Špinaví Irové

Black Irish

USA, 2007, 93 min

Já si nemůžu pomoct. Mně to přišlo strašně mdlý. Otcova role byla sice perfektní, ale matka byla ten klasickej typ vychrtlý vošklivky se staženejma vlasama. Terry byl taky držka a ta ségra sice moc hrát neuměla, ale aspoň že byla hezká. No a Cole mi hrozně připomínal jednoho týpka, kerýho fakt nemusim, takže si u mě taky nepolepšil. Navíc nerozumim baseballu a myšlenka že se najednou stane tolik věcí v jedný irský rodině z Bostonu je přece jen úsměvná. Do toho se míchal irskej dialekt s americkym a konec mě vyloženě naštval, páč byl klasicky vodfláklej. 60%.(22.2.2009)

Syrove drama ze zivota, nic nemusi jit tak jak sme si planovali a spousta veci jiz nejde vzit nikdy zpet. Film se nikam nehrne, nic nepodsouva, ale zaroven krasne zobrazuje zmatecnost a kolikrat zdanlivou nelogicnost nasich chovani. Vetsina hereckych vykonu je na vyborne urovni a scenar je zajimavy necekanymi zalezitostmi. Dobra volba obsazeni...(27.5.2008)

Príjemný smutno-veselý film o disfunkčnej rodine, kde excelujú Angarano a hlavne Gleeson. Ide o príbeh, ktorých možno poznať milióny a nemusia byť písané scenáristom, skôr práve naopak. Príslušnosť k írskej národnosti je pre film sekundárna, dominuje láska k baseballu a osobné problémy jednotlivcov. Kiežby bol koniec filmu menej patetický..(27.1.2012)

Hľa! Motyka opäť raz vystrelila a aj keď premisa huláka do sveta malé, konvenčné, ubolené drama rozpadajúcej sa rodiny (matka žijúca v ťažkom sebaklame, brat vagabund, sestra tehotná, umierajúci otec na mizine), tak vďaka triezvej réžii to pekne drží pokope. Nebol som pripravený na až takú dávku úprimnej, chvíľami príjemne odľahčenej tragiky. Čiže vo výsledku prekvapenie a ako bonus hladivý, nevtieravý hudobný podmaz a Brendan Gleeson s Bostonským akcentom. 75%(2.12.2008)

Dlouho mi trvalo, než jsem zjistil, jestli se to odehrává v UK nebo v USA, protože jsem si říkal - je to irish, myslím, že to je tam sem tam britská angličtina, Gleeson je ir, ale plete se tam baseball a státní školy. No to je jedno. Děj byl jakž takž zajímavej, akorát to s tím knězem se mi tam moc nehodilo. A taky se mi tam nehodila ta jejich matka, hrozná kráva. Jinak to ničím nepřekvapí, ale říkal jsem si, že celkem příjemně strávené 1,5h. PS: nejvíc mě pobavila scéna s papouškem.(1.2.2008)