Ingriš! Eduard Ingriš (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2006, 52 min

Petr Horký

Petr Horký

Eduard Ingriš

Skvělý námět o obdivuhodném člověku - zosobnění všech trampských snů, skvělé dokumentární záběry, bohužel ne až tak skvělá režie (leč velké díky režisérovi za znovuuvedení E. Ingriše do obecného povědomí) a pro mne osobně už vůbec ne skvělý komentář Alfréda Strejčka, jehož oduševnělý hlas, který snad zní z každého druhého dokumentu, jsem se už naučil nenávidět. Leč klady mocně převažují.(8.10.2013)

Každý, kdo jen trochu přičichl k trampingu, určitě ví, o kom je řeč. Setkání s Eduardem Ingrišem skrze tento dokument, který prožil na svých cestách tolik nevšedního dobrodružství plné exotické krásy, je pro mne víc než jen zajímavé. Také faktem zůstává, že jeho mnohé skutky nebyly patřičně dodnes stále doceněny. Marně hledám většího českého světoběžníka jeho času. Film přináší dobře jeho nejdůležitější momenty života, sice stručně, ale dostatečně. Předností dokumentu v neposlední řadě jsou i unikátní záběry, které film mimořádně okořeňují. Na tomto místě bych chtěl poděkovat tvůrci dokumentu Petru Horkému za dobrou práci, neboť bez jeho pomoci by tento dokument stěží vznikl. Snad ještě dodám, že pro lidi s vrozeným tuláckým pudem bohužel cestování dnešním světem není tak jednoduché bez větších financí.(4.10.2013)

Náhodou jsem viděl tento dokument a musím se přiznat, že to bylo opravdu poprvé, co jsem o nějakém Ingrišovi slyšel. O to více jsem byl překvapen jeho životní poutí napříč světem. Slovo renesanční nemám zrovna rád, takže raději použiju "všestranně nadaný" - tak by se dal popsat Eduard Ingriš.(2.7.2009)

Pro mě osobně velké překvapení. A vlastně rovnou několik. Prvním překvapení bylo zjištění, že přestože jde o osobnost velmi zajímavou, dodnes o E. Ingrišovi prakticky nikdo neví (včetně mě). Druhým překvapením bylo, že režisérem tohoto dokumentu je Petr Horký, kterého mám spojeného především s pořady druhořadými až třetiřadými. Tady se mu však povedlo najít velmi zajímavé téma. Bohužel zpracování ale tak trochu odpovídá tomu, co jsem o autorovi napsal výše. Rozhodně jsem se ale u sledování dokumentu nenudil.(11.7.2013)

• bohemia_regent

Pozoruhodný životní příběh pozoruhodného člověka. Za námětem bohužel pokulhává poloamatérská realizace, nejčastěji v komentáři. Např. vzápětí poté, co Miroslav Zikmund na kameru dořekne, „díky tomu, že Eduard stál chvilkama za kamerou, tak máme dokumentární fotky jako jediné plně exkurzivní, kdy vlastně divák viděl taky Hanzelku a Zikmunda pohromadě, poněvadž buď jeden filmoval druhého nebo fotil, anebo obráceně. Takže z guánových ostrovů máme dokumenty, kde je tato dvojice H+Z pohromadě zásluhou Edy Ingriše,“ ozve se mimo obraz komentář Alfreda Strejčka: „Nebýt tohoto setkání, dvojice Zikmund a Hanzelka by na svých filmových záběrech nikdy nebyla pohromadě.“ Díky, rejžo, opakování je matka moudrosti. - A znovu komentář: „Celý život strávil vzpomínkami na rodnou zem a na léta, která tu strávil.“ No, když tu větu strávil Alfred Strejček, tak to holt musíme strávit taky. - Ale co už jsem nestrávil s vážnou tváří, byla scéna, kdy režisér přímo na kameru vypráví o svém pátrání po záhadné peruánské indiánce jménem Natalia Mazuelos: „A vůbec nikdo ji na tom ostrově neznal, oni dokonce ani nebyli schopni vyslovit to jméno pořádně: MAZUELOS.“ Máte to holt těžké, rejžo, když spolupracujete s nevzdělanými divochy od jezera Titicaca, kteří si před příjezdem štábu ani nenastudují pravidla české fonetiky (aby to pro vás bylo „pořádně“) a dovolí si vyslovovat španělské jméno se správnou španělskou výslovností „Masuelos“... -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2007.(15.3.2012)