Tajemství

Dokumentární

Austrálie / USA, 2006, 90 min

Rhonda Byrne

Daniel Kerr

Tak tedy....forma bezesporu děsivá. Celý dokumet vypadá jako oblbující teleshoping pro amíky po lobotomii. Věčné opakování, výrazy a zanícení účastníků a hlavně zezačátku tak příšerné příklady - auto? Vila s bazénem? Kopec prachů? Majetek, majetek a majetek.... Naštěstí sdělení dokumentu je zcela jinde, zkrátka po tomhle nikam do krámu nepůjdete, tohle není žádný útok na peněženky, či jakákoliv propagace nových hmotných metod k získání štěstí. Buď zakroutíte hlavou, nebo si z toho něco vezmete pouze myšlenkově. Co koneckonců můžete ztratit? Celkově jsem se v dokumetu nedověděla nic nového, jen shrnuje a zvýrazňuje věci, které už dávno víme, jen jim nevěnujeme pozornost či je bereme jako náhody a osud, navíc celá metoda je zde zjednudušená. Ono to ale skutečně funguje a všechny věci tam vyřčené jsou zcela reálné a pravdivé. Cílem dokumentu je pouze přesvědčit lidi, aby to zkusili, no a i pro odpůrce, co tím zkazíme? Maximálně pak možná budem u škarohlíků na ulici vypadat jak roztlemení blázni. Ale funguje to. Takže? Beru-li to čistě jako dokumentární počin, nebylo by to ani za jednu hvězdičku, přenesu-li se však přes ten patos a kýč a vezmu to jen jako sdělení, čisté a nadšené -a hlavně- nikomu neškodící (protože přesně tímhle tenhle dokument je), je to skvělá věc, která vám něco dá a nic za to od vás nechce.(3.2.2010)

• baribal

když ke mně přijde někdo a řekne mi tajemství, díky kterému budu štastny a bohatý, tak na to asi neco bude.. bude na tom neco podezreleho. Nejdriv reknu proc tento dokument shledávám naprosto neduveryhodnym. Pokud hovori "vypraveci" pred pozadim, ktere zobrazuje bohatstvi a mluvi o bohatstvi, neverim jim ani slovo. Citáty odříkané "tajemným" hlasem je něco, co mě rozesmívalo asi nejvíce, vysílání pozitivní energie do vesmíru bylo také silné kafe. Co filozof to jiný názor, tady jich je habaděj a já nevím jaké mohou být argumenty proti této teorii od jiných filozofů. Nejvíce mě bavil doktor - reverend - vizionář, to byla opravdu komická postava. Nikdo mi na začátku pořadu neřekl proč bych všem kdo zde vystupuje měl věřit. Tohle by byl vynikající námět na halloweenský díl simpsonových, jinak je to velký blaf. Na většinu zdejších tvrzení pro tuto teorii, jsem dokázal vymyslet protitvrzení. A to je pro mě hlavní důvod proč tomuhle dokumentu nevěřim ani uši mezi nosama.. nebo orábecně??(18.2.2012)

Já se tedy musím přiznat, že jsem svůj život vedl v podobném duchu podstatně dříve, než jsem viděl tento dokument. Asi zkrátka čtu podobné knihy a dívám se na podobné filmy, jako všichni pozitivně myslící lidé v dokumentu. Například v knize Alchymista od Paola Coelha se docela často objevuje věta: ,,Když něco chceš, celý vesmír se spojí, aby ti pomohl." Na tomto základě je vybudován prakticky celý dokument. Ovšem aby přesvědčil všechny zaryté pesimisty, tak přidal několik zázračných vyléčení nevyléčitelných zranění, či chorob za pomoci bezmezné víry. Opravdu nepovažuji za velký objev, že pozitivní myšlení je klíčem ke každému problému či cíli. Moje skromná přání už se mi také všechna vyplnila. Takže jediný problém vidím v názvu dokumentu. Neříkal bych tomu ,,Tajemství" , ale spíše ,,Kurz pozitivního myšlení". 4*(4.8.2012)

Takové "menší" SUV značky Volvo by se mi šiklo, musím se vážně nakopnout pozitivním směrem a nejen v tomto ohledu... Doma už ovladač mám na Tévé a Dévedé, takže si dokážu s klidem vizualizovat centrál na vytoužené vozítko, které brzy přistane před mým barákem s mašlí na kapotě a cedulí s nápisem MOJE. Celý život do nás vtloukali: To nesmíš, to nedokážeš, tam nepatříš, na tohle nemáš, to nikdy mít nebudeš a další přízemnosti a manipulativní techniky. A ejhle ono se není prý co stydět za chtění peněz, auta, lepší práce, dovolené, bytu a jiných dobrých vymožeností v interakci s vesmírem. Dokonce i zdraví je čistě otázkou vlastní vůle a silných myšlenek. Proč ne? Proč nechtít všechno? Jen je třeba neztrácet čas a udělat první krok kupředu, ni zpátky...(29.4.2013)

No... dokument u ktereho jsou hollywoodske efekty, je spis pro prihlouple americany, kteri malo co pochopi. RIka to uplne vsechno, co knihy, jenze... clovek, ktery vidi pouze secret a zacne s tim nema sanci. Potreba u ovlivnovani reality, nebo tedy hlavni potreba je trosicku jina, nez jen myslet. Ale zivot to rzhodne meni, byl to muj startovaci mustek, dneska jsem docela dost dale, takze plny pocet za to, ze mi to dost pomohlo. A to jsme byl pred new age docela varovan, ze se mi prihorsi. Kdyis jsem v tom videl sektu, divne praktiky. Dneska je to soucast meho zivota a posunulo mne to jinam. Asi tam, kam jsem se dostat mel. Take to, ze se rika, ze tohle se dostane do rukou jen vyvolenym nebo tem, kteri opravdu neco zmenit chteji a ja tomu verim. Protoze verit je to nejdulezitejsi. Ne, nejsem zadny fanatik, ani prisluhovac nejake sekty, ktera unasi deti a potom s nimi dela ritualy. Vubec ne!(9.12.2007)

• - Po vydaní knihy a odvysielaní Tajomstva dostal štáb tisíce vďačných listov, v ktorých sa písalo o vyliečení tažkých chorôb či uskutočnených tajných prianiach. (Cappuccino)

• - Okrem Austrálie pracoval filmový štáb aj v USA. (MikaelSVK)

• - Film byl inspirován knihou „The Secret“, kterou napsala Rhonda Byrne. (Borrtex)