Reklama

Reklama

Sherlock Holmes a doktor Watson: Seznámení

(TV film)
  • Sovětský svaz Priključenija Šerloka Cholmsa i doktora Vatsona: Znakomstvo (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Strhující, originální, herecky mistrovsky zvládnuté – to jsou slova, která se vážou k ruskému seriálu o nejslavnějším detektivovi světa Sherlocku Holmesovi a jeho věrném pomocníkovi doktoru Watsonovi. Představitel titulní postavy Vasilij Livanov se touto rolí proslavil natolik, že je v proslulém muzeu na londýnské Baker Street popsán jako nejlepší představitel Sherlocka Holmese všech dob. Úvodní série vznikla v roce 1979 a ihned se zařadila mezi nejvydařenější adaptace slavných knih sira Arthura Conana Doylea. Sherlock Holmes se svým celoživotním přítelem a kolegou doktorem Watsonem v něm řeší zamotaný případ vraždy v tajuplné vile na anglickém venkově. Zrovna, když už slavný detektiv přichází celé věci na kloub, následuje další záhadné úmrtí. Sherlockovi tedy nezbývá, než pořádně nacpat svou legendární fajfku, naladit housle a s rafinovaností sobě vlastní se vydat po stopách na první pohled nerozluštitelné záhady. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Kdo by to byl řekl, že pa rusky gavarící chalan od Moskvy bude tak věrohodný představitel Sherlocka Holmese? A nemlich to samé platí i o doktoru Watsonovi. A jak jim to spolu šlape klukům ruským ušatým. Je tedy škoda, že tahle slovutná série začíná tak obyčejnou, byť dobrou to zase ano, epizodou. Jako by tu nebyl zajímavý případ a v něm ti dva, ale ti dva a až po nich nějaký ten případ, aby se neřeklo. A to je špatně, ať si je ústřední duo jak chce legendární. Částečně je to tím, že první polovina je adaptace začátku Studie v Šarlatové a druhá pak Strakatého pásu. Dojem staré dobré Anglie je v interiérech na jedničku, ale v exteriérech to docela skřípe. Přeci jen dači, co jsou tu vydávány za anglická panství, jsou v této "roli" docela úsměvné. Zato hudební složka se povedla na výtečnou. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Zvyk je železná košile, ale zjistit, že Sherlock Holmes existuje také v ruském podání je trošičku šok, teda do té doby, než se na to podívá a pak zaplesá. Byl jsem zvědavý co se z toho vyklube. Vyklubalo se z toho tak hodnotné přepsaní knihy až jsem se divil. Tenkrát ve sterém Čtyřlísku byl komiks Sherlocka Holmese, při sledování tohoto seriálu, prakticky tohoto dílu jsem si na něj vzpomněl, protože Sherlock se v něm choval korektně, jako v seriálu, jako v knize. Měl naprosto dokonalý odhad, vše bylo pro něj tak jisté a jednoduché, že ostatní se nestačili více než divit, včetně doktora Watsona. Zpracování je také velice solidní, Rusko z toho prostě nejde cítit, což mě docela zaráží, ale jsem za to rád. Také ještě aby to tak dopadlo...Každopádně se rozhodně těším na další díly. Tento mi přišel poněkud ukázkový a začínající, což je spíše povinností u takových sérií obeznámit diváka se vším okolo. Doufám jen, že si laťku udrží i nadále. Není totiž divu, že v Londýnském muzeu na Baker Street je zpodobněna postava právě tohoto herce, zřejmě ho opravdu hraje nejlépe, to se ale uvidí v dalších dílech, zatím ho hraje opravdu uvěřitelně. ()

Reklama

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Strakatý pás. Což nějakej chytrák přeložil jako "pestrá stuha." Dobře zahrané, ale nejsem si úplně jistý hodnocením, možná ho ještě upravím, až zhlédnu další díl. Jinak seznámení Sherlocka Holmese a doktora Watsona je téměř totožné s tím, jak je popsáno v první povídce o Holmesovi - Studie v šarlatové. Dokonce včetně některých doslovně přejatých replik. Což je docela fascinující. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Po druhém shlédnutí přidávám hvězdičku. Když člověk ví co má čekat, tak je ta série gagů a (v ruštině zajisté kultovních ;o) "hlášek" něčím neuvěřitelně zábavným. Tento Sherlock Holmes je především komediálním seriálem plným geniálních fórů, stále balancující na samé hraně parodie a navíc umně pracující s atmosférou milé starosvětskosti "staré dobré Anglie". Obojí přitom funguje naprosto bezchybně... Zmíněná komediálnost je přitom dosti pochopitelná vzhledem k nudné, nevzrušivé a doslova sterilní realitě tehdejšího SSSR. Seriál disponuje výbornými hereckými výkony a v pozdějších dílech i obstojnou výpravou. Na druhou stranu je značně statický a kdo čeká klasickou kriminálku, bude nepochybně velmi zklamán... Ještě poznámka k předloze: "Seznámení" i následující "Krvavý nápis" je adaptací Doyleovy "Studie v šarlatovém" (první Doyelova povídka s Sherlockem Holmsem vůbec) s tím, že je mezi seznámení Holmse s Watsonem a samotné řešení zločinu ("Krvavý nápis") je ještě vložena povídka "Strakatý pás", která "Seznámení" uzavírá. Celkový dojem: 80% ()

PhillM. 

všechny recenze uživatele

Hodnocení na základě dílů Seznámení, Krvavý nápis a Pes Baskervillský. ----- Za prvé si dovoluji zmínit atmosféru. Ta existuje! Už to samo o sobě je plus bod. Není anglická, ale ani vyloženě ruská. Je tak něco mezi, což mi před projekcí přišlo nepředstavitelné. Velkou roli v tom hrají zajímavé (i když opět ne příliš anglické) exteriéry. Např. v Psovi baskervillském. O trošku méně jsem spokojen s interiéry, přece jen byt na Baker street mám zažitý jinak (bez čajovaru:-) - a když už jsme u toho, tak paní Hudsonová coby ruská babuška mě taky nějak nenaplňuje nadšením. (Tu zmiňuji v tomto odstavci o prostředí, protože patří spíš k vybavení bytu, než k postavám). Velmi specifickou atmosféru hodnotím ****/5. ----- Jak lze hodnotit příběh? Když je to Doyle, že... No právě že ne tak docela. Žasnu nad Moffatovým BBC Sherlockem, nad tím, jak důvtipně dokázal příběhy a postavy rozložit a pak zase složit do skvěle fungující podoby. Ale soudruzi z CCCP se o něco podobného pokusili 30 let před ním a, světe div se, s poměrně slušným úspěchem! Spojení Studie v šarlatové a Strakatého pásu v prvním díle překvapivě neprovokuje a nenutí ke skoku z okna. ----- K příběhu přibalím i postavy (nikoli herce, o těch později). Opět by člověk nečekal, že budou možné nějaké posuny a opět by byl překvapen. Možná jsem trochu ukřivdil paní Hudsonové, tak jí začnu - několikrát Watsona setřela takovým způsobem, že jsem jí snad i ty její zauralské rysy odpustil. Watson sám je "takovej připitomělej", ale v tomto případě nemožno hovořit o posunu proti předloze. Zato inspektor Lestrade je postavou jak z grotesky, tedy příliš přehnanou (a přehrávanou). Nu a Sherlock sám? Všiml jsem si, že nebere drogy. A když poprvé explodoval v salvě smíchu, to když se mu podařilo napálit na něčem Watsona (myslím, že mu z okna ukazoval svého bratra Mycrofta), lekl jsem se a šel zkotrolovat, jesli mi nepopraskaly žárovky (vlastně úsporky). Ruský smích je něco vskutku jedinečného. Příběh a postavy nicméně možno hodnotit stejně vysoko jako atmosféru. ----- A nakonec herci. Tak co si budeme říkat - ten jeden spolehlivě zastíní všechny ostatní. Vasilij Livanov je v hlavní roli opravdu skvělý a šlape na paty dalšímu skvělému představiteli Holmese, Jeremy Brettovi. Za herecké výkony tedy Livanovi plný počet, ostatním tak 3-4. ----- Seriál je jiný, liší se, někdy v uchu zasyčí (patetické dialogy tak typické pro ruštinu), do oka tu a tam kapne trošku vodky (Henry Baskerville opravdu tak strašně s Watsonem chlastali?), ale rozhodně jej nelze jen tak šmahem odmítnout. Na to jsou jeho kvality příliš vysoké. Pro fanoušky Sherlocka Holmese povinnost! ()

Zajímavosti (2)

  • Případ, který zde Sherlock Holmes (Vasiliy Livanov) řeší, je natočen podle povídky "Strakatý pás", ze sbírky "Dobrodružství Sherlocka Holmese". (DZOUKR)
  • Vasilij Livanov je prvním ruským hercem, který ztvárnil postavu Sherlocka Holmese. Jeho podobizna je vystavena v Muzeu Sherlocka Holmese coby podobizna nejlepšího představitele této literární postavy. (Claude Speed)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno