Tajemství

Dokumentární

Austrálie / USA, 2006, 90 min

Daniel Kerr
  • SallyZen

Určitě souhlasím s některými myšlenkami. Jako třeba s pozitivním myšlením obecně. Ale celkově mi to přijde uhozený. Vemte si, že si nějaký páprda na pokraji smrti bude přát žít, bude dělat všechno, co tady předkládají a bude to dělat správně. Myslíte, že to pomůže? Dobře výjimky se konají, ale co takhle, kdyby to dělalo miliony lidí na celým světě. Šlo by to? Asi ne. Ta teorie "zákonu přitažlivosti" je sice hezká, ale určitě ne tolik přesvědčivá a hlavně účinná. Souhlasím s tím pozitivním myšlením, nemyslet negativně, občas si sepsat nějaké ty věci, které máte na druhém člověku nebo na sobě rádi, ale nevěřím že je tady nějaká "vyšší" síla, kterou bysme tím ovlivnili. Mám v plánu to určitě vyzkoušet, ale moc tomu nevěřím. Docela zajímavě to napsal "Shadwell" ve svém komentáři. Sic trochu odborněji a zdlouhavěji, ale má to svoji logiku. A tenhle dokument mohl být kratší. Pořád omílali to stejné dokola, někdy řekli pár příkladů, ale těm se taky tolik nedá věřit. No koukněte a uvidíte sami, jestli tomu uvěříte. 25%(2.4.2012)

Obecně mám problém se zpracováním, respektive s takovým tím populárně-kolotočářským feelingem celého filmu, kde protagonisti jsou tak k neuvěření pozitivní, že buď zatraceně přehrávají nebo berou drogy. Nebo obojí. Konec srandy ale nastává, když pochopíte, že informace, které vám dokument představuje, dávají smysl, ba co víc, prostě fungují. Věřím tomu, že člověk tímto tématem (duchovní a osobnostní rozvoj) nepolíbený si musí ťukat na hlavu, ale tak to prostě bude vždy - sytý hladovému nevěří. Jenže co když si všechna předkládaná tvrzení můžete lehce ověřit? Co když jsme jen loutky systému, cvičené opice společenského otroctví a nyní máme nástroj jak se z toho vymanit a začít si žit vlastní sen? Co když veškerá lidská činnost má i určitý duchovní, vesmírny, metafyzický a já nevím jaký ještě, aspekt? Možná, že je načase začít se dívat dál, než na špičku vlastního nosu hledat odpovědi na nefunkční otázky běžného života jinde, než kde dosud hledáme...(5.12.2016)

Myšlenka skvělá, ale celé je to moc přehnané. Věřím, že pozitivní myšlení má důraz především na psychiku člověka jako takovou, ale abych tejden přemejšlel nad tím, že chci mít doma slona a on se tam zničeho nic objeví, to je jako dost velká kravina. Vemte si děti v Africe. Každý den po celý svůj život si přejí žít lépe, mít dostatek vody, jídla a dobré vzdělání.... z tisíců dětí se to podaří každému řekněme stému (když budu hodně mírný)..... ovšem podle tohoto dokumentu by se to mělo podařit všem. A takovýhle případů jsem během deseti minut našel minimálně padesát. Příjemná a zajímavá, ovšem poněkud nedomyšlená teorie. To je Tajemství.(27.9.2013)

• gumli

Taký ukecaný film ako tento film som ešte nikdy nevidel.Od začiatku až do samého konca len kecy....Film som pozeral len zo zvedavosti,a bolo to skôr utrpenie...nikdy viac! A ani nič podobné.Je to skôr 90 minútova reklama ako dokumentárny film,toľko drístov v jednom filme,vymývanie mozgov.Film je síce úhľadne zabalený a plný rétoriky,ale sú to len samé nepodložené tvrdenia...niekto tomu uverí,druhý nie..ako kto.Dôveryhodnosť tohoto dokumentu je na bode "nula".Všetci ktorý v tomto filme o dušu kecajú,majú vlastné poradenské firmy na konkrétnu tému,aj originál DVD predávajú priamo prostredníctvom svojich webových stránok,takže je to vlastne len reklama pre ich biznis.Len naivný človek si môže myslieť že existuje také niečo ako čarovná sila,ktorá premení vašu myšlienku na realitu.Jediná vec vo filme je pravdivá,že pozitivne myslenie je oveľa lepšie ako negatívne myslenie....ale na to netreba pozerať tento stupidny marketingový film,to sa vie už dávno.(7.2.2013)

• baribal

když ke mně přijde někdo a řekne mi tajemství, díky kterému budu štastny a bohatý, tak na to asi neco bude.. bude na tom neco podezreleho. Nejdriv reknu proc tento dokument shledávám naprosto neduveryhodnym. Pokud hovori "vypraveci" pred pozadim, ktere zobrazuje bohatstvi a mluvi o bohatstvi, neverim jim ani slovo. Citáty odříkané "tajemným" hlasem je něco, co mě rozesmívalo asi nejvíce, vysílání pozitivní energie do vesmíru bylo také silné kafe. Co filozof to jiný názor, tady jich je habaděj a já nevím jaké mohou být argumenty proti této teorii od jiných filozofů. Nejvíce mě bavil doktor - reverend - vizionář, to byla opravdu komická postava. Nikdo mi na začátku pořadu neřekl proč bych všem kdo zde vystupuje měl věřit. Tohle by byl vynikající námět na halloweenský díl simpsonových, jinak je to velký blaf. Na většinu zdejších tvrzení pro tuto teorii, jsem dokázal vymyslet protitvrzení. A to je pro mě hlavní důvod proč tomuhle dokumentu nevěřim ani uši mezi nosama.. nebo orábecně??(18.2.2012)

• - Okrem Austrálie pracoval filmový štáb aj v USA. (MikaelSVK)

• - Film byl inspirován knihou „The Secret“, kterou napsala Rhonda Byrne. (Borrtex)

• - Po vydaní knihy a odvysielaní Tajomstva dostal štáb tisíce vďačných listov, v ktorých sa písalo o vyliečení tažkých chorôb či uskutočnených tajných prianiach. (Cappuccino)