V pasti

(TV film)
Krátkometrážní / Drama
Československo, 1956, 30 min

Televizní film podle povídky Theodora Dreisera Půjdete na chvíli ke mně? v režii jednoho z nejvýznamnějších českých a evropských režisérů druhé poloviny 20. století a zakladatele Laterny magiky Alfréda Radoka. Sledujeme osud politika a krásné špionky Imogene, která ho má zkorumpovat, aby nemohl dovést volební kampaň do vítězného cíle. Gregory (K. Höger) za pomoci přítele Blounta (B. Záhorský) statečně vzdoruje, ačkoli pociťuje k Imogen (D. Medřická) náklonnost. Je si však vědom toho, že je ženatý a má dvě děti, proto ji odmítá. Před jeho odjezdem se však Imogen podaří na poslední chvíli Gregoryho na veřejnosti obejmout a umožnit tak kompromitující fotografii… Závěrečná rapidmontáž s nevinným polibkem údajných milenců je Radokovou očividnou poctou Občanu Kaneovi (1941), jenž ho silně profesionálně zasáhl. (Česká televize)

Přemek

Poprvé spatřeno v celodenním sestřihu "Teleautomat 2003 - 1953". Možná to způsobil násilný sestřih ex post (aby se to zkrátka do těch 24 hodin všecko vešlo), ale celý film mi přišel silně zmatený a k zoufalství nepochopitelný. Ani herecké obsazení nemělo šanci cokoli zachránit; hvězdy 50. let jen chodili z místa na místo a hovořili, na hraní nebyl prostor. ()

MickeyStuma

Zfilmovaná povídka Theodora Dreisera s dějem s pouhými třemi postavami o dějství kolem amerických volebních praktik. Vskutku zázrak, že něco takového v temným 50. letech vůbec vzniklo. Náznaková pocta žánru noir v plné parádě. Karel Höger, Dana Medřická, Bohuš Záhorský. Tři herecké legendy českého filmu, kteří prostě opět nezklamou. Scénář je dle povídky sepsán příznačně a natočen impozantně. Vskutku škoda tak krátké stopáže, ale to by asi jinak tak dobře nevyznělo. ()

Pitryx odpad!

No, ještě že to bylo tak milosrdně krátké. Tahle kritika svobodných voleb v kapitalismu a života tam na mne nepůsobila. Hlubokotvorné myšlenky byly hodně stupidní. Nebo to byl pokus o špionážní thriller? Tak jako tak to celé stálo za prd, ale hlavně že se to natočilo. ()

javlapippi

V kapitalistickej cudzine vrcholí predvolebný boj a kandidát Höger za pomoci kamaráta Záhorského a jeho maňuškového pandrláka horko-ťažko vzdoruje zmyselnej femfatálnej volavke Medřickej, snažiacej sa ho skompromitovať. Príbeh síce predvídateľný, ale dobrá atmosféra s jazzovým hudobným doprovodom dáva dohromady solídnu noirovú polhodinku. Len tie balíky bulvárnych denníkov v závere väčšinou postrádali logá novín. ()

Max Q.

Kvalitně zahraná blbost. Děj je opravdu prostý, atmosféra si na něco hraje, jen ti herci prostě neumí hrát špatně. ()

Aniki odpad!

Nemá cenu si nic nalhávat do kapsy, absence zápletky resp. jejího rozuzlení je neomluvitelná. Pointa proste nemůže spočívat v závěru, který by od začátku očekával pouze dvouletý divák s mozkovou obrnou. Tento diletantismus zapříčinil i moji nechuť, vyjadřovat se k dekoracím, či hereckým výkonům představitelů, kteří samozřejmě patří k absolutní extratřídě. ()