Reklama

Reklama

Větší, silnější, rychlejší

(festivalový název)
  • USA Bigger Stronger Faster*
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

„Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“ říká generál Patton v ukázce použité v dynamickém dokumentárním vhledu do společnosti, jež se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastních bratrů, kteří v touze podobat se Sylvesteru Stalloneovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, Christopher Bell kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu. Vizuálně našlapaný a skvěle sestříhaný dokument produkovaný tvůrci filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 nabízí originální směs notoricky známých popkulturních odkazů a intimního příběhu v komediálně-dramatickém ladění. Zpovědi členů amerického Kongresu, profesionálních atletů či lékařských expertů dokreslují s upřímností předestřený nelichotivý obraz „národa na steroidech“, nad kterým se vznášejí nevyřčené otázky: Co uděláte, když zjistíte, že všichni vaši hrdinové porušili pravidla? Zůstanete na straně hrdinů, nebo pravidel? [43. MFF KV 2008] (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (145)

cubajz 

všechny recenze uživatele

dokument odrážející americkou mentalitu, Chris Bell na to šel po Moorovsku: sympaticky a nenuceně předhazuje dotazy, které jsou kolikrát dost rýpavé, kolikrát nutí k zamyšlení. Sám sebe porovnává se svými bratry - každý z nich se vydal jinou cestou a každý z nich vidí svou životní výhru v něčem jiném. V této osobní složce je podle mě největší síla tohoto dokumentu, protože ač jsou ostatní fakta zajímavá, v důsledku nepředkládají nic až tak šokujícího či objevného. Amíci jsou prostě národ pokrytců, kteří chtějí před všema vypadat děsně cool a bezchybně, přičemž jim jejich vlastní zaslepenost (a demence) při honbě za dokonalým vzhledem brání vidět důsledky jejich činů a sobeckosti. Za nejlepší scénu považuji sundavání fotek Arnolda ze zdí Golden Gym "He's a traitor, man...":). ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Hned na úvod: s dokumenty nemám moc velké zkušenosti, tak maximálně "provaření" Moore či Spurlock si u mě škrtli, a přitáhli mě spíše kvůli zábavností svých vymazlených dítek. Bigger, Stronger, Faster* nabízí hodně atraktivní téma a dle mého názoru jeho velmi nezaujaté podání (oproti např. již zmiňovanému Moorovi). Dokument není ani tak o anabolických steroidech, jako spíš o touze/snaze přibližovat se svému vzoru a také trochu o poznávání základu pravého "Američana". Což mu ale neubírá na zajímavosti a přijatelné srozumitelnosti. Ale ve skutečnosti, po jeho skončení mám spíše více otázek než odpovědí. A neměl by právě tohle správný dokument do dívákovy hlavy dostat? Jen ať si to sám rozebere a usmaží si palici... Edit: zvyšuji hodnocení, protože i po pár dnech nemůžu ten dokument dostat z hlavy. 90 % ()

Reklama

homerr 

všechny recenze uživatele

Zajímavé, znepokojivé, asi lehce manipulativní, možná šokující... Rozhodně to mohlo být kratší. Spousty zajímavých informací ze světa nejen profesionálního sportu. No, pořád budu tvrdit, že není nic lepšího, než si jen tak pro zábavu jít zahrát nějaký sport s kámošema a pak zajít na pivko. Profesionální sport je už dávno mrtev... ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Ďalšie potvrdenie umelosti americkej pseudokultúry, jej lživosti, ktoré by si mali pozrieť aj deti, aby nikdy takémuto životnému štýlu, ktorý kapitalizmus a komercia propagujú, nepodľahli. Steroidy sú droga, sú to umelé prípravky, dopujú sa tým už aj zvieratá a dostáva sa to do tiel aj nás ostatných ľudí, ktorí na povrch od toho dávame ruky preč. Nejedná sa o nič tendenčné, povedzte to príbuzným obetí a vaše tunajšie pseudohrdinstvo zanikne. Je to spracované americkým štýlom, aj ten humor je tam taký ich, priam ako od Moora. Slová Pattona by mali byť tým, čo by malo byť odstrašujúcim príkladom, niečím, k čomu by sa už nemalo vzhliadať ako k úžasnému, ale naopak zvrátenému. Je smutné, že profesionálny šport takto padol a to vtedy ešte nevedeli o Armstrongovom prípade s dopingom. Tento film vám ukáže ako športom neprídete ku zdraviu, ale k chorobám, teda vlastne sa to ani za šport, čo tu predvádzajú, považovať nedá. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Další z řady počinů současné vlny jakýchsi "nových dokumentů", které se populárně-naučnou formou snaží o reflexi aktuálních politických a společenských témat (v USA zejména Michael Moore, u nás pak Klusák - Remunda s Českým snem nebo Ženy pro měny Eriky Hníkové). Téma je víc než příhodné - v podstatě primitivní americká honba za vítězstvím přesně dle oficiální synopse filmu ("Američané milují vítěze a nesnášejí poražené“). Chris Bell postupuje ve výstavbě tématu sice dle osvědčeného "moorovského" stylu, ale předkládá divákovi skutečně zasvěcený pohled na celou problematiku i s několika poměrně trefnými přesahy, které přesně postihují mnohdy Evropany právem zesměšňovanou americkou mentalitu. Ke konci už ovšem ztráci film tempo a trochu se točí na jednom místě, což lze ovšem omluvit, vzhledem k tomu, že se jedná o debut. Každopádně velmi velmi zajímavý kousek. ()

Galerie (7)

Související novinky

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno