Marta

Česko, 2006, 77 min

Matěj Cibulka
  • Filmmaniak

Tvůrcům se daří vytvořit atmosferickou psychologickou situaci mezi třemi postavami ve stísněném prostoru, leč nohy jim podráží nedostatek financí, neexistence filmového svícení, ošklivost a nekvalita obrazu, podivné režijní záměry (závěr filmu, přelety kamery nad chatou) a celková nezkušenost. Jistý talent a schopnost aplikovat různé vypravěčské a filmové postupy na snímku přesto vidět jsou. Jako absolventský film na FAMU je to plně obhajitelné, ale z představy, že bych měl zaplatit přes sto korun, abych ho mohl vidět v kině, na mě jdou mrákoty.(30.9.2017)

Pribeh otce, syna a Marty vojacky se mi libil.Souhlasim take pouze s pouzitim kytary jakozto doprovodne hudby. Jedine co mi rusilo podivanou, byla pritomnost vojaku ty mi tam vubec ale vubec nepasovali, i kdyz tam vsak asi byti meli.Kazdopadne fajn pocin od Marty Novakove.(27.12.2007)

Film, který sází na pečlivě budovanou atmosféru, minimalistické drama a ponurou atmosféru. Před očima diváka se odvíjí příběh, kde se nic moc nevysvětluje, děj je místy doslova zatlačen do kouta. Tři hlavní protagonisté jsou velmi přesvědčivý, zajímavá kamera i hudba. Bohužel právě minimalistické pojetí, až přespříliš vypjatá psychologická atmosféra, jsou největšími zabijáky tohoto filmu. Každopádně se jedná o zajímavý absolventský počin, který jsem sice zhlédla s 11letým zpožděním, ale je jasnou ukázkou toho, že režisérka Marta Nováková má obrovský talent a potenciál. Rozhodně nejsem fanoušek artových dramat, takže moje hodnocení je velmi amatérské, neb tomu nerozumím, hodnotím subjektivně.(8.11.2017)

Občas stačí tři herci, letitá lesní samota, dobrý scénář a režisérka, která ví, co chce říci, aby vznikl opravdu pozoruhodný film. Film, který má vlastní ksicht, sází na pečlivě budovanou atmosféru a divákovi se ničím nepodbízí. Zajímavá je i kamera, střih a hudba. Jeden z nejoriginálnějších českých filmů posledních let.(20.12.2006)

Na debutující počin Marty Novákové se jedná o snímek s viditelným potenciálem, který zde však není ještě plně využit. Skvělé výkony Petry Špalkové, již jsem prvně poznala ve filmu Sluneční stát, kde se mi hodně líbila a Jana Novotného. Pokud by si režisérka udržela své postupy a více se v nich vypracovala, ráda bych od ní zhlédla další dílo. Marta je mlčenlivá a disponující pošmournou atmosférou zimního období, do něhož účelně zapadá celý příběh a jeho psychologické směřování.(15.1.2012)