poster

10 dní před katastrofou

 • Francie

  Quelques jours en septembre

 • Itálie

  Alcuni giorni in settembre

 • Portugalsko

  Alguns Dias em Setembro

 • USA

  Few Days in September, A

Drama / Thriller / Válečný

Francie / Itálie / Portugalsko, 2006, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Slarque
  **

  Tenhle film se tváří jako něco mezi dramatem a thrillerem, ale nechybí ani romantika a občas to vypadá skoro jako parodie (genderově převrácená scéna, kde zatímco muž vaří večeři, ženy si čistí zbraně). Bez brýlí skoro slepá špiónka v podání Juliette Binoche i psychopatický zabiják recitující básně v podání Johna Turturra jsou při vší úctě k dotyčným hercům vrcholné castingové omyly. Cokoli z té romantické linie mezi Sarou Forestier a Tomem Rileyem mi přišlo lépe napsané, zahrané i natočené. Slabota.(16.11.2009)

 • Pavel_Pan
  ****

  Tenhle film se vymyká. Občas je plnou vahou na psychologii a výtvarnu; nechává prostor domýšlet souvislosti - podle mne spojení 11.9. mu uškodilo. Souvislostmi mám na mysli žití zúčastněných. Každopádně není určen českému, slovenskému, evropskému, světovému či jinému statistickému ignorantovi, protože by si udělal uzel na hlavě, vlastně ani to ne. Je zlenivělý osobní i kulturní nepamětí a na druhé straně servisem příběhové průhlednosti archetypů postav film a jejich samotných happy konců. Za výmyky 66%.(22.2.2011)

 • igi B.
  *****

  Opět jednou zajímavý a dosti nekonvenční evropský film - formou i obsahem... Politický thriller? Rodinné drama? Společensko-historická fikce? . . . Každopádně tvůrci zjevně věděli, co a jak chtějí natočit a to se jim i d.m.s.n. velmi(!) podařilo. Film má skvěle vybudovanou civilně autentickou atmosféru - právě díky té >možnáněkomupřipadající< nudě, která v sobě ovšem nese až dokumentarizující vývoj děje, přičemž ovšem napětí (i mezi sourozenci a jejich průvodkyní! ;-) by se místy dalo až krájet a finále s ač očekávanou pointou je prostě (až >akčně< ) brilantní... J.T. navíc v roli psychopatického nájemného vraha (recitujícího při zabíjení Williama Blakea ;-) je svým chladnokrevně bezcitným výrazem >bez mrknutí oka< neuvěřitelně působivý, takhle si lze představit skutečného postmoderně nehollywoodského zabijáka... ;-) . . . Nu ano, žádný velkofilm, leč přesto dílko s atmosférou nepopsatelně lepší, než všelijací ti hw agenti bez minulostí a jiné mýty... Tohle je prostě film, který i díky svému do reálných historických událostí zasazenému ději a provokativnímu nadhození některých souvislostí vás nenechá v klidu a bez následného zamyšlení! Tedy - jak koho zase, že... - - - - - (Poprvé viděno 30.3.2009 na dvd, komentář zde jako druhý - 30.3.2009)(30.3.2009)

 • Omnibus
  *****

  Zasněný a něžně romantický špionážní prequel k hrůze 11. září 2001. Juliette Binoche, ta nádherně mlsná stará želva, si ho ukradla celý pro sebe. Jenže co s tím (pro mě při prvním zhlédnutí filmu naprosto nestravitelným) poetickým psychopatem Williamem Poundem? Co by. Necháme ho jeho doktorovi a básním a pošleme mu číšníka, s dýňovou polévkou s mátou a vínem ročník 98. A co s vámi, lidi, které film neoslovil nebo dokonce zklamal? Jen takový nápad. Sundejte si brýle... možná uvidíte film i náš svět zamlženě, ale třeba i jasněji.(16.10.2019)

 • dogma97
  *

  Nemůžu si pomoct, žádné mysterium se nekonalo, umělecký zážitek se nedostavil, o zábavě ani nemluvě. Přes účast známých hereckých jmen tento film považuju za filmový blábol. Scénáristu si představuju jako recesistického studenta, který se vsadil s kamarády, jak velkou že to blbost na téma 11.září 2001 mu snobové sežerou.(8.11.2009)

 • - Santiago Amigorena natočil snímek jako svou prvotinu, ale sám do roku 2006 napsal již 26 scénářů. (Terva)

 • - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Benátkách 2006. (Terva)

 • - Natáčení probíhalo v italské Venice a francouzské Paříži. (Terva)