Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

Chegi

Černobílý pohled na problematiku, která je tak složitá, že 60 minut nestačí ani na úvodní slovo. Chápu a svým způsobem vítám prosrbský tendenční pokus o "dokument", protože zde zaznívají názory, které u nás tak často neslýcháme. Neříkám, že je vše v dokumentu pravda, ani si to nemyslím, stejně jako si nemyslím, že Srbové jsou v Kosovu jednoznačně ukřivděným etnikem, protože to tak prostě není, na druhou stranu, jsem si po shlédnutí trochu upravil optiku, kterou koukám na Kosovo a jeho mezinárodní uznání. Uvítal bych vpravdě nezávislý dokument s vyjádřením obou stran a mezinárodních aktérů. Takhle je jen jeden extrém nahrazen jiným... ()

Romario

Extrémně prosrbský dokument,kde jsou Srbové líčeni pouze jako oběti, to je jediná výtka, kterou mám k tomuto dokumentu.Ovšem je pravda, že je to také jediný dokument, který ukazuje pravou tvář UCK (Kosovské osvobozenecké armády),která páchá zvěrstva jak na Srbech, tak na "svých" -na umírněných a nepohodlných Albáncích. ()

Golltes

Tento film sa ani z ďaleka nemôže nazývať dokumentom! Je pravda že v dnešnej dobe sa občas v informačných kanáloch niektoré informácie strácajú (nechtiac i zámerne) a autor sa rozhodol proti tomu vystúpiť, resp. rozhodol sa v Srbsko-Kosovskom konflikte prezentovať kosovskú stranu barikády (na ktorú sa v médiách akosy pozabudlo). Bohužiaľ činí tak veľmi úbohým a zavádzajúcim spôsobom, že by bolo lepšie ak by žiaden "dokument" nenatočil. Ono pravidlá objektivity a novinárska etiketa neboli stanovené len tak pre nič za nič. Uloupené Kosovo preto vypadá ako typický propagandistický snímok nacistického Nemecka. Chýbajú tu názory druhej strany, pri zdôrazňovaní niektorých faktov chýbajú akékoľvek zdroje,ďalej film stojí v niektorých momentoch len na autorovej úvahe a hypotézach... Nech bol cieľ filmu akokoľvek šľachetný, autor si musí uvedomiť, že takýmto spôsobom sa informačný odboj rozhodne nevedie! ()

Burdock odpad!

Opravdu velmi tendenční, slepě prosrbský "dokument". Pokud se chcete něco dozvědět o historii Kosova a zásahu NATO v Kosovu, otevřete si nějakou knihu, protože tento dokument vám pravdu nenabídne.. ()

Miller

Sice dost tendenční, nicméně to je u téma války doslova vždy, a je to lepší, než trapné pokusy o objektivitu, či hůře, propaganda schovávaná za objektivitu (Zápaďácká propaganda toho, co se "stalo" v Jugoslávii). Dokument jsem zhlédl vícekrát, je příjemně natočenej, mluvěj tam lidi, co si tim prošli, místo expertů z Prahy, kteří viděli Bělehrad leda tak na tabulce zastávek vlaku, když jeli na Makarskou. Kosovo je navždy srdcem Srbska. ()

Shedom

Jednu hviezdičku uberám len kôli onej toľko omieľanej "jednostrannosti", či zaujatosti. Vlastný komentár režiséra mohol byť niekedy skutočne miernejší, napriek tomu, filmársky bol zvládnutý na 5*. A popravde, výpovede Srbov a zábery z miest hovorili sami za seba, takže ma napadlo, či by si diváci podvedome nemysleli to isté, čo im autor servíroval počas dokumentu ako svoj pohľad na vec... Pozrela som si aj dokument nasledujúci za ním, no musím povedať, že ani zďaleka na mňa nezapôsobil tak silne ako prvý. ( Asi som zaujatá... ) Je to raz tak, krajina, ktorá sa BRÁNI má vždy na svojej strane morálnu prevahu. ()

Moskoe odpad!

Stačila mi věta, že zajatí vojáci UÇK, u nichž srbští vojáci zjistili, že byli k službě přinuceni násilím, byli propouštěni do svých domovů. Tomu snad nemohl uvěřit ani autor. ()

vander19

Fakt brutálny dokument. Nič neskrýva a krvavo zobrazuje skutočnosť a to ako opäť sa svet na niečo resp. niekoho totálne vysral. Super body pre KFOR a USA. Nečudujem sa už teraz prečo vypuklo to peklo na štadióne v zápase Srbsko vs. Albánsko. ()

Schuldiner

Dosti jednostranné, vlastně úplně jednostranné, ale jestli ono to není paradoxně dobře... Tudíž nutící k zamyšlení o tom, jak moc a jak často je nám podsouvána jednostranná situace a jak často je těžké si objektivní obrázek vůbec udělat. Srbové nám jsou podsouváni jako ti špatní a ono to tam bylo tak složité a nepřehledné, historicky hlubokosáhlé, že to můžete brát všelijak. I zcela obráceně. A proč vlastně ne? Albánci si začali. Nebo snad ne? Ne? Ví to někdo??? Můžu to brát jako že ano? Jen je sranda, jak byli souzení a potrestaní ve většině jen srbové a ostatní velící "teroristé" byli omilostněni, resp. neodsouzeni. Dvojí metr je v dnešním světě největší problém!!! USA páchá zcela otevřeně válečné zločiny a nikdy jim za to nic nehrozí, ale bacha jak je někdo proti NIM, resp. bacha na to je neposlouchat...musíte spolupracovat a poslouchat, jak pejsek... jinak je hned oheň na střeše. Často i doslova!!! Okamžitě je dotyčné "zlobidlo" označeno za teroristu nebo válečného zločince. Jeho národ je přepadnut, on je zabit, nebo souzen, odsouzen a popraven. Mezinárodní právo a spravedlnost jsou totálně prázdná slova. Mezinárodní právo neexistuje! PS: Poslali jsme tam nezávislé pozorovatele a tihle ti pozorovatelé nám řekli, že máme pravdu. A potvrdili to i Albánci z UCK... :-) ()

Kámen

Teroristi bez mandátu OSN (NATO) v akci. Zrůdy jako Havel, Clinton, Schwarzenberg, Albrightová spolu v objetí s narkobaronem, bestiálním vrahem, pašerákem lidskejch orgánů, kosovským premiérem, velitelem UČK, Hašimem Thacim!!! Humanitární bomarďák, alkoholik, udavač, lempl a netáhlo, ten ať se smaží v pekle! ()

bidja

Ano konečně se někdo nebál dát prostor i druhé straně, bohužel až příliš. Dokument takto vypadá nevyrovnaně, až protiamericky a proto byl zdržen k vysílání v televizi. Dobré k vytvoření si úsudku o situaci. ()

RomeroIsGod

Tenhle dokument není objektivní, nechce bejt a je dobře, že není. Po letech vyplachování mozků západní propagandou o tom, jaký jsou Srbové hrdlořezové a jediní viníci všeho zla na Balkánu, bylo potřeba, aby někdo přišel s pohledem z druhé strany. Pan Havel, který vymyslel pojem "humanitární bombardování" (paradox?), by se asi divil, co lidé z teroristické UCK dělali za zvěrstva (včetně kšeftování s orgány), než zasedli v parlamentu nezávislého Kosova. Včetně pana Thaciho, který se dnes líbá a objímá s anglickou královnou, jezdí do Pentagonu na návštěvy apod. Přitom před patnácti lety byl na stejném seznamu jako Usáma. Něco tady fakt smrdí. ()

Vlkys

Velmi dobré zpracování a obzvlášť oceňuji to, že se někdo nebojí zastávat opačný postoj, než je ten správný... ()

jenjan odpad!

Toto není dokumentární film, ale ukázkový propagandistický materiál! Fakta ani nemusí být vymyšlena, ale jejich účelové a totálně jednostranné sestavení vytváří silně protialbánsky štvavý film. Vážným a důležitým tónem jsou předkládána všechna albánská zvěrstva páchaná na Srbech, ale proboha, co ty stovky, tisíce, bitých, mučených a zabitých Albánců?! Ti neexistují?! V tomto filmu určitě ne! Rád bych se vyjádřil k hodnocení některých uživatelů, kteří hodnotí spíše svůj názoru k dané problematice a ne už tak film samotný! Cituji internetovou encyklopedii na seznamu: „Dokumentární film je většinou natáčen podle scénáře, ale nezaznamenává fiktivní filmovou skutečnost, nýbrž je objektivním záznamem skutečnosti.“ Dobrá, uznejme, že uvedená fakta ve filmu nejsou fikce, ale rozhodně se nejedná o objektivní záznam skutečnosti! A pokud se jedná o tak citlivou věc, jako je etnický, či válečný konflikt a autor se nezdráhá používat subjektivní a drásavé výpovědi a záběry pouze jedné strany účelově směrované proti straně druhé, bez možnosti její obhajoby, pak to není nic jiného než prasárna!!! A co na tom jaký mám na to názor.. Ale je mi jasný, že naši rusofilové, pravoslavní, komouši, náckové a blbci se radují.. ()

RedDuck

Dokument se snaží vytlačit mýtus zase jiným mýtem, kde Srbové jsou rytíři v zářivé zbroji prostřednictvím účelové manipulace a interpretace. Zpracování je v tomto dobré a rozhodně zaujme jak vidíme na tisícovkách zmanipulovaných. ()

Illioplius

Sympatická je mi samotná snaha tohoto dokumentu ísť proti arogantnej presile. Divákovi sa tak dostáva pohľad z celkom inej strany, no nie zo stredu. Neobjektivita je v tomto dokumente síce ako keby istým spôsobom oprávnená, no napriek tomu by som viac uvítal, keby sa ku slovu dostali aj predstavitelia opačného tábora. Beztak však hodnotím tento dokument nadpriemerným hodnotením (teda tromi hviezdami) a odporúčam ho k zhliadnutiu ako vhodný k rozšíreniu názorového spektra a tým pádom aj k tvorbe vlastného názoru. ()