Válka termitů

Dokumentární

Francie, 2006, 82 min

Sylvain Lebel

• Dudek

V první řadě mne štve vkládání dějové linie. Je naprosto zbytečné, nabourává strukturu (resp. zbytečně dramatické vložky získávají čas na úkor informací) a v neposlední řadě působí docela směšně díky svému vykonstruovanému našroubování na dokumentární kostru. Druhým mínusem jsou časté a okaté zásahy tvůrců do přirozeného děje. Což je opět věc, která souvisí s roubováním dramatického děje. Má to samozřejmě i své plusy. Divák, který nemá zálibu v dokumentech, se pobaví strhujícím příběhem o válce dvou národů a jako přidanou hodnotu dostane zajímavou informaci. Díky zásahům shůry se nám dostává informací a zajímavých záběrů ze situací, ke kterým bychom se jinak jen těžko dočkali. Pokud si však Válku termitů pustíme z jejího očekávatelného prioritního hlediska, tedy toho dokumentárního, musíme být nutně zklamání zbytečnými průtahy a faktem, že informativní hodnota mohla být ještě mnohem vyšší.(30.1.2011)

Fascinujúci dokument o boji, stratégii, taktike, vytrvalosti, schopnosti a vôli prežiť OBYČAJNÉHO hmyzu.(10.8.2011)

Chvíľami som zabudla, že ide o dokument, tak mi to pripomínalo úžasné veľkofilmy o boji národov. Netušila som, že tí maličkí tvorčekovia majú tiež svoju premyslenú vojenskú stratégiu, bojujú s nasadením života, boja sa a premáhajú svoj strach, celkom ako ľudia. Keby sme im rozumeli, tak možno aj nájdeme medzi nimi pár výnimočných hrdinov a monžo by dostali na frak všetci vojenskí hrdinovia u ľudí. :-)(1.1.2010)

Valky miniaturnich tvoru byli opravdu zajimave, hlavne z pohledu biologa. Skoda ze neni treba nejake RPG z tohoto prostredi treba i z moznosti evoluce a mobove nemaji latinske jmena. Neni tendle svet zajimavejsi nez fiktivni svet nadprirozena, duchovna a magie kterym se radi alespon ve filmech obklopujeme?(25.10.2010)

Obrovskou bitvu v malých rozměrech jsem s napětím sledovala od začátku do konce. Mravenci versus termiti.(14.3.2009)

Jsem taková ta holka, která se okolo šesti a vícenohých zvířátek necítí úplně dobře, takže prostě nedokážu dát víc jak čtyři hvězdičky, protože jsem se na některé scény nedokázala koukat, ale jinak nemám slov. Geniální thriller s napínavým dějem, neuvěřitelnými záběry a přitom je to všechno vlastně skutečnost. Je to drsné, poučené a možná až kruté, ale pro znuděné studenty biologie jako dělané.(30.3.2012)

Velice povedený ,něco mezi dokumentem a filmem,je poznat že autoři zasahovali do děje a některé věci vyvolali uměle,ale i tak je to napínavé a velice pěkné.(8.8.2008)

Ač samí neherci, tak přesto plné skvělých "hereckých" výkonů. Výborné zobrazení krásy, pravidel i krutosti v hmyzím světě a zároveň i ukázka, že války nejsou lidským vynálezem. Celé zpracování dává divákovi možnost stát se nedílnou součástí tohoto mikrosvěta, zažít termití život na vlastní kůži a být tak součástí této tiché války.(25.8.2008)

A národ oboril sa na národ ... len veľkosť členov národa sa rapídne zmenila. Skutočne som miestami mal pocit, že sledujem vojnový film plný strategických ťahov, umierania na obrannej línii a božích zásahov, keďže v tomto prípade je dopadom zhora takmer všetko. Podnecovala to či už kamera alebo skvele skomponovaná hudba. Pulzujúca kráľovná termitov je ako z inej planéty - inšpirácia Votrelcami je viac než jasná :-)))(24.11.2009)

Dala bych i 4*, ale porad jsem mela tak nejak pocit, ze nektery zvraty nejsou tak uplne nahoda...(17.3.2013)

Vo svojom žánri je to vrchol. natočiť podobné zábery je ozaj neuveriteľné. Život v tejto ríši je ozaj tvrdý,neúprosný. Perfektný dokument o živote mravcov a termitov, natočený v Burkine Fasso. Čierni sťahovaví mravci boli fakt neskutočne nesympatickí a nebezpeční. Ten komu budete držať palce budú termiti. :-)(28.8.2007)

Dech beroucí dokument, který je dokumentem pouze na papíře, neboť se jedná opravdu o plnohodnotný film včetně poutavého děje. To vše je navíc doplněno hudbou, která nejednu akci pořádně okořenila a donutila mi i nehty si sem tam pokousat. A co teprve pohled na hada ve špatném čase na špatném místě…(17.11.2008)

Kam se na tohle hrabe kdejakej rádoby akčí biják...85%(7.11.2010)

95%(3.4.2017)

Dokument obsahuje unikátní záběry, dopodrobna mapující život nejpozoruhodnějšího hmyzu na naší planetě. Délka z něj činí koukatelný "večerní" film, nicméně právě proto je škoda, že jsem z tohoto dokumentu moc nedozvěděla. Po obrazová stránce je to tedy dokonalé, nicméně po stránce informační bych váhala, zda tomu dát přívlastek "naučný", protože nebyla řečena ani základní fakta jak o termitech, tak o mravencích - a to, co řečeno bylo, se zdálo jaksi nesrozumitelné a nahodilé. Ale jinak klobouk dolů nad detailností záběrů a parádním střihem.(29.3.2011)

Nikdy jsem nic podobného neviděl. Dávám plný počet hvězdiček. Jde o opravdu neobyčejné drama z přírody. Myslím, že doba nudných dokumentů je už definitivně za námi. Pohyb kamery v termitišti mi však zůstává záhadou.(12.9.2011)

Viděl jsem mnoho dokumentů, ale tenhle je opravdu moc povedený.90% si určitě zaslouží.Akorát mi bylo líto černé královny, celou dobu jsem černým mravencům fandil a nakonec dopadli takhle.(28.1.2009)

Zajimave docela me napadlo ze by valky mravencu mohli byt dobrym nametem na MMORPG. Jinak moc pekne valky minauturnich tvoru nenudil sem se ani okamzik.(29.3.2009)

Niečo ako boj o Minas Tirith z Pána prsteňov, ale v mierke 1:1000. Fascinujúci boj mäsožravých mravcov s termitami.(31.10.2009)

Trosku netradicni pohled na prirodu s povidanim trosicku jako pohadka. Zabavne i poucne. Prijemnych 3,7 coz se zaokrouhli na 4ku. PS: Pro deti ale asi priliz drsny zivot.(12.12.2010)

Opravdu skvěle natočeno.(22.3.2016)