poster

Chiméry Jana a Evy Švankmajerových

 • Francie

  Les Chiméres des Švankmajer

 • Velká Británie

  Les Chiméres des Švankmajer

Dokumentární / Životopisný

Francie / Česko, 2000, 59 min

Režie:

Michel Leclerc

Scénář:

Michel Leclerc

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • LeoH
  *****

  Živoucí plastický portrét dvojice, pro kterou je tvorba synonymem bytí naživu. Jeden z dokumentů, které ve vás vyvolají dojem, že jste objekt jeho zájmu opravdu poznali, dělaný z lásky k němu a stejnou lásku vzbuzující. Bez mluvících hlav moudrých starců nabízejících prefabrikované rozbory a vysvětlení (která nezřídka vypovídají víc o vysvětlujících než o vysvětlovaném), zato s bohatými možnostmi nahlédnout do tvůrčího procesu a málem do hlav samotných manželů Švankmajerových. Vtipné, hravé, věcné, svižné, atmosférické, elegantní.(23.10.2013)

 • ledzepfan
  *****

  Paráda.. Jan a Eva jsou (teda jako byli :/ ) krásně sehraná dvojka které ten militantní surrealismus šlapal jako hodinky. Na to je radost se dívat..... Sláva (a všechna moc) imaginaci!(19.5.2015)

 • fragre
  *****

  Manželský pár, který skrze svou tvorbu udělal umělěcký útvar ze svých životů. Je škoda, že paní Švankmajerová, která byla trochu ve stínu svého chotě, se nedostala k větší spolupráci s filmem. Její podíl na animáku Jsouc na řece mlynář jeden vypadal tak slibně...(1.7.2015)

 • MajklCZsk
  **

  Nedokážu se ubránit myšlení, že všechny ty pocty chvály, všechny velké počty hvězd, které sem různí uživatelé dávají, jsou pouze pro ústřední dvojici manželů Švankmajerových, kteří jsou v tomto dokumentu opravdu skvělí. Ale co dokument jako celek? Co ta příšerná animovaná intermezza, která se snaží napodobit Švankmajerův styl a vůbec se jim nedaří? Co ty hloupé otázky, na něž se autoři ptají? Co celková nezaujatost tématem? To, že filmaři vůbec nejdou do hloubky, a nebýt Švankmajerových, kteří mluví typicky do hloubky, jelikož je to jejich přirozeností, bychom se pravděpodobně nic nedozvěděli? Protože celý dokument zkrátka klouže jen po povrchu? To je to, co mi na Chimérách Jana a Evy Švankmajerových vadí nejvíce a chyb by se našlo daleko více. Samostatné výpovědí manželů jsou geniální. Dokument jako celek je trapný.(3.6.2018)

 • radektejkal
  ****

  O surrealistické podstatě pohádek už asi bylo napsáno dost - a pohádkami nemyslím jen Otesánka, ale všechny pohádky z celého světa. Erotika, fantazie, sny... je toho moc, čeho se pokoušel zmocnit. Švankmajerův obecný důraz na význam a jeho vlastní výzkum taktilního světa je dosud nedoceněný. (I Otesánek, dříve něž jí, se dotýká.)(6.1.2016)

 • bohemia_regent
  ****

  V titulcích filmu uvedeno: český název Chiméry Švankmajerových; originální název Les chimères des Svankmajer; režie Bertrand Schmitt, Michel Leclerc; rok výroby 2001.(20.9.2014)

 • Fifer
  ****

  Samotná forma dokumentu není nijak převratná, ale manželé jsou natolik zajimaví, že nelze hodnotit jinak. Doporučuju také díl věnovaný J.Švankmajerovi v rámci pořadu České televize Zlatá šedesátá.(14.3.2015)