Marta

Česko, 2006, 77 min

Matěj Cibulka

Technicky skvělé (kamera, herci, režie i ten zvláštní jazyk a napětí), ale mně chybělo vysvětlení konfliktu, který ve filmu probíhá. Jak by jinak ve válce (která asi zuří dost dlouho, když mladík ani netuší, že existuje menstruace) mohlo zachránit člověka od odvodu useknutí prstu na ruce?! Příběh je příliš neoriginální. Psychologie s detailními záběry film neutáhnou. Všechno to tak nějak volně visí ve vzduchoprázdnu.(1.7.2014)

Pribeh otce, syna a Marty vojacky se mi libil.Souhlasim take pouze s pouzitim kytary jakozto doprovodne hudby. Jedine co mi rusilo podivanou, byla pritomnost vojaku ty mi tam vubec ale vubec nepasovali, i kdyz tam vsak asi byti meli.Kazdopadne fajn pocin od Marty Novakove.(27.12.2007)

• Filmmaniak

Tvůrcům se daří vytvořit atmosferickou psychologickou situaci mezi třemi postavami ve stísněném prostoru, leč nohy jim podráží nedostatek financí, neexistence filmového svícení, ošklivost a nekvalita obrazu, podivné režijní záměry (závěr filmu, přelety kamery nad chatou) a celková nezkušenost. Jistý talent a schopnost aplikovat různé vypravěčské a filmové postupy na snímku přesto vidět jsou. Jako absolventský film na FAMU je to plně obhajitelné, ale z představy, že bych měl zaplatit přes sto korun, abych ho mohl vidět v kině, na mě jdou mrákoty.(30.9.2017)

Neefektní, ale v několika ohledech pozoruhodný film. Příběh otce a syna uzamčených kvůli válečnému konfliktu v chalupě v lesích, kterým do jejich vyčpělého spolužití rázně zasáhne zraněná vojačka Marta, si po celou dobu udržuje spád a především nevyzpytatelné pnutí mezi postavami, do jejichž vnitřního světa však film (záměrně) nedává příliš nahlédnout. Život a události, které s sebou neobvyklá situace přínáší, se dějí a žijí, méně již prožívají a vysvětlují, jak tomu bohužel bývá u českých filmů obvyklé. Také styl filmu slouží této (ne)příjemně mrazivé syrovosti, především pak střih (a kamera), jenž nejvíce přiblížuje emocionální prožívání postav. V tom je "Marta" nejosobitější (alespoň v porovnání se zdejší tvorbou): forma vyprávění je rovnocenným partnerem vyprávěného příběhu. Přídáte-li k tomu koncentrované herecké výkony, krev na těch správných místech (nejen děje) a poctivě a do detailu stvořený (ač ohraničený) svět, v němž se hrdinové pohybují, vyjde z toho film, který stojí za to vidět. I když na druhou stranu pochybuju, že si ho mnoho lidí v kinech všimne. Aspoň můžu říkat, že JÁ jsem ho viděla.(20.8.2006)

Na debutující počin Marty Novákové se jedná o snímek s viditelným potenciálem, který zde však není ještě plně využit. Skvělé výkony Petry Špalkové, již jsem prvně poznala ve filmu Sluneční stát, kde se mi hodně líbila a Jana Novotného. Pokud by si režisérka udržela své postupy a více se v nich vypracovala, ráda bych od ní zhlédla další dílo. Marta je mlčenlivá a disponující pošmournou atmosférou zimního období, do něhož účelně zapadá celý příběh a jeho psychologické směřování.(15.1.2012)