Kanadské komediální drama v režii Jean-Marca Valléeho se odehrává v 70. letech v Montrealu. Rodina Beaulieuových má pět synů a ten, který se narodil přímo o Vánocích, dostal jméno Zachary (Marc-André Grondin). Je jiný než jeho bratři, i když se moc snaží, aby mezi ně zapadl. Má rád svého konzervativního otce a raději mu lže, než by zklamal jeho očekávání. Sexuálně zmatený Zac hledá útěchu v muzice Pink Floyd a Davida Bowieho, jež mu dovoluje snít, ale sám život ho nakonec přiměje k tomu, aby přijal svou přirozenost. A co je ještě důležitější, i jeho otec posléze pochopí, že má svého syna mít rád takového, jaký je. (oficiální text distributora)

Mr. Zero

Příjemenj film na kterej jsem narazil totální náhodu na HBO a koukal jsem.... a byl to jeden z nejsilnějších televizní zážitek vůbec))) ()

siki37

musím uznať, že myšlienka filmu bola pekná, zasadená do Vianočných sviatkov, vykresľuje tradičné rodinné hodnoty, konzervativizmus, morálku, nálepkovanie ľudí... ale museli tam riešiť aj sexuálnu orientáciu Zachariáša? nech si každý robí doma čo chce! k čomu je dobré verejne pertraktovať, že homosexualita nie je choroba? často opakovaná lož sa stáva pravdou. ešte pár takých filmov a poprosím manželku nech mi nájde milenca. uf, svet nám nejak schádza z cesty. letá sú chladné a filmy teplé. snáď je to len trend, ktorý pominie ako všetko doposiaľ: najprv prišlo strieborné plátno s cigaretami a všetci mladí začali fajčiť, teraz je zase moderné nefajčiť, potom prišli veľké autá a každí chcel jazdiť na SUV, teraz je in myslieť ekologicky a vlastniť malý hybrid, momentálna vlna filmov s riťpichmi dúfam tiež čoskoro pominie a mienkotvorné médium prestane posmeľovať nerozhodných a ukáže im načo Boh stvoril Adama a Evu. ()

vodnarik odpad!

Vydržal som pozerať asi do polovice, aj to so sebazaprením. Čakal som na nejaký svetlý moment alebo zlom, ktorý by dej filmu urobil zaujímavejším, no nestalo sa. Hudba na mňa tiež nezapôsobila. Okrem toho, nič komediálne som tam nenašiel, je to skôr psychologický film. Opäť sa raz ukázalo, že nie všetko, čo tu má vysoké hodnotenie, sa oplatí vidieť. ()

Pythonator

Dobře natočené kanadské drama s perfektní hudbou. Atmosféra doby zachycená skvěle. Atmosféra zmatené mladíkovy duše zřejmě taky. I když já jsem se vždycky domníval, že člověk je buďto buzna nebo není. Hlavní hrdina se tváří, že sám neví co je. Osobně bych byl radši, kdyby byl film zaměřen na jeho léčitelský dar než na to, jak strká svůj zvědavý klacek kamarádům do huby či do řiti. Nepokrytě přiznávám, že jsem filmový homofob a nijak netoužím po tom, aby nás filmaři zahrnovali chlapeckou láskou, která mi příjde spíš jako nechutná zvrácenost. Ať si to pro mě za mě každý pichá kam chce, ale ať si to hošani dělají v soukromí a ne ve filmech. Jsem netolerantní k pomatené menšině a nesnesu ji ve svém televizoru. Samozřejmě pokud se nejedná o žhavé lesby. To se potom nejeden homofob mění v homofila. ()

krijo

Bez debaty vynikajúci generačný film, ktorému trvalo dlho predlho kým sa dostal do databázy čsfd. Väčšinu rozpočtu tvorili výdavky na soundtrack a je to vidno. Dychberúce scény, hudba zakomponovaná do obrazu (obzvlášť Rolling Stones a Pink Floyd, al aj moji milovaní The Cure) a vynikajúce výkony (otec pospevujúci si šansóny). Film mal rozhodne súťažiť o oscara, ale kvôli nesplnení určitých pravidiel nemohol súťažiť (vyhral však všetky kanadské výročné ceny!!). V porovnaní s Tsotsi by určite obstál. Takže hľadajte, sťahujte, vychutnávajte. ()

martasek

Vyspělý film nejen pro nevyspělé adolescenty. Aneb sonda do života drog, náboženství a homosexuality očima jednoho EMO(homo) týpka z Kanady. Must see. (herecké výkony, scénář i kamera na jedničku, 4* pouze za uzívanou poslední půlhodinku). Krom toho názor, že se jedná o blábol, je blábol. ()

Igwar

Veľmi zaujímavý film, ktorý stojí za to vidieť. Pohltí Vás tak, akoby ste sa stali súčasťou rodiny Beaulieuových. Mapuje dosť veľký časový úsek Zacharyho života, od narodenia až skoro do 30tky, preto má aj úctyhodných 121 minút celkového času. No aj tak si myslím že niektoré veci zostali nedopovedané a desať minút naviac by neškodilo. Taktiež český a slovenský zmenený názov absolútne neuškodil, skôr naopak, podtrhol význam a zmysel celého filmu. Aj keď originál "CRAZY" má tiež veľmi symbolický význam, aj keď by sa to na prvý pohľad nezdalo. Každopádne "Darom od Boha" vôbec nie je myslené to, že Zachary ako na Vianoce narodené dieťa liči na diaľku rodinu a susedov. Oným "darom od boha" je paradoxne práve jeho homosexualita, ktorú musí skrývať aby nesklamal najmä otca aj zvyšnú rodinu. A ktomu všetkému ešte komplikované vzťahy s bratmi, otcom a najlepšou kamarátkou, ktorá po nom ide a ktorá mu aj pomocou medikamentov (asi na potenciu, neviem) slúži ako maska heteráka.... ()

F27

Realistická comming-out dráma. Zdařile zpracovaná psychologie hlavního hrdiny, rodinné vztahy a širší sociální okolí. Děj je věrohodně zasazen do doby šedesátých až osmdesátých let. Pošmákl jsem si mimo jiné na architektuře, rekvizitách, kostýmech a maskách. ()

Polda99

Nevím, co dodat.... skvěle vyprávěný příběh o jedné početnější rodině a o vztazích mezi jejími členy. Naprosto perfektní herecké výkony, obzvláště pak hlavní postava Zac je zahrána opravdu přesvědčivě (je až s podivem, jak přesvědčivě dokáže jeden herec zahrát jak puberťáka, tak už dospělého muže v jednom filmu). K tomu dobrá hudba a velmi zajímavý scénář...rozhodně hodně dobrý film, který nezklame a který stojí za zhlédnutí.... ()

Von Kempelen

Všechno se holt nemůže líbit všem a já jsem si po delší době zas naběhnul. Zblázněnej hodnocením většiny uživatelů jsem se těšil na pěknej a tak nějak příjemně vtipnej film, ale kdepak. Vtip jsem v tom nenašel skoro žádnej, na drama to zas bylo moc praštěný, prostě film, kterej jde naprosto mimo mě. Ta jedna hvězda je prakticky jen za hudbu... ()

BStone

První třetina filmu vyloženě na jedničku,s postupem času se dostaví někdy stagnace,někdy nuda,ale taky hromada dobrých chvil.Škoda té ztráty tempa i minimálního závěrečného vypointování...I tak hodně dobrá filmařina,podstatně lepší než polovina toho,co chodí k nám do kin.Výborná hudba.Podtrženo,sečteno - čistých60% ()

Daf

Velice dobrý film. Čas od času mi vadila hudba, zejména ve scénách, kdy otec hlavního hrdiny zpíval, protože byly na můj vkus příliš zdlouhavé. Líbilo se mi tam to napětí, vyhrocené situace a ponechání diváka v otázce, zda hlavní hrdina skutečně měl něco s klukem, nebo ne. Na konci mi pak bylo hrozně líto opětovně zničené desky, ale na druhou stranu to mělo určité kouzlo. ()

lineker

Snad dosud žádný film u mně nevyvolal tak rozporuplné pocity. Skoro přesně rozdělené dvě hodiny nudy a obdivu. První polovina filmu mne vážně nebavila. Vyobrazená dětská léta hlavního hrdiny mne přišla jak z nějakého laciného německého filmu pro děti. Nic čeho bych se mohl chytit, nic co by film nějakým způsobem nastartovalo. Oproti tomu pubescence, dospívání, kdy film přejde na vážnější notu a dokáže se některými tématy zabývat hlouběji mně neskutečně bavil. Člověk má najednou o čem přemýšlet, charaktery se začínají vybarvovat a to vše za doprovodu hudebních pecek osmdesátých let. Nebýt až možná příliš dlouhého úvodu o ničem je to pro mne za pět hvězd. Takto čistý průměr. ()

Martazoe

První půlka mě dost bavila, mám ráda sedmdesátá léta a hudbu z této epochy a hlavní postava mi byla značně sympatická a stylová a hezky rozervaná. Jenže potom můj pocit spokojenosti šel pomalu dolů. Přišlo mi, že vyznění filmu je moralizující. Můžete být sice gay a Bůh vám odpustí, ale to neznamená, že děláte něco dobrého. Homosexualita je tady ukazována jako něco nízkého, na co byste si měli tedy dát pozor a radši se chovat slušně. Tady chybí nějaká katarze a sebe-přijetí, Zak je gay nebo bisexuál, ale radši utíká sám před sebou než by si to přiznal. ()

Rathe

Nádherně vyprávěný příběh mladého chlapce, který sám neví jak na tom vlastně je. Věřím, že muselo být těžké vyrůstat mezi 4 bratry, kteří jsou všichni, jak tady říkali "normální" (ano, i homosexualita JE normální). Tady to bylo vystižené velmi hezky. Nejvíce se mi na tom líbilo tajemno, který se řítilo celým filmem. Jednou si sám hl. hrdina přiznal homosexualitu. Jindy ji naprosto odmítal a snažil se ji vyvrátit. A to se (dá se říct) prolínalo celým filmem. Jediné, co se mi zde trošku příčilo, bylo to prolnutí s Bohem. Myslím si, že dar Boha zde nemusel vůbec být. Ono by se dalo říct, že za dar Boha by se tu tak trošku dala považovat i homosexualita pro tohoto jedince, protože ten dar uzdravování zde tak nějak nefungoval. Ani zde nemusel být. ()

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée