poster

Svobodná vůle (festivalový název)

 • německý

  Der freie Wille

 • anglický

  Free Will, The

Krimi / Drama

Německo, 2006, 163 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Enšpígl
  ****

  Němci se nebojí dlouhých stopáží a Jürgen Vogel se nebojí náročnách rolí a to je pro nás diváky jen dobře, protože to co tady předvádí je naprosto famozní a strhující herecký výkon a filmové ceny mu přilítly po právu. Být tohle americký film a být Jürgen Vogel černoch (zásadní podmínka pro získání Oscara v 21. století ) má i zlatou plešku. Bylo by však naspravedlivé chválit jen Jürgena, protože jeho kolegyně Sabine Timoteo se ve druhé polovině filmu rozehráva taky na plný obrátky a oba herecký super výkony posunují film na absolutní špičky. Režisér filmu zvolil velmi syrový realisticky způsob vyprávění, bez hudebníh doprovodu s častým makro záběrem na obličeje hlavních hrdinů a velmi syrově brutálníma scénama znásilněn a udělal dobře. Jediný co filmu vyčítám jsou dorbnosti typu, vloupání se do bytu jedný holky, tojsem fakt nepochopil takovej úlet, stejně jako uvodní znásilnění a následná honička (kde se tam vzali ??? ) . Jinak Německá filmová pavlač opět dodala kvalitku se vším všudy .(30.7.2017)

 • hirnlego
  **

  Další z pseudo-artově-autentických filmů, které mají být "silnou emocionální výpovědí o krutém osudu nešťastného jedince bla bla", avšak je jen karikaturou sebe sama (vzpomeňme též třeba na vskutku "kvalitní" Flandry v čele s tupounem a nudnou děvkou - a nebo podobně "umělecky silné" Allein). Prý "šokující a skandální film" - nenechte se vysmát - to, že je zde párkrát vidět, jak si ho hlavní "hrdina" honí, případně jak znásilňuje nějakou svou oběť (a nutno říct, že vcelku "rutinně" - kam se hrabe na Zvráceného), ještě nedělá film šokujícím - šokující je možná tak jeho vysoké hodnocení, jak na IMDB, tak i zde a koneckonců i v Berlíně (Zlatý medvěd = wtf?!). Ovšem jeden klad bych zde kupodivu našla - a tím je nutnost položit si otázku: jak může mít tak hlasitě do nebe volající sračka takhle úžasně silný konec? Opravdu - samotný závěr na pláži se mi vážně moc líbil (i zahrané to bylo pěkně) - a tak se ptám podruhé, trochu jinak: to nešlo udělat celý film takhle OPRAVDOVÝ?(26.3.2007)

 • claudel
  ****

  Syrový příběh, jenž na duši rozhodně nepohladí, přesto jsem si k oběma hlavním postavám během dlouhé stopáže vytvořil určité sympatie. Bezradnost a boj s vlastními démony Thea doslova ničí, Netti zase válčí s vlastní nevyrovnaností. Jejich nerozhodnost a nesmělost ve vztahu k tomu druhému působí komicky a dojemně. Ačkoli se mi tento film moc líbil, domnívám se, že by mu rozhodně slušelo zkrácení na 120 minut. Nijak by mu to neubralo na umělecké hodnotě a síle výpovědi.(15.12.2011)

 • Lestat
  ****

  Obsahově nejprogresivnější film, který jsem v posledních letech viděl. Jednoduchý příběh sexuálně deviantního Thea, který se po letech ve vězení (léčebně) snaží o návrat do společnosti je podán přímočaře a s nebývalou razancí. Naturalisticky pojatý souboj člověka s vlastní hlavou. Souboj jehož marnost je dána právě oním neviditelným nepřítelem, kterého nelze zničit jinak než zničením sebe sama. Po dlouhé době jednoduchý film bez dějových kudrlin a příkras (v čemž paradoxně tkví jeho progresivita), kde hlavní hrdina je opravdu hlavní hrdina. Facka na obě tváře za kterou nezbývá než režisérovi poděkovat.(17.5.2007)

 • rockwoman
  ****

  Vím, že vám doktoři říkají, že je to velká příležitost a ty řečičky kolem. Ale ti, co tady žijí, nazývají vstupní dveře " bránou do pekla". ...Pro mou citlivou duši těžko stravitelné od nepříjemného začátku až do konce. Volání o pomoc, které nikdo neslyší. Marný boj s nemocí, kterou ani láska nedokáže utlumit. A v neposlední řadě také nepřehlédnutelný herecký výkon Jürgena Vogela.(11.5.2014)