Údolí květů (festivalový název)

• Indie

Indie / Francie / Japonsko / Německo, 2006, 155 min

Nalin Pan

Nalin Pan

Michał Englert

Bezprostředně po shlédnutí jsem si kladl otázky: "O co vlastně přesně šlo? Je vůbec podstatné to vědět? Kdo rozhoduje o nesmrtelnosti? A dá se to pochopit?" Po konzultaci na CSFD, přemýšlení a googlování si stále kladu otázky, ale některým věcem už trochu lépe rozumím (přestože si myslím něco trochu jiného, než člověk, se kterým jsem konzultoval). ● Démon lásky, který vzešel od brány torii, napáchal zlo, vzbudil lásku a k bráně torii se zase navrátil. ● Láska jako oběť, která má očistit a přinést na svět něco lepšího (ptáci na bráně torii vylákali podle legendy z jeskyně slunko). ● Bůh (podle jiné verze "lovec démonů"), který dohlíží, může se mýlit, ale nakonec musí musí napravit chyby a dosáhnout rovnováhu. ● Údolí květů, které nemusí být pouze v Indii (skutečné existující místo, národní park pod UNESCO), ale na celém světě. ● Specifikum tohoto filmu je, že poskytuje množství různých výkladů a nezodpovídá zdaleka všechny otázky. Velmi by mě zajímalo, jestli ho chtěl režisér natočit přesně takto. Pokud ne, můžeme mluvit o "nedotažení" děje a scén, pokud ano, jedná se o geniální dílo. Protože nevím, jsou 4* bez diskusí. A doporučuji!!!(2.3.2010)

Krásná příroda a kamera, to byl jen začátek. Ačkoliv jsem to nečekala, dočkala jsem se úžasného romantického příběhu obzvláštněného mysterióznem, se kterým jsem se ovšem v podobném filmu asi ještě nesetkala. Možná jsem se ještě nesetkala ani s podobným filmem, což je velké plus. Džalan i Ušna jsou vynikající a sympatičtí, jejich láska spalující. K tomu ještě nádherná hudba a vynikající závěr. Nemůžu hodnotit jinak! (Shlédnout můžete zde.)(10.3.2013)

No tak tohle byla lahůdka. Romantické mysteriozní drama z prostředí himálájských hor o lásce, nesmrtelnosti a o běhu života jako takového. Nádherné záběry tvoří společně s hudbou parádní celek. Příběh o lásce je obvyklý (nezájem, zamilovanost, ztráta, láska), ale transformovaný do 200 let času, himalájí a Tokia působí jako něco úplně nového. Pokud bude šance někde film shlédnout, mohu jen doporučit. Ko konci už děj trochu skřípe a sem tam se objevují nedotažené záběry, ale to jsou jen malé vady na tomhle uměleckém díle. PS - film rozhodné nemá 120 minut jak se zde píše ale minimálně o 40 více. PS2 - ne nechápe, ale nedotáhnuté. A ví o čem mluví...(22.4.2008)

Dobrodružná, výpravná romantika, s přídechem pohádky a magie, na kterou se hezky kouká. Krásní hrdinové a příroda, autentický svět kočovníků a lupičů o pár století dříve. V závěru pokus o mysteriózní pointu, která by podle mě šla vymyslet lépe (když už mají tam potřebu jakéhosi druhého plánu naroubovat). Kdyby zůstali u čistě historického epického příběhu, mohlo to mít "větší sílu". Takhle je to více na způsob "zahalíme to do mysteria a ty si domýšlej, co tím chtěl básník říct". Nicméně oceňuji snahu tvůrců natočit "alternativu", jít mimo main-stream; je to osvěžující.(26.2.2016)

/ProTibet 2008/ [Údolí květů] Realita je důsledkem střízlivosti Spíše lepší 3. Předešlý film Nalin Pana se mi líbil celkem dost, ale stále jako by v příběhu tápal a nevěděl jak ho pořádně ukončit. Ano film je krásně natočený, ale celkem nesmyslný až bezduchý příběh to velice kazí. Pan by měl nechat scénáře na někom jiném a věnovat se plně režii, potom by byl snímek naprosto luxusní, protože je to velice schopný tvůrce, jen prostě neumí vyprávět..(11.3.2008)

• - Valley of Flowers je indický národní park, zapsaný v UNESCO. Leží v indickém státě Uttarakhand, hraničí s Nepálem a Tibetem. Název pochází od britského horolezce Franka S. Smithe, který v roce 1931 omylem do údolí zabloudil. (Jirka_Šč)