Tajemství

Austrálie / USA, 2006, 90 min

Rhonda Byrne

Daniel Kerr
  • ilemas

Vy tomu věříte? Já ne. Zase dokument o víře. Bylo by sice hezké, aby to tak fungovalo, ale uvažujte racionálně. Opět mě připadá, že někdo vydělavá na hlouposti lidí, tím myslím např. knihu, kameny vděčnosti za 10 dolarů :-)) apod. Tento dokument mě připadá jako největší nesmysl co kdy kdo vymyslel. Je to spíše o tom, aby lidé pozitivním myšlením byli šťastnější, dokument oblbovák.(13.4.2013)

• Lord.Jim

Tento film velmi doporučovali na jednom diskuzním fóru spolu s fimem "Co my jen víme". V podstatě to byly návody pro "zasvěcené", jak v praxi fungují jisté zákonitosti, o kterých jsme se teoreticky dovídali. Na mě - oproti ostatním z onoho fóra - film však zapůsobil zcela negativně. A to minimálně ze dvou důvodů: 1) způsobem sdělení = dokola omýlání téhož bez špetky invence; 2) lidé zde vystupující coby "odborníci na danou oblast a nositelé této vědomosti" vypadali jako veksláci; reprezentovali typ lidí, ze kterými bych se nikdy nechtěla setkat. Někdo to tady přirovnával k teleshopingu - s tím naprosto souhlasím. A taky vím, že na mě tento "magnetismus" nefunguje. Bohužel :-)(2.4.2010)

• Hem.m

Začátek: Skoro každý významný člověk v historii znal tajemství. Tak hned toto krásně vyvrátíme. Ono tajemství, které spočívá v tom, že to co chcete to dostanete, je u těchto lidí hned z několika důvodů nemožné. Zaprvé, většina slavných v starších dobách, byly chudí lidé s nešťastnými životy, neštěstím v lásce, jejich dílo nebylo doceněno za jejich života, měli potíže. Poté, když se řeklo, že můžete teda získat takřka vše, nehledě na materiální věci, tak někdo by třeba chtěl lépe něčemu rozumět, dostat Nobelovu cenu za matiku, či fyziku, ale toto prostě logicky nejde. Když se někdo narodí hloupí, přáním se mu nevyplní, že najednou pochopí celou matematiku. Dále: Ano s filmem souhlasím, že vaše myšlenky vytváří určité frekvence, ale už nevěřím tomu, že se posílají do celého vesmíru a určují váš den, to by byl tento svět sen a né život, navíc vaše myšlenky by se střetávali s ostatními lidmi, takže nevyrušilo by se to třeba? A jak to, že chudým se nic nevyplní, určitě by chtěli jídlo, majetky, peníze, přece na to určitě myslí, představují si to. Tak kde je chyba? Film zakládá na jednoduchých principech, které opravdu existují, sice né přesně tak, jak chtějí oni, ale fungují. Jednou jsem je dokonce vypsal, když se mě někdo ptal, jestli existuje karma. Pokud si zajdete do koupelny zjistíte, že opravdu existuje. Zpátky k tématu: Když ráno vstanete dobře, něco vás potěší den je hned lepší a když se zase zkazí, hůř přežíváte. Jde tu o to, že když se vám něco nepodaří a něco se jednoduše sere, bude se toho srát ještě víc, protože myslíte, že dnes máte špatný den, za všechno to může a maličkostem budete přidělovat velikost, kterou doopravdy nemají. Teď naprosto teoreticky: Kdyby tohle vše fungovalo, kdo by kopal kanály, kdo by něco vyráběl, přece každý by byl zazobaný a chtěl by si něco koupit, ne? A já vám řeknu, jak by to vypadalo, kdyby každý byl bohatý. Pořád by byli ti nejbohatší a jen cena peněz by klesla, aby se z průměrně bohatých zase stali pracanti, kteří musí vydělávat, tak to je.. Takže i kdyby to fungovalo, dopadlo by to naprosto stejně. Navíc zde ukradli hlášky z Warcraftu, aneb když džin řekl: Tvé přání je mi rozkazem. I bez-mozka napadne, že nikdy nebyly žádný hloupý tři přání z jednoduchých důvodů. 1. Džinové neexistují... 2. Kdyby existovali, tak mi splní přání, mít víc přání.. Takže tímto bychom měli to záporné. Kladných věcí zde bohužel moc není, protože motivace od těchto dědulů, co tam jsou, je jako, kdyby mi to říkal Vlasta Plamínek. Dobře, ale.. Pár motivačních věcí, co vám výrazně zlepší život, tam opravdu je. Když se na svět budete dívat usměvavýma, šťastnýma očima a budete vděční za to, co máte, tak se vám bude lépe žít. Když si za něčím tvrdě půjdete, dostanete to. Nevzdávejte to hned, žádné přání se vám nesplní přes den. Na závěr: Některé teorie jsou jednoduše chybné, je to to samé jako bych já zveřejnil svou teorii, že neexistuje pevná hmota, bohužel to nemám nijak podložené, ale věřím tomu a i tak, je to pravděpodobnější, než tady toto. Upřímně, když jsem slyšel The Secret myslel jsem si, že to bude nějaké odhalování starobylého tajemství, bohužel :D. Tento film je prostě nehodnotitelný, možná bych řekl, že tak trochu vymývá mozek, ale to zase není taková pravda. Egoisticky a sobecky si myslím, že můj náhled na svět je skutečnější a lepší. Kdyby chtěl někdo ještě bližší informace a tak, tak mi může napsat, toto je totiž hodně diskutabilní téma.(9.5.2014)

Ak už nič, minimálne ide o zaujímavú teóriu, ktorá je prvou optimistickou teóriou o svete, Bohu a zmysle života, ktorá ako tak dáva zmysel (teda aspoň čo ja som mal možnosť poznať). Za pokus to určite stojí vyskúšať, byť šťastný predsa nie je tak ťažké :) Doplnenie: mne to teda absolútne nevyšlo a čo je najväčšia irónia, nemôžem povedať, že to nefunguje, lebo podľa Tajomstva nie som šťastný preto, pretože som urobil niečo zle. Nech som už urobil čokoľvek. A teória má milión trhlín. Tak napríklad, čo sa stane ak dvaja túžia po jednej a tej istej "veci"? Povedzme, že dvaja mladíci chcú to isté dievča- znamená to, že ona bude celý život prechádzať od jedného k druhému podľa toho, ktorý práve myslí pozitívnejšie? Ale nechcem znechutiť tých, ktorí Tajomstvu veria. Pre funkčnosť treba teórii veriť a úprimne, ja mám problém uveriť každej maličkosti, nieto ešte tomu, že len pozitívnym myslením môžem dostať všetko.(26.5.2010)

Začátek vypadal jako velice levný trailer, takže jsem byl dost překvapen, do jaké roviny se to potom přehouplo. Tenhle dokument je vcelku i logický, pokud teda nechcete vést sáhodlouhé debaty typu "ale já se už 15 let modlím, abych vyhrál v loterii a pořád nic". Myslím, že něco z toho může být pravda (pokud budete myslet pozitivně a nebudete myslet negativně, tak na tom budete dobře) ale to samo léčení ala "věř a víra tvá tě uzdraví" u toho jsem vážně nevěděl co si myslet. A schválně zkusím aplikovat "tajemství" do svého života a pak napíšu, jestli to fakt funguje, nebo ne. Zatím dávám 4 * ale pokud to bude fungovat, dám klidně i tu pátou :-)(29.6.2009)

• - Po vydaní knihy a odvysielaní Tajomstva dostal štáb tisíce vďačných listov, v ktorých sa písalo o vyliečení tažkých chorôb či uskutočnených tajných prianiach. (Cappuccino)

• - Okrem Austrálie pracoval filmový štáb aj v USA. (MikaelSVK)

• - Film byl inspirován knihou „The Secret“, kterou napsala Rhonda Byrne. (Borrtex)