Tajemství

Dokumentární

Austrálie / USA, 2006, 90 min

Rhonda Byrne

Daniel Kerr

Taková new age agitka, která tentokrát na sice zbytečně dlouhé ploše, ale říká pravdivou skutečnost: člověk vlastně neví, co si přeje, a tak na vše nadává, ale když si své priority ujasní, když ví, co chce, může teprve upřít síly na jejich získání nebo provedení. Pro mne je problém tohoto filmu, že se až příliš zaměřuje na materiální hodnoty (chci auto, chci zlatý šperk), než na věci potřebnější jako cíl života, hledání práce apod.(27.6.2010)

Bez pochyby nejlepší dokument, jaký jsem doposud viděl. Věřím tomu. Pozitivně bysme vážně měli myslet pořád, mě se to líbilo se vším všudy i když to někdy bylo zdlouhavé, nevadilo mě to, dokonce jsem to viděl už několikrát a pořád o tom musím přemýšlet.. V každém případě díky Tajemství jsem se o autosugesci apod. začal více zajímat, takže proto si ho cením. Časem doplním komentář.(3.1.2010)

• 3n3my

Áno, dokument je spracovaný pútavo aj s efektami, ale ako tvrdí lesumir, je skôr pre prihlúplych amíkov. Ak ste normálny bežný človek, pozrite si začiatok a koniec dokumentu, pretože zbytok sú len hlúpe keci stále o tom istom. Autori sa inšpirovali dokonca tvrdeniami slávnych filozofov - ale to je mi na smiech. Tieto hlášky slávnych si totiž upravili na svoje tvrdenie, a na tom potom zakladajú. Každý vie, čo to boli za ľudia, Einstein a pod... boli mimoriadne nadaní, išli tvrdo za svojimi cieľmi. A tvrdenie autorov? Môžte mať všetko, na čo si len pomyslíte... ano? Za to, že po rannom vstávaní a ceste do práce, stokrát poviem ďakujem? Za to, že si spravím nástenku, kde si nalepím fotku budúceho domu, prípadne bankovku? Nie ďakujem, neprosím! Čítal som aj knihu, kde je to taktiež stále o tom istom. Podstatné je myslieť pozitívne, to je základ viacerých filozofií. A to som si z tohto "Tajomstva" zobral aj ja. Zbytok, že myslením človek dosiahne čokoľvek a že mu niekto namiesto faktúr začne posielať šeky, je naivné. A to by sa nám tu pekne začali plniť ústavy!(5.7.2008)

• sonnak

To byl zase nářez, hahá! Jestli se k tomuhle dostane Subjektiv, stoprocentně to nepřežije. Film ještě o třídu odvážnější než ostatní new age počiny - tudíž těžce stravitelný, či spíše totálně nestravitelný pro nezainteresované a skeptiky, nicméně velice zajímavý....aneb "stačí sedět a myslet pozitivně". V tom je jeho jasná nevýhoda nad knihama například Dana Milmana, který jasně nabádá jak k pozitivnímu myšlení, tak k fyzické akci...což je tak nějak mnohem kompaktnější teorie. Že je "The Secret" takový trochu utopický počin je zřejmé, lidi totiž neradi slyší, že musí zvednout svůj tlustej zadek a trochu tomu pomoct, hold se to pak prodává hůř....ale film má taky své pozitivní stránky. Tak například nádherně popisuje princip fungování optimismu, vysvětluje typické "to sis přivolal sám!", svým způsobem se nechtě dotýká působení karmy a co je hlavní, z větší části perfektně zapadá a dotváří moderní mozaiku jménem new age....ale sám o sobě, nevím nevím...nicméně oproti ostatním zpracováním knih podobného myšlenkového ražení má výhodu v absenci příběhu, takže film samotný toliko nestrádá. Jestli nejste do tědle věcí...ruce pryč.(23.7.2007)

• st.jim

Jsem pozitivní člověk, rád se směju a abych pravdu řekl, tak souhlasím, že pokud budu vyzařovat ze sebe pozitivní náladu a energii, lidé určitě budou reagovat jinak, než když se na ně budu mračit a budu nepříjemný. Ale aby mi partička psychologů tvrdila, že když si vystřihnu z magazínu třeba moji oblíbenou AUDI R8 a budu pouze vysílat do vesmíru pozitivní energiii, že ji chci, tak se jednoho krásněho rána probudím a bude mi stát na dvorku......... tak to teda néééé. Takovej naivně pozitivní idiot zase nejsem :DDDD(31.8.2009)

• - Okrem Austrálie pracoval filmový štáb aj v USA. (MikaelSVK)

• - Film byl inspirován knihou „The Secret“, kterou napsala Rhonda Byrne. (Borrtex)

• - Po vydaní knihy a odvysielaní Tajomstva dostal štáb tisíce vďačných listov, v ktorých sa písalo o vyliečení tažkých chorôb či uskutočnených tajných prianiach. (Cappuccino)