Tajemství

Austrálie / USA, 2006, 90 min

Rhonda Byrne

Daniel Kerr
  • ChArLeNe

Práveže mne bolo povedané, že ak na niečo veľmi myslím, tak sa mi to nevyplní, a že to čo chceme, príde keď to najmenej čakáme. Napr. bojím sa skúšky, myslím si, že som ju nenapísala dobre, a div sa svetu, plný počet bodov! no ako to "tajomstvo" vysvetlí? "Zákon príťažlivosti funguje stále", "všetko na čo myslíte a čo cítite dnes, vytvára vašu budúcnosť" aha, takže preto deti v Afrike umierajú od hladu a smädu, takže to oni si za to môžu? Treba ich prísť naučiť pozitívne myslieť a vualá, zrazu majú ruky naplnené jedlom a vodou. Aký zázrak! psst, je to tajomstvo. Jasné, že životom sa ide ľahšie, keď si pozitívne naladený, lenže ja si myslím, že človek by nemal mať čisto pozitívne myslenie ani čisto negatívne (ako to v dokumente ukazovali čierno biele), ale mala by tam byť rovnováha. Dobro nemôže existovať bez zla, a naopak. Pretože ľudia nie sú stroje, ale živé bytosti, schopné prežívať radosť ako aj smútok, smiech ako aj plač, pokoj ako aj hnev, lásku ako aj nenávisť atď a nemyslím si, že vyhýbať sa jednej celej kategórií je to najlepšie. Ďalej k tomu, čo odznelo - ja by som skôr povedala, že bohatí ľudia sú mrzutí a chudobnejší zasa veselší a dobrosrdečnejší. Pretože sú ľudia, ktorí majú všetko ale aj napriek tomu sú nespokojní, majú depresie atď. A sú ľudia ktorí toho majú málo, a predsa majú radosť zo života. Alebo ľudia, ktorí majú nejaký hendikep, sú šťastnejší než tí, ktorí majú pomerne všetko - ukážka 1, ukážka 2. Takisto, forma podávania informácií v dokumente mi vadila. I keď na začiatku povedali, že to nebude žiadne wu wu, ale popravde, tak to na mňa pôsobilo (už ale hneď od úvodu mi to prišlo na pekný brainwashing), pretože "mysli pozitívne a bude sa ti dariť" zabalili do obalu "želaj si niečo, ver tomu z celého srdca a vesmír ti to prinesie". Meh. Nehovorí sa náhodou "učený z neba nikto nespadol", a zrazu tento teleshopping na šťastie nám chce nahovoriť, že šťastie z neba padá? Netreba vynaložiť žiadne úsilie, treba iba veriť? Ja nie som duchovne založená, ale myslím kriticky, takže sa im tento plátok mne nepodarilo predať. Posledná poznámka - nejde mi do hlavy, prečo niektorí tí rečníci si neželali byť štíhli či zasa mladí...(Lepšie sformulovaná kritika - užívateľ: GreySphinx na IMDB)(11.9.2014)

• MA.KI

Nebudu-li hodnotit obsah, proti němuž ve své podstatě – až na to, že je příliš materialisticky + egoisticky zaměřen – spíše nic nemám (dalo by se o něm déle debatovat; film hovoří o zákonu přitažlivosti a stojí na základní premise, že myšlenky přitahují věci a že ke šťastnému bytí na světě je třeba pozitivního smýšlení), tak forma je pro mě naprosto nepřijatelná. Autoři a lidé, jež v ono klíčové tajemství věří, nám tento svůj životní postoj nesdělují, ale ovlivňují nás, verbují, manipulují s námi. Ivo Toman mluví v souvislosti s tímto filmem o novodobém náboženství. Souhlasím. ~ ~ Jestli jste proti válce, buďte pro mír. Jestli jste proti hladu, buďte pro to, aby lidé měli dostatek jídla. Jestli jste proti nějakému politikovi, buďte pro jeho oponenta.(13.7.2012)

• Hem.m

Začátek: Skoro každý významný člověk v historii znal tajemství. Tak hned toto krásně vyvrátíme. Ono tajemství, které spočívá v tom, že to co chcete to dostanete, je u těchto lidí hned z několika důvodů nemožné. Zaprvé, většina slavných v starších dobách, byly chudí lidé s nešťastnými životy, neštěstím v lásce, jejich dílo nebylo doceněno za jejich života, měli potíže. Poté, když se řeklo, že můžete teda získat takřka vše, nehledě na materiální věci, tak někdo by třeba chtěl lépe něčemu rozumět, dostat Nobelovu cenu za matiku, či fyziku, ale toto prostě logicky nejde. Když se někdo narodí hloupí, přáním se mu nevyplní, že najednou pochopí celou matematiku. Dále: Ano s filmem souhlasím, že vaše myšlenky vytváří určité frekvence, ale už nevěřím tomu, že se posílají do celého vesmíru a určují váš den, to by byl tento svět sen a né život, navíc vaše myšlenky by se střetávali s ostatními lidmi, takže nevyrušilo by se to třeba? A jak to, že chudým se nic nevyplní, určitě by chtěli jídlo, majetky, peníze, přece na to určitě myslí, představují si to. Tak kde je chyba? Film zakládá na jednoduchých principech, které opravdu existují, sice né přesně tak, jak chtějí oni, ale fungují. Jednou jsem je dokonce vypsal, když se mě někdo ptal, jestli existuje karma. Pokud si zajdete do koupelny zjistíte, že opravdu existuje. Zpátky k tématu: Když ráno vstanete dobře, něco vás potěší den je hned lepší a když se zase zkazí, hůř přežíváte. Jde tu o to, že když se vám něco nepodaří a něco se jednoduše sere, bude se toho srát ještě víc, protože myslíte, že dnes máte špatný den, za všechno to může a maličkostem budete přidělovat velikost, kterou doopravdy nemají. Teď naprosto teoreticky: Kdyby tohle vše fungovalo, kdo by kopal kanály, kdo by něco vyráběl, přece každý by byl zazobaný a chtěl by si něco koupit, ne? A já vám řeknu, jak by to vypadalo, kdyby každý byl bohatý. Pořád by byli ti nejbohatší a jen cena peněz by klesla, aby se z průměrně bohatých zase stali pracanti, kteří musí vydělávat, tak to je.. Takže i kdyby to fungovalo, dopadlo by to naprosto stejně. Navíc zde ukradli hlášky z Warcraftu, aneb když džin řekl: Tvé přání je mi rozkazem. I bez-mozka napadne, že nikdy nebyly žádný hloupý tři přání z jednoduchých důvodů. 1. Džinové neexistují... 2. Kdyby existovali, tak mi splní přání, mít víc přání.. Takže tímto bychom měli to záporné. Kladných věcí zde bohužel moc není, protože motivace od těchto dědulů, co tam jsou, je jako, kdyby mi to říkal Vlasta Plamínek. Dobře, ale.. Pár motivačních věcí, co vám výrazně zlepší život, tam opravdu je. Když se na svět budete dívat usměvavýma, šťastnýma očima a budete vděční za to, co máte, tak se vám bude lépe žít. Když si za něčím tvrdě půjdete, dostanete to. Nevzdávejte to hned, žádné přání se vám nesplní přes den. Na závěr: Některé teorie jsou jednoduše chybné, je to to samé jako bych já zveřejnil svou teorii, že neexistuje pevná hmota, bohužel to nemám nijak podložené, ale věřím tomu a i tak, je to pravděpodobnější, než tady toto. Upřímně, když jsem slyšel The Secret myslel jsem si, že to bude nějaké odhalování starobylého tajemství, bohužel :D. Tento film je prostě nehodnotitelný, možná bych řekl, že tak trochu vymývá mozek, ale to zase není taková pravda. Egoisticky a sobecky si myslím, že můj náhled na svět je skutečnější a lepší. Kdyby chtěl někdo ještě bližší informace a tak, tak mi může napsat, toto je totiž hodně diskutabilní téma.(9.5.2014)

• Aelita

Vnějškové věci nám nutně nezaručí to, co skutečně chceme, a to je štěstí, uspokojení. My však často jdeme za tím vnějškovým a myslíme si, že nám to přinese štěstí, ale je to spíše naopak. Vnějškové věci nad nezbytné minimum nás vyvádějí z rovnováhy a my ji pokaždé musíme znovu najit, navyšují nám vnitřní laťku pocitových potřeb a my hledáme čím dál větší zážitky nebo trpíme, když o ně přijdeme. Měli bychom však jít nejdříve za vnitřní radostí a vnitřní vizí a být maximálně soběstačnými, nikoliv pokorně odevzdanými diktátu minima možného, to jest utěšovat se tím, že když nemůžu dosáhnout toho, co chci, budu se radovat aspoň z toho, co je - příroda, ptáčci, motýlci, lidi, knihy, hudba, bla-bla ... Ne, mám na mysli tvořivé vnitřní universum, fantazii, sebehodnotu, sebedostatečnost. Mám na mysli vnitřní vznosný maximalismus. ___ V tomto filmu je jen půlka pravdy. Autoři nám sice říkají, že pocity jsou prvotní, ale k tomu přidávají zas jen ten svůj euroatlantický konzumní blahobyt a spotřebu - auta, domy, rodinný úspěch nebo naopak slastný egoismus, karieru, hobby, zážitky ... Ve skutečnosti všichni duchovní mistři učí, že opravdovým vrcholem a vysvobozením je umění dosáhnout vnitřního stavu vznešeného štěstí jen za pomocí vlastních pocitů bez vnějších věcí, událostí nebo vztahů. Prostě umět sebe vnímat jako neoddělitelnou součást jednoty jsoucna a být šťastný, blažený, celistvý jen ze samotné propojené existence. To umí málokdo. ___ A druhá věc - není pravda, že si máme donekonečna představovat a čekat, až se naše představy naplní, až se něco k nám přitáhne. Tedy jasně, že nemáme jen čekat na milost nebes, ale i sami se činit, aby se naše představy splnily, pokud máme přání a potřebu, aby se splnily. Ale ne donekonečna. Ve skutečnosti je nutné stanovit nějaký pevný určitý termín - pro sebe samotného i pro svět, aby ten věděl, jak dlouho jsme ochotni čekat, kolik času jsme mu ochotni dát na rozhoupání a splnění. Na svět se musí tvrdě, protože to je podvodník, lenoch a šetřilek. A totéž platí i pro nás samotné - jen tak se snažíme. Vycítit potřebu, stanovit kriteria a termín, vynaložit odpovídající svým možnostem úsilí a pak, ať již se to splní nebo ne, být šťastný, uspokojený, naplněný tím, co se odehrálo uvnitř. Ne venku. Vše se totiž odehrává jen uvnitř, dokud se hranice nerozplyne.(18.7.2011)

• gumli

Taký ukecaný film ako tento film som ešte nikdy nevidel.Od začiatku až do samého konca len kecy....Film som pozeral len zo zvedavosti,a bolo to skôr utrpenie...nikdy viac! A ani nič podobné.Je to skôr 90 minútova reklama ako dokumentárny film,toľko drístov v jednom filme,vymývanie mozgov.Film je síce úhľadne zabalený a plný rétoriky,ale sú to len samé nepodložené tvrdenia...niekto tomu uverí,druhý nie..ako kto.Dôveryhodnosť tohoto dokumentu je na bode "nula".Všetci ktorý v tomto filme o dušu kecajú,majú vlastné poradenské firmy na konkrétnu tému,aj originál DVD predávajú priamo prostredníctvom svojich webových stránok,takže je to vlastne len reklama pre ich biznis.Len naivný človek si môže myslieť že existuje také niečo ako čarovná sila,ktorá premení vašu myšlienku na realitu.Jediná vec vo filme je pravdivá,že pozitivne myslenie je oveľa lepšie ako negatívne myslenie....ale na to netreba pozerať tento stupidny marketingový film,to sa vie už dávno.(7.2.2013)

• - Film byl inspirován knihou „The Secret“, kterou napsala Rhonda Byrne. (Borrtex)

• - Okrem Austrálie pracoval filmový štáb aj v USA. (MikaelSVK)

• - Po vydaní knihy a odvysielaní Tajomstva dostal štáb tisíce vďačných listov, v ktorých sa písalo o vyliečení tažkých chorôb či uskutočnených tajných prianiach. (Cappuccino)