Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

pp

Dokument popisuje sitaci, která se nestala jen v Kosovu, ale děla se a děje na mnoha místech ve světě: menšina (často podporovaná "mateřskou" zemí) se bouří proti většině. Kdo z menšiny drží s většinou, dostane lekci od té radikálnější části menšiny, aby si ujasnil ke komu patří. A teď kdo z nich je v právu? Kam až sahá právo menšiny na "sebeurčení"? Má většina právo na zachování jednoty státu? A co když jedni systematicky vyhlazují ty druhé? A ti druzí ty první také? A mají ostatní státy právo do toho zasahovat? (Fakt je, že zrovna v Kosovu mezinárodní síly KFOR situaci absolutně nezvládly.) Stejně jako další filmy zachycující dění (nejen) na Balkáně mě i tento utvrdil v názoru, že státy by měly být unikulturní (jedno etnikum a jedno náboženství). Bohužel "Uloupené Kosovo" není dokument, ale zobrazení jedné strany mince, tudíž i hodnocení dělím dvěma. ()

veere

A co na tom že to není objektivní? Propagandy ze strany Albánců/NATO jsme si užili až dost, je třeba vidět i druhý úhel pohledu, který ukazuje mnohem víc skutečnost než názory zveřejňovanné médii a tvrzené vlezdoprdelky politiky - nejen za "humanitární bombardování" bych toho "našeho myslitele" humanitárně zhoupnul na špagátu! ()

vassil

věřit, že se věci dějí takhle? nevěřit tomu? ano, tenhle dokument jistě hovoří jen o jedné straně mince, ale je to zrovna o té, o které se příliš nemluví... tak věřit, nebo nevěřit? ()

Freak

Výborný, velmi odvážný dokument ukazující v plné nahotě výsledky Clintonova ozbrojeného vměšování do záležitostí Jugoslávie a jeho pomoc muslimským teroristům (v podobě havlovského "humanitárního" bombadování). Chtělo by to pokračování viz Bosna a americká pomoc militantním muslimům, přepadení Iráku, přepadení Libye, Sýrie, Majdan...to všechno v režii jedné nejmenované velmoci, která si myslí, že nad ní není a že nějaké mezinárodní právo a podobné zbytečnosti pro ní neplatí. ()

argus123

Po rokoch medialnej prozapadnej propagandy pohlad aj z druhej strany mince, ktorý tu velmi chýbal. Krasne zdokumentovane zverstva pachane na Srboch aj v režií NATO, ktore vlastne porušilo všetky dohody a medzinarodne práva. Dalo by sa povedať že útok NATO bol vlastne útokom na jednu civilizaciu ktorá sa iba bránila, voči útlaku. Myslím že dnes už o tom nikto nepochybuje (snad okrem Havloidov), že zásah proti suverennemu štátu sa dá kludne prirovnať so zásahom Hitlerovskym nemeckom na Polsko v roku 1939. ()

Etrox49

Bez neznesiteľného trendu súčasnej korektnosti a kudrliniek servírovaný dokument (konečne aj) zo Srbskej perspektívy a Pánboh zaplať, že je prezentovaný jednostranne! Konečne sa tým aspoň čiastočne vyváži médiami forsírovaná verzia, ktorá buď bagatelizuje alebo otvorene spochybňuje vojnové zločiny v podaní NATO v Srbsku, UÇK a albánskych teroristov v Kosove ako aj do očí bijúcu neschopnosť KFOR, priebežne počas rokov 1999 až 2004. Dokument rozhodne nečakajte v televíznom vysielaní. Hoci pôvodne sa na jeho vzniku podieľala Česká Televízia, dnes by bolo nemysliteľné odvysielať mimoriadne drastické zábery náletov NATO na medzinárodný (civilný) rýchlik alebo paneláky, dediny či farmy. Rovnako neprijateľne pôsobia zábery politických špičiek západu (e.g. Albrightová), ich potľapkávanie a kamerou zachytené dejchánky s ultranacionálnymi fanatikmi a masovými vrahmi, ktorí deťom odrezávali uši. Veľmi hodnotná je analýza kľúčových udalostí v historických súvislostiach – t.j. vykreslenie národnostnej / náboženskej otázky v kontexte od začiatku 20. storočia až do súčasnosti (rozumej rok 2008), v rámci ktorého sa po imigračnej vlne do Srbska mierumilovne vykresľovaní albánci, postupom rokov profilujú ako fašisti, rasisti, islámski radikáli (e.g. antisemitizmom živená kolaborácia s vojnovým Nemeckom, etnické čistky namierené nielen proti Srbom, ale akejkoľvek nealbánskej národnosti v honbe za veľlkým albánskom, útoky na kresťanov a systematické budovanie mešít v Kosove). Suma sumárum, v dokumente je toho dosť na to, aby vyvolal diskusiu, prinútil vnímať udalosti aj z tej druhej, menšinovej strany a Bohužiaľ, okamžite aktivizoval cenzorov s hlavou vyleptanou blábolmi o „humanitájnim bombajdování, že...“. Toľko premielaná jednostrannosť diela nijako nedevalvuje autentickosť použitých záberov a zrejme aj preto (akokoľvek šialene to v dnešnej dobe slobody prejavu znie), je dokument de facto zakázaným materiálom. 1 hviezdičku dole za stopáž, daná téma sa mohla spracovať podrobnejšie, väčší priestor mohli dostať priami účastníci diania a ich svedectvá. ()

futislav

Hezký protipól proti masmediální propagandě. Hodný terorista a vrah, který se objímá s Krvavou Madlou, srbské vesnice, které rozdává hodný západ Albáncům, otevřená podpora OSN a NATO muslimským hrdlořezům, to vše je zde hezky vidět. Kdo tady volá po objektivitě, ať si vyzkouší přeptat se našich vojáků, kteří tam byli. Někteří si jen odplivnou, jiní mlčí a klopí zraky. Měli všechny prostředky k ochraně Srbů, ale nesměli. Jen nečinně pozorovali plenění a humanitární bombardování. ()

oskiii

Snad se díval i humanitární bombardér Vašek Chrchel Havel. Zakrslý lokaj a fanoušek bombingu civilního obyvatelstva. Rádoby marlborový disident a porevoluční ochránce komoušů. Stydím se za to, že naše republika tohle všechno schvalovala…zkrátka se z Česka stal zbabělý lokaj a slouha. ()

Matio

Autor dokumentu má pravdu min. v jedné věci. Stejně jako se nedává prostor v dokumentech o Holocaustu bachařům, proč dávát prostor Albáncům? Dokument konečně poukázal na ,,lidske chovaní,, Albánců a ukázal skutečný život Kosovských Srbů. ()

Kyblik78

V celku zaujímavý dokument, škoda že tam chýba názor druhej strany. Tým je velmi neobjektívny, chcelo by to druhú časť, ktorá by reprezentovala druhý názor. Ale určite odporúčam pozrieť. ()

mydlo

Dokument výborný,objektivita ........ Nutností by byl druhý díl z pohledu druhé strany.Potom by hvězd bylo určitě více.Stará otřepaná fráze:Nikdy není chyba jen na jedné straně. ()

Zabiak

Zajímavý dokument, který vzbudí emoce. Je to pohled na věc z druhé srbské strany, avšak o tomto pohledu nás nikdy nikdo neinformoval. My jsme vždy slyšeli tu druhou stranu. Svět sice není černobílý, ale kus pravdy na něm bude. Rozhodně je tohle zdá pravdivější pravda než ta oficiálně schválená. ()

Potmehud6

Film, ktorý by nemal byť zakázaný, ani cenzurovaný, ale užitý s nadhľadom a predchádzajúcimi znalosťami danej témy. Materiál pôsobí nesmierne vierohodne (a teda manipulatívne), pretože je postavený na oduševnenom rozprávaní, výpovediach ľudí, ktorých sa situácia dotkla a surových záberoch kamery, ktorá neuhýba pred ničím. Jeho problém však spočíva v tom, že dáva prednosť iba "srbskej pravde", pričom Albánci sú vykreslený ako zlo a tak sa tu stretávame s primitívnou dichotómiou dobra a zla - teda len s obráteným pomerom, než aký nám prinášajú médiá držiace stranu zasa "albánskej pravde". Napriek tomu je však dokument hodnotný, pretože k informáciám, ktoré ponúka sa takmer nedá dostať. Vysoko subjektívny charakter filmu mi nedovoľuje udeliť hodnotenie. Názor si musí urobiť divák sám. ()

mikenukem

Ano, dokument je tendenční. Ale pro dobro věci. Většina lidí je seznámena z médií s opačnou oficiální "pravdou". Kosovo je Srbsko! ()

ToughCookie

Pravda je tak absolútny pojem, že človek sa ju nikdy nedozvie. V súčasnom svete mediálnej masáže a vymývania mozgov je ťažko sa zorientovať. Treba mať odstup, musíme si overovať každú informáciu z rôznych hľadísk, k pravde sa môžeme len priblížiť. Beriem tento dokument ako jedno z hľadísk na daný konflikt. To, že podpora vzniku Republiky Kosova nie je podporou boja utlačovaných za slobodu a seba určenie národa bolo jasné už od začiatku. Tak ako aj tu aj pri iných podobných udalostiach súčasného sveta sa treba riadiť jedným zlatým pravidlom. Tu treba postaviť nacionalizmus a etnicizmus na stranu. Zločiny v mene nacionalizmu napáchali na oboch stranách tohto konfliktu veľké trápenie hlavne medzi nevinnými ľuďmi, či už Albáncami tak aj Srbmi. Follow The Money je tým zlatým pravidlom, peniaze sú motorom tohoto systému, primárnou motiváciou každého ľudského činu, bohužiaľ Ak nezaplatíte, neošetria vás, nepochovajú vás, nezosobášia vás....nič. Hľadajte profit, nájdete agresora. ()

moody27

Je to nepochybne dolezita tema a je potrebne o nej hovorit, ale z tohto dokumentu som sa dozvedel len jednu stranu mince. Nie je ani jediny pohlad druhej strany a tak som neziskal ani najmensiu predstavu kto su co su ti kosovski Albanci, iba to, ze bez naroku zaberaju domy, byty a uzemie druheho statu, nicia kostoly a zabiju kazdeho Srba, ktoreho stretnu a mocnosti su na ich strane...tak trochu mi pripominali Capkovych mlokov...vsetko je cierne alebo biele. To ma iritovalo. ()

RonnieR

Ak je historickým faktom, že srbi boli na území Kosova 700 rokov a albánci tvorili odjakživa výraznú menšinu, tak komentáre o objektivite sú bezpredmetné! No len si to predstavte - niekto Vás vyženie z vlastného územia, z vlastného domu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Len sa bojím aby aj u nás nebolo takéto Kosovo( žijem na poddunajskej nížine)! A amíci a NATO mali len dva ciele ovládnuť strategicko-vojensky balkán a poslať potom svoje firmy na obnovu zničenej zeme....88%. ()