Marta

Česko, 2006, 77 min

Matěj Cibulka
  • Filmmaniak

Tvůrcům se daří vytvořit atmosferickou psychologickou situaci mezi třemi postavami ve stísněném prostoru, leč nohy jim podráží nedostatek financí, neexistence filmového svícení, ošklivost a nekvalita obrazu, podivné režijní záměry (závěr filmu, přelety kamery nad chatou) a celková nezkušenost. Jistý talent a schopnost aplikovat různé vypravěčské a filmové postupy na snímku přesto vidět jsou. Jako absolventský film na FAMU je to plně obhajitelné, ale z představy, že bych měl zaplatit přes sto korun, abych ho mohl vidět v kině, na mě jdou mrákoty.(30.9.2017)

Občas stačí tři herci, letitá lesní samota, dobrý scénář a režisérka, která ví, co chce říci, aby vznikl opravdu pozoruhodný film. Film, který má vlastní ksicht, sází na pečlivě budovanou atmosféru a divákovi se ničím nepodbízí. Zajímavá je i kamera, střih a hudba. Jeden z nejoriginálnějších českých filmů posledních let.(20.12.2006)

Film, který sází na pečlivě budovanou atmosféru, minimalistické drama a ponurou atmosféru. Před očima diváka se odvíjí příběh, kde se nic moc nevysvětluje, děj je místy doslova zatlačen do kouta. Tři hlavní protagonisté jsou velmi přesvědčivý, zajímavá kamera i hudba. Bohužel právě minimalistické pojetí, až přespříliš vypjatá psychologická atmosféra, jsou největšími zabijáky tohoto filmu. Každopádně se jedná o zajímavý absolventský počin, který jsem sice zhlédla s 11letým zpožděním, ale je jasnou ukázkou toho, že režisérka Marta Nováková má obrovský talent a potenciál. Rozhodně nejsem fanoušek artových dramat, takže moje hodnocení je velmi amatérské, neb tomu nerozumím, hodnotím subjektivně.(8.11.2017)

Technicky skvělé (kamera, herci, režie i ten zvláštní jazyk a napětí), ale mně chybělo vysvětlení konfliktu, který ve filmu probíhá. Jak by jinak ve válce (která asi zuří dost dlouho, když mladík ani netuší, že existuje menstruace) mohlo zachránit člověka od odvodu useknutí prstu na ruce?! Příběh je příliš neoriginální. Psychologie s detailními záběry film neutáhnou. Všechno to tak nějak volně visí ve vzduchoprázdnu.(1.7.2014)

Na debutující počin Marty Novákové se jedná o snímek s viditelným potenciálem, který zde však není ještě plně využit. Skvělé výkony Petry Špalkové, již jsem prvně poznala ve filmu Sluneční stát, kde se mi hodně líbila a Jana Novotného. Pokud by si režisérka udržela své postupy a více se v nich vypracovala, ráda bych od ní zhlédla další dílo. Marta je mlčenlivá a disponující pošmournou atmosférou zimního období, do něhož účelně zapadá celý příběh a jeho psychologické směřování.(15.1.2012)