Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Středometrážní dětský film o leteckých modelářích. (oficiální text distributora)

Recenze (4)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Velmi krásný dětský film o modelaření a letadlech. Dvěma bratrům odletí rodiče na montáž do Indie. Na starost je dostane strýc (Sovák), který je kapitánem u ČSA. Kluci začnou po přestěhování do Gottwaldova chodit do školy a hledají si nové kamarády. Většina třídy se věnuje leteckému modelářství a v kroužku staví z balzy létající modely letadel. Jejich chloubou je větroň OK - 12. Pražáky mezi sebe ihned přijmou, bratři se ale zprvu chovají trochu vychloubačně, protože v očích ostatních jsou to kluci toho pilota... Film doslova čpí šedesátými léty a myslím to v tom dobrém slova smyslu. Ať už se jedná o skutečná letadla, autobusy, výbavu domácností... Jelikož šlo o film pro děti nebylo třeba tam cpát žádnou ideologii. Gottwaldov měl tehdy nový kabát a tak je ve filmu vše pěkné, nové, uklizené... Parádní byla i ta obří terasa bytu, kde kluci bydleli. Až v závěru je pár záběrů na staveniště kolem věžáků. Pokud bych měl filmu něco vytknout tak snad jen to, že nemohl být tehdy natočen v barvě. Ale i tak se jedná o moc příjemnou záležitost a komu učarovalo létání a letadla (včetně těch malých plastikových, nebo z balzy), měl by se na něj podívat. Vlepuji tedy 4 žebra do křídla a kontroluji nátokovou hranu! * * * * ()

Zajímavosti (13)

  • V čase 30:34 je na balkoně domu vidět obrovské anténní monstrum – používalo se na zachycení signálu ze západu, v tomto případě rakouské televize, a i když to nebylo zakázáno, chtělo to v době socialismu odvahu, protože tím dal člověk najevo, kam patří. (sator)
  • Trolejbus jezdící na lince č. 40 je Škoda 8Tr z roku 1960. (sator)
  • Letadlo, s kterým přiletí kapitán Podlipný (Jiří Sovák), je Avia 14-32A/40. Jedná se o ruský Iljušin Il-14, který byl vyráběn v Československu jako Avia 14. Tento konkrétní filmový letoun s imatrikulací OK-MCU létal od 26. 7. 1958 do 1. 6. 1975. (sator)

Reklama

Reklama