Žraločí vody

(festivalový název)
  • Kanada Sharkwater
všechny plakáty

Žraloci tu žijí už více než 400 miliónů let. Byli tu dokonce 150 miliónů let před příchodem dinosaurů. Přežili všechna období zániku, při kterých zmizelo z naší Země téměř vše živé a přesto by mohli být vyhubeni... Proč? Díky lidské nenasytnosti. Rob Stewart natočil pozoruhodný dokument, který nám ukáže pravou stránku mořských predátorů a vyvrátí mylné domněnky, které si o nich lidstvo za mnohá staletí vybudovalo. (Krouťák)

Noviik

Musím uznat, že tento dokument se líbil i mě. Na rozdíl od Zátoky má totiž obrovskou informační hodnotu a nejde jen o dokument ve stylu - nedělejte to, je to špatné. ()

Copacabana

Bolestivá ukážka toho, ako je celý svet postavený na hlavu - toho, ako sa z najstaršieho predátora,ktorým je žralok stáva korisť. Žralok, ktorý je hlavným regulátorom najzložitejšieho morského ekosystému, na ktorom je závislý ten suchozemský je nemilosrdne hubený, a to všetko iba kvôli zisku a s ním ruka v ruke spojeným mýtom, ktoré si ľudia vymysleli. Tieto mýty o nebezpečnosti a liečivých účinkov zo žraločích plutiev či chrupaviek sa tu vyvracajú. Avšak pocity bezmocnosti, depresie a strachu ostávajú. Všetka tá krása podmorského sveta, dokonca i v národných parkoch silno kontrastuje s rybárskymi sieťami a hákmi, bezcitným vyťahovaním zvierat z vody, odrezaním plutiev a hádzaním tiel naspäť do vody. Vidieť klesať ku dnu nehybné a bezmocné torzo žraloka je pohľad nesmierne bolestivý, a je až priam nepochopiteľné ako sa pri odrezávaní plutiev na tvárach rybárov javí úsmev. ()

st.jim

Tento dokument není jenom o tom, že se nemáme bát žraloků ale zamyslet se nad tím, co jim svým chováním zbůsobujeme. Jsou tu záběry, kdy mi až přecházel zrak. Je to opravdu nádhera vidět krásného žraloka, který si to štráduje skrz oceán. Vše je také podpořeno velice příjemnou hudbou a parádním komentářem. Jsou tu ovšem i záběry, ze kterých se mi chtělo až brečet. Chytit žraloka a za živa mu uříznout ploutve, potom ho pustit zpět do moře, tak to je opravdu neskutečný hnus. ()

MinoSachet

movie a Hrabka : Naprosto souhlasím s movie, ale musim trochu i s Hrabkou. Taky jsem netušil v jakém množství jsou žraloci vybíjeni a hlavně jak je s nimi zacházeno. A co teprv ti ostatní živočichové, kteří se chytí do pastí na žraloky. Na druhou stranu co se týče dokumentu opravdu se tam stále objevují stejné fráze. ()

NoFiction

Po shlédnutí tohodle dokumentu změníte úplně názor života žraloků na naši planetě. Bohužel je spousty těch, kteří tohle nebudou chtít nikdy vidět ! Proč zachraňovat planetu, když se chci mít dobře. ()

Maynard.

V poměrně krátkém časovém rozmezí mě skřížil cestu již druhý dokument s touto smutnou tématikou, kterou je vyvražďování žraloků... Tento dokument je stejně vymazlenej jako the Cove, který se ale zabývá problémem delfínů. Stejně tak jako u Cove mám po skončení úděsný pocit bezmoci. Kdyby ty nebohý a pro nás všechny, ano čteš dobře pro nás všechny (páč tito predádoři žerou malý rybky, který žerou plankton, kterej žere CO2) důležitý žraloky aspoň lovili kvůli masu. To by sice ty prachychtivý rybáře neospravedlňovalo, ale aspoň bych to trochu pochopil. Ale voni toho žraloka uloví, za živa z něj odřežou ploutve a hodej ho zpět do moře. A ty ploutve prodávaj kurvám šikmovokejm (jo, taky čteš dobře), který si při pocitu, že žerou žraločí ploutev připadají, že patří do vyšší společenské třídy. Tohle je na tom to nejsmutnější a mně to opravdu štve. Jenomže s tím nemůžu nic udělat ani kdybych chtěl. Na závěr přidám pár odstrašujících čísel, během vysílání tohoto dokumentu bylo zavražděno 15000 žraloků, během napsání těchto pár řádků 1666,6... Smutnej mazec :o(. Nikdy sem nebyl sympatizantem hnutí greenpeace, ale někdo to prostě dělat musí a já to nebudu. Navíc se nejedná o nějaký kytičky, kvůli kterejm se nesmí postavit sjezdovka nebo dálnice, ale jedná se o nejstarší tvory naší planety! ()

LuciusWlk

Stejně jako u zátoky, i zde jsem byl nepříjemně překvapen a znechucen lidskou lhostejností. Určitě poučné a smutné. ()

bari68

Vzhľadom na obsah o posolstvo, ktoré film prináša by som musel hodnotiť na 110 percent. U takýchto diel avšak nezáleží až tak príliš kriticky na hodnotenie, ako na samé jadro problému veci, ktoré si v srdci a na mysli uchovám. ()

Prochy38

Neuvěřitelně dobře zpracovaný dokument. Stejně jako The Cove musí mít účinek i na lidi, kteří mají se zvířaty vztah minimální. Je šílené, jaké jsou lidi kurvy! A všechno je jen a pouze o prachách!!! Skvělý dokument! Snad bude mít kýžený úspěch. Škoda, že někdo takto neloví i lidi, hned by to tady na té planetě vypadalo jinak. ()

Abiosis

*PÄŤ OBETÍ ROČNE* Výborný dokument, ktorý mi svojim investigatívnym prístupom pripomína mladší The Cove. Ponúkané čísla sú opäť desivé, prístup niektorých vlád k danej problematike lovu žralokov zarážajúci, odhodlanie aktivistov závideniahodné. Metódy vyššie spomenutých ľudí môžu pôsobiť násilnícky, ale stále aplikujú spôsob, ktorý neprekračuje hranice tolerovateľného správania. Používajú síce silu, ale som rád, že existujú ľudia, ktorí aj naozaj konajú a nezostáva len pri rečiach. Povedaného už bolo predsa dosť. Sú odvážni, sú aktívni, sú rázni - žijú pre vec. My im v kúte závidíme ich odhodlanie a silne veríme, že zmenia zmýšľanie ľudí. Verdikt v 1 vete: Jeden z filmov, kedy opäť nadobudnete pocit, že váš živočíšny druh je len na príťaž. 04.01.12 ()

Charon11

Film bijící na poplach, otázkou je zda vysoké zisky z obchodu se žraločími ploutvemi nezaslepí většinu vlád a úřadů. Nezbývá než doufat v dobrý konec ... ()

M.E.K.Y

Smutná pravda o vybíjení žraloků ziskuchtivým komerčním světem. Co k tomu víc napsat? Skupina nadšených biologů se pustila do záchrany posledních lokací, ve kterých se ještě vyskytují tito mocní predátoři, jež jsou bohužel ověnčeni silnou vrstvou mýtů a lží a najít si místo ve světě prostě nemají šanci. Jak by taky mohli, když přijde Spielberg s působivými a dnes již kultovními Čelisti a žraloky navždy odsoudí? Vůbec to není jeho chyba, film je výborný, ale do podvědomí drtivé většiny lidí se tento mořský druh zapsal jako nebezpečný a nežádoucí. Přitom je to právě naopak... hodně mrzuté. Ziskuchtiví Asiaté, Kostaričané a jiní, kteří mají možnost "nekonečného" rybolovu se jen tak nezastaví a z vybíjení ohrožených druhů jen kvůli ploutvím je mi na blití! Rob Stewart poukázal na koloběh ekosystému a teď je řada na jiných, aby s tím něco udělali. Pro filmového diváka povinnost shlédnout a rozšiřovat dál, ať všichni vidí, kam to spěje a jak bezohledná je lidská rasa! ()

M1k9

Nesnáším sebe a všechny *** lidi - stupidní *** opice, co jenom vyžírají a ničí všechno kolem. 10/10 ()

agassi68

Samotný dokument ako taký nedosahuje kvalít dokumentov BBC, ale šíri myšlienku, ktorá je za maximálne hodnotenie. Veď je to také jednoduché - zabitím nadmerného množstva žralokov sa významne naruší potravinový reťazec, čo v konečnom dôsledku privedie úbytok kyslíka a tým vymieranie človeka. Všetci to chápeme no len niektorí vidia aj pár krokov dopredu, a len výnimoční jedinci s tým dokážu bojovať. A tým ja držím všetky palce! ()

Goopy

"For as long as I can remember I've been drawn to sharks. They're the most amazing and mysterious animal on Earth. I thought if I studied them, I could learn about life. About balance in the ocean and how to survive on Earth. That the one animal that we fear the most is the one we can't live without". Dokument není zdaleka dokonalý, příliš hraje na city a opakuje to samé, ale přesto si mě dokázal získat. ()

crha

Starý porno a ekofanda jsem si přidal do sbírky shlédnutých další dokument. Tento musím brát trošku s rezervou, ale pravda je že lidi jsou opravdu strašná prasata a žralok je fakt nádherná ryba a je jí škoda. Zvlášť pokud z ní žluťáci sežerou jen ploutev a hodí zpátky. Jinak zde byla také zmínka o mořské okurce - takový hnus nikdo z vás nikdy nejedl, prostě šílenost, nechápu proč to někdo sbírá. Vypadá a chutná jak hovno. Nedávám plný počet, ale z principu přehodnotím Čelisti. ()

Evander

Docela zajímavý dokument se spoustou krásných záběrů, který ale nakonec dost zavání ekoterorismem. Ochrana fauny i flóry je naprosto nezbytná, to je zřejmé, ale hranice mezi ochranou přírody a bezbřehým fanatismem je velmi tenká a toto je jeden z mnoha dokumentů, které se pohybují nejen na hraně, ale i kousek za ní. 70% ()

mi-ib

"A ze všeho nejhorší je, že jsme si toho vědomi. A přesto přeze všechno, se nic neděje." Kdybych měl hodnotit čistě jen filmové zpracování dokumentu, asi by to byly jen silné 4*. Jenže myšlenka, kterou dokument chce sdělit co nejširší veřejnosit je mi sympatická, a proto ji chci podpořit aspoň miniatůrně svým plným hodnocením zde. ()

Design

Není to tak dobrý dokument jako The Cove. Původně jsem chtěl dát jen 4hvězdy, ale ten konec když si lidé v Kostarice uvědomili že stojí za něco bojovat a můžou to ovlivnit. To bylo to správné a proto by bylo fajn aby tento film vidělo co nejvíc lidí a všichni pochopili.... je sice pravda že normální obyčejný člověk s tímhle nic nezmůže. Ale je to mazec, hlavně to že za 6 dní zabijou 1,5mil. žraloků. ()