Červená pustina

• Itálie Deserto rosso (více)

Filmová studie mladé ženy, jež zoufale hledá své místo v odcizeném světě. Jediným barevným filmem cyklu, Červenou pustinou, zakončil v roce 1964 italský režisér Michelangelo Antonioni svou „tetralogii citů". Zopakoval v ní ústřední téma z Dobrodružství (1960), Noci (1961) a Zatmění (1962). Okouzlující Monica Vittiová, procházející všemi díly tetralogie, tu znovu dokonale ztělesňuje ženu, jejíž vnitřní duševní a citový svět nenachází nejmenší kontakt se zdánlivě normálním světem okolo. Ve světě prudkého rozvoje průmyslu a technologií, italského „hospodářského zázraku", její Giuliana přes veškerou snahu jako by zaostávala za ostatními a jejich způsobem myšlení. Nerovnoměrný, až protichůdný vývoj technické civilizace a lidských emocí je myšlenkovou páteří celé tetralogie.
Film je situován do okolí Ravenny, nedaleko míst, kde architektura a mozaikové malby připomínají kulturu dávno minulých století, a kde v moderní době vyrostl nový, nezvyklý svět funkčních staveb, kovových potrubí, cisteren, komínů a vysokých pecí. Svět zalidněný techniky a dělníky, kteří toto prostředí vytvořili, a v jejichž myšlení se začínají rodit kvalitativně nová etická a estetická kritéria, nová morálka a nová psychologie. Svět, v němž Giuliana nenachází pro sebe žádné záchytné body. (Česká televize)

Trismegistos

Bezútěšnost industriálního světa. Bizarnost vztahu vnitřní krajina člověka – betonové prostředí továren. Na jedné straně barevnost, život, reflexe, na druhé ponurá nálada zvuků mechanických strojů, kouře z komínů, naftou umrtvených polí (což umocňuje u Antonioniho klasicky vynikající kamera). Snadno si lze představit, že člověk pocítí stísněnost, když se do takového světa dostane. Ale to vše je jen decentní nádech nálady něčeho cizího, stále jsme jen na návštěvě - jsme obklopeni, ale ne prosyceni. Postavy z Červené pustiny však v této krajině žijí, právě ta je jejich domovem. Co znamená nutnost vztahovat se dennodenně k tomuto světu? 4.5/5 ()

bloks

Vizuálne vynimočný film, ale to je asi tak všetko. Škoda, že film je tak jednoduchý. Nemáte pocit, že hrdinka trpí nejakými depresiami, ako sa píše v obsahu. Všetko ide príliš po povrchu. Niektoré scény sú zdlhavé a príliš nudné. Herečka Monica Vitti to celé zachraňuje... ()

Ekdahl

Vizuálně opojná záležitost, jejímž problémem jsou ale až příliš nejasný kontury toho, co ta vizualita demonstruje. Hlavní hrdinka, snímaná až fetišisticky, prožívá těžkou existenciální krizi na pozadí brutální industriální krajiny. Ok, ale co dál? Načrtnutá naturální idylka versus industrialita a odcizené vztahy, to je trochu málo. Autor krizi hl. postavy nespecifikuje, nechává věci v příliš obecný rovině. Zbývají jen ty obrazy, které jsou dobré, až virtuozní, ale to na první ligu nestačí. ()

Akmodos

Monica Vitti je uhrančivá, to bez debat, ale v druhé polovině filmu mě přestala bavit i ona. Na druhou stranu si její postavu nyní, půl roku po projekci, alespoň pamatuji, zbytek nikoliv. Jakoby se mi to celé nějak rozpilo. Antonionimu jsem přišel na chuť až díky filmům Zvětšenina a Zabriskie Point. ()

Zemřela herečka Monica Vitti

Zemřela herečka Monica Vitti