Tajemství

The Secret

Dokumentární

Austrálie / USA, 2006, 90 min

Daniel Kerr

Zhlédnuto jako motivační video v rámci firemního školení. Zaujal mě úvod filmu, kdy nás autoři navnadili tím, že po zhlédnutí snímku budeme znát tajemství úspěšného, radostného a štěstím naplněného života. Ještě během vysvětlování zákonu přitažlivosti (to na co myslím, to přitahuji = síla pozitivního myšlení) jsem byla schopná s otevřenou myslí naslouchat . Vše se ve mně zlomilo s druhou polovinou filmu, která je věnovaná převážně získávání hmotných věcí (velký dům, luxusní dovolená, drahé auto). Jelikož nic z toho není pro mne důležité, přestala jsem se soustředit a příklady z praxe mě vyloženě rozčilovaly...Výplach mozku? Asi ano. I ten můj je vypláchnutý. I když jen částečně.(25.6.2015)

• gumli

Taký ukecaný film ako tento film som ešte nikdy nevidel.Od začiatku až do samého konca len kecy....Film som pozeral len zo zvedavosti,a bolo to skôr utrpenie...nikdy viac! A ani nič podobné.Je to skôr 90 minútova reklama ako dokumentárny film,toľko drístov v jednom filme,vymývanie mozgov.Film je síce úhľadne zabalený a plný rétoriky,ale sú to len samé nepodložené tvrdenia...niekto tomu uverí,druhý nie..ako kto.Dôveryhodnosť tohoto dokumentu je na bode "nula".Všetci ktorý v tomto filme o dušu kecajú,majú vlastné poradenské firmy na konkrétnu tému,aj originál DVD predávajú priamo prostredníctvom svojich webových stránok,takže je to vlastne len reklama pre ich biznis.Len naivný človek si môže myslieť že existuje také niečo ako čarovná sila,ktorá premení vašu myšlienku na realitu.Jediná vec vo filme je pravdivá,že pozitivne myslenie je oveľa lepšie ako negatívne myslenie....ale na to netreba pozerať tento stupidny marketingový film,to sa vie už dávno.(7.2.2013)

Takové "menší" SUV značky Volvo by se mi šiklo, musím se vážně nakopnout pozitivním směrem a nejen v tomto ohledu... Doma už ovladač mám na Tévé a Dévedé, takže si dokážu s klidem vizualizovat centrál na vytoužené vozítko, které brzy přistane před mým barákem s mašlí na kapotě a cedulí s nápisem MOJE. Celý život do nás vtloukali: To nesmíš, to nedokážeš, tam nepatříš, na tohle nemáš, to nikdy mít nebudeš a další přízemnosti a manipulativní techniky. A ejhle ono se není prý co stydět za chtění peněz, auta, lepší práce, dovolené, bytu a jiných dobrých vymožeností v interakci s vesmírem. Dokonce i zdraví je čistě otázkou vlastní vůle a silných myšlenek. Proč ne? Proč nechtít všechno? Jen je třeba neztrácet čas a udělat první krok kupředu, ni zpátky...(29.4.2013)

• MA.KI

Nebudu-li hodnotit obsah, proti němuž ve své podstatě – až na to, že je příliš materialisticky + egoisticky zaměřen – spíše nic nemám (dalo by se o něm déle debatovat; film hovoří o zákonu přitažlivosti a stojí na základní premise, že myšlenky přitahují věci a že ke šťastnému bytí na světě je třeba pozitivního smýšlení), tak forma je pro mě naprosto nepřijatelná. Autoři a lidé, jež v ono klíčové tajemství věří, nám tento svůj životní postoj nesdělují, ale ovlivňují nás, verbují, manipulují s námi. Ivo Toman mluví v souvislosti s tímto filmem o novodobém náboženství. Souhlasím. ~ ~ Jestli jste proti válce, buďte pro mír. Jestli jste proti hladu, buďte pro to, aby lidé měli dostatek jídla. Jestli jste proti nějakému politikovi, buďte pro jeho oponenta.(13.7.2012)

• SallyZen

Určitě souhlasím s některými myšlenkami. Jako třeba s pozitivním myšlením obecně. Ale celkově mi to přijde uhozený. Vemte si, že si nějaký páprda na pokraji smrti bude přát žít, bude dělat všechno, co tady předkládají a bude to dělat správně. Myslíte, že to pomůže? Dobře výjimky se konají, ale co takhle, kdyby to dělalo miliony lidí na celým světě. Šlo by to? Asi ne. Ta teorie "zákonu přitažlivosti" je sice hezká, ale určitě ne tolik přesvědčivá a hlavně účinná. Souhlasím s tím pozitivním myšlením, nemyslet negativně, občas si sepsat nějaké ty věci, které máte na druhém člověku nebo na sobě rádi, ale nevěřím že je tady nějaká "vyšší" síla, kterou bysme tím ovlivnili. Mám v plánu to určitě vyzkoušet, ale moc tomu nevěřím. Docela zajímavě to napsal "Shadwell" ve svém komentáři. Sic trochu odborněji a zdlouhavěji, ale má to svoji logiku. A tenhle dokument mohl být kratší. Pořád omílali to stejné dokola, někdy řekli pár příkladů, ale těm se taky tolik nedá věřit. No koukněte a uvidíte sami, jestli tomu uvěříte. 25%(2.4.2012)

• - Po vydaní knihy a odvysielaní Tajomstva dostal štáb tisíce vďačných listov, v ktorých sa písalo o vyliečení tažkých chorôb či uskutočnených tajných prianiach. (Cappuccino)

• - Film byl inspirován knihou „The Secret“, kterou napsala Rhonda Byrne. (Borrtex)

• - Okrem Austrálie pracoval filmový štáb aj v USA. (MikaelSVK)