Krev na slunci

• Austrálie

• Kanada

Akční / Drama / Válečný / Romantický

USA, 1945, 98 min

Ti zlí Japonci chtěli ovládnout svět? Tak atomovku na ně a nebo radši dvě. Já tedy nemám žádnou zákulisní informaci o důvodu vzniku tohoto snímku, ale lehký závan politické objednávky jsem tedy zacítil. Je to škoda, protože snímek je to poměrně napínavý, disponuje i nejedním zábavným momentem a techniky juda, zápasu, boxu i karate jsou prezentovány v tak jednoduché podobě, až je to roztomilé.(13.5.2015)

• Mol

YOU GO DOWN INTO THE SEWER WITH DIRTY RATS LIKE TANAKA. THEN COME TO ME WITH YOUR FREEDOM FOR WOMEN, EQUAL RIGHTS FOR ALL PEOPLE, LOVE OF HUMANITY! WELL, WHO KILLED THEM? Slabší kousek, který jediný před potopením do hlubin nudy zachraňuje James Cagney a jeho tvrďácký postoj. Film na, který jisto jistě brzy zapomenu, ale již do smrti si budu pamatovat závěrečný karate-judo souboj Oshima vs. Condon, který se změnil v pouliční polízanici.(7.4.2016)

Skutečnost, že tento film je 68 let starý, vás musí fascinovat. Nezadal by si s dnešními akčními filmy, když přihlédneme k tomu, že hlavní hrdina JAMES CAGNEY se sám zůčastňuje bitek, protože byl absolventem kursu juda. Samozřejmě, že tam neteče tolik krve, ale špionážní zápletka z druhé světové války je dobrá. Japonci tomu dodávají "šmrnc."(23.3.2013)

Mně se film líbil, měl spád a švih. Novinář Nick Condon působící v Tokiu těsně před 2. světovou zveřejní kompromitující materiály na japonskou vládu ohledně jejich plánů na ovládnutí světa. Nezůstane to bez odezvy - strhne se peklo - a to ve všech směrech. Peklo šarvátek, vražd, svůdných špionek, o kterých se neví, na čí straně vlastně jsou. Dokonce i seppuku se objevila.Nick Condon se stane v Tokiu štvancem s malými vyhlídkami na přežití, a netuší, kdo je jeho přítel a kdo zrádce. Závěrečná honička a judistický zápas byly opravdu napínavé.(13.1.2014)

Dalo by se říci že se jedná o filmový skvost, protože špionážních filmů odehrávajících se v Japonsku není zrovna moc. Tento snímek natočený už v roce 1945 zřejmě aspiruje na určitou agitku, ale na svou dobu je překvapivě natočen velmi dobře a do dnes může být inspirací. Vlastně by to mohl být i předchůdce slavného James Bonda. Po technické stránce a atmosférou už možná asi neohromí, ale to je jen svou dobou. I přes své stáří by mohl soukmenovce klasik zaujmout.(9.7.2015)

• - V roce 1993 vznikla počítačem kolorovaná verze. (Mol)