(8.10.2005)

Pomalu, zvolna plynoucí, romantický, jako by zasněný film, který při zdánlivé konejšivosti vlastně skrývá docela silné drama o rozdílnosti kultur stojících tak blízko vedle sebe a o tom, že vždycky nejvíce toužíme po tom, co nám uniká. Nádherná výtvarná složka, do níž přesně zapadá krásná Minnie Driver.(21.8.2010)

Obávám se, že příběh "Guvernantky" s tehdejší realitou nemá co společného, jde prostě o silně zromantizované představy, které napsala žena mladá, moderní a dnešní. Cením ovšem, že je dokázala dotáhnout do konce a sama film natočila. Je to taková průměrná historka, sice hraničící s kýčem, ale vizuálně nádherný film. Za to estetické vidění přidávám jednu *.(13.12.2010)

Čekala jsem něco úplně jiného, ale skutečnost mě vůbec nezklamala, naopak. Minnie Driver je báječná, a její "proměna" ze sebejisté a rozhodné ženy v šíleně zamilovanou, až posedlou, je vážně přesvědčivá. Zvláštní byla postava Jonathana Rhyse Meyerse. Ten si ještě na role osudových chlapáků musel počkat :)(9.5.2015)

• - Datum copyrightu, jež je uvedeno v římských číslicích na konci filmu je MCMXVII (1917), nikoliv MCMXCVII (1997) (Morien)

• - SPOILER Děj filmu se odehrává kolem roku 1840. V první scéně, ve které se hlavní postavy intimně sbližují, lze slyšet zip, jak se pan Cavendish začne svlékat. Zip byl ale objeven až roku 1891. (Morien)

• - Když Rosina fotografuje spícího Cavendishe, aranžuje jeho tělo tak, že mu pokrčí levou nohu. Když později vidíme vyhotovenou fotku, tak je na ní pokrčená pravá noha. (Morien)