Špinaví Irové

Black Irish

USA, 2007, 93 min

Príjemný smutno-veselý film o disfunkčnej rodine, kde excelujú Angarano a hlavne Gleeson. Ide o príbeh, ktorých možno poznať milióny a nemusia byť písané scenáristom, skôr práve naopak. Príslušnosť k írskej národnosti je pre film sekundárna, dominuje láska k baseballu a osobné problémy jednotlivcov. Kiežby bol koniec filmu menej patetický..(27.1.2012)

Tak jako sice žádný převratný kus, ale poctivý příběh irské rodinky z Bostonu. Dva bráchové, těhotná ségra a rozhádaní rodiče. Brendan Gleeson ve své klasické poloze tichého chlapíka se smyslem pro humor. Trochu mi to připomnělo Příběh z Bronxu. "Život je jako baseball, většinu času se v něm nic neděje". Tady se ale děje skoro celý film něco. Všici se musí holt poprat a vyrovnat se svou rodinou, která je stvořila, a bez níž být nemohou, ať je jakákoli. 80%(4.3.2015)

Mizerné rodinné poměry a dospívající teenager. 1) Syrová výpověď o teenagerovi srdnatě bojujícím s mizernými rodinnými poměry působí upřímně a otevřeně. Chvílemi sice sklouzává do určitých klišé (úloha trenéra a amerického fotbalu vůbec), ale díky režisérově pevné ruce film úspěšně proplouvá Scyllou a Charybdou laciné sentimentality a happy endů - častých to úskalí filmů podobného zaměření. Střízlivost a uměřenost je největší předností tohoto díla. 2) Dobrý dojem posilují výborně napsané i zahrané postavy všech aktérů. Lze jim věřit, ano, takoví jsme, dobří i špatní, zmatení i cílevědomí, plni lásky i bolesti. Zvláště Michael Angarano se svým přemýšlivým až intelektuálně chápavým výrazem se mi zapsal do srdce. Pravda, nevypadá na šestnáct (taky mu v době natáčení bylo už 20), ale nějak mi to nevadí.(6.2.2009)

Black Irish, trocha starší film (roku 2007), som si vyhľadal ako jeden z fanúšikov herečky Emily VanCamp (baletka s nenapodobiteľnou krásou v tele) a včera sme v okruhu kamarátov pozreli, s výsledkom: obstojná dráma s veľkými prvkami reality. Život Írov v Americkom meste, sa vôbec nesnaží nahovoriť niekomu z vonku, že by ich potomkovia kazili život svojim deťom ale naopak, ukazuje silné momenty v slabom rodinnom základe, kde krv síce nieje voda ale v rovnakej miere, sa môže zmeniť na žumpu a rozumový úpadok osobnosti. Aj keď som polovicu filmu nezaznamenal nejaký silnejší moment, pozeral som až dokonca a to nielen kvôli Emily ale hlavne, pre rozuzlenie chovaní hercov, ktoré muselo viac či menej mať rýchli spád.(22.10.2011)

Já si nemůžu pomoct. Mně to přišlo strašně mdlý. Otcova role byla sice perfektní, ale matka byla ten klasickej typ vychrtlý vošklivky se staženejma vlasama. Terry byl taky držka a ta ségra sice moc hrát neuměla, ale aspoň že byla hezká. No a Cole mi hrozně připomínal jednoho týpka, kerýho fakt nemusim, takže si u mě taky nepolepšil. Navíc nerozumim baseballu a myšlenka že se najednou stane tolik věcí v jedný irský rodině z Bostonu je přece jen úsměvná. Do toho se míchal irskej dialekt s americkym a konec mě vyloženě naštval, páč byl klasicky vodfláklej. 60%.(22.2.2009)