Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

Ziggy Zagg

Vyloženě jednobarevný film o "mírumilovných" srbech a teroristech z Albánie. Nikdo mi nenamluví, že v Kosovu hoří jen srbské domy a umírají jen srbští civilisté. Ovšem oceňuji jakoukoli jinou informaci, než tu kterou nám servíruje většina evropských médií a agentur. Člověk už si to přebere podle svého ... nic není tak černobílé jak v tomto dokumentu. ()

Lucas87

Tento film z produkce ČT, tento dokument z Balkánu, který obsahuje šokující fakta, to někteří prostě nevyjdejchají jelikož jsou zvyklý na pravdu z médii. Pokud si má člověk udělat objektivní názor na balkánský konflikt, je třeba to vidět z více úhlu a tohle je jeden z nabízených, a pokud si někdo neumí udělat hned vlastní názor a vidí jen jeden materiál, tak se pak nesmíme divit, že jako tupec napíše PROPAGANDA, tímto slovem můžeme označit naše média, která nás krmí pohádkami o Usámovi, Iránu, Iráku a Afganistanu. ()

Drom

Silně jednostranný dokument o vývoji nacionalismu v Kosovu během 20. století a konfliktech s tím spojených. Rozhodně je nutné autorům vyčítat, že se omezili pouze na srbský pohled na věc a základem se staly z velké části recyklované záběry. V dokumentu vystupují navíc výhradně zástupci srbské strany, logicky hovořící ze svého úhlu pohledu. Na druhou stranu je také faktem, že celá léta média ukazovala pohled převážně ze zcela opačné perspektivy. To mrazivé, co dokument však zcela jasně zobrazuje, je naprostá neschopnost mezinárodních jednotek KFOR zabránit násilí na civilním obyvatelstvu, nezávisle na tom, že se film opět věnuje pouze utlačování srbů. Myslím, že jejich naprosté selhání je nesporné. ()

bakeero

Pohled z druhé strany. Vzhledem k současné situaci v Lybii (03-2011) je trefné, že jako největší "poražený" z toho vyjde OSN, potažmo NATO a vůbec celá tzv. západní civilizace, která svou misi krásně zabalila pojmem hájení práva na sebeurčení, k čemuž měla faktická přítomnost a konání (resp. nekonání) jednotek "modrých přileb" na hony vzdáleno. Zkrátka svět nejni černobílej... ()

Baron Noktur

Neobjektívny dokument, ktorý predkladá len jednu stranu pravdy. To, čo sa dialo, dokument vykresľuje správne. Čo už možno spochybňovať je, že Srbi boli tí dobrí a utlačovaní a Kosovskí Albánci tí zlí. Také čiernobiele to nebolo ani náhodou. ()

mirra66

“Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO…” . Co se týče samotného filmu, tak byl kdysi při jeho premiéře na ČT2 (museli to snad pustit omylem) doprovozen diskusním pořadem, ale i tak (vzhledem k tehdejší mediální masáži), působil jako blesk z čistého nebe. Pokud se nepletu, tak již nikdy nebyl na ČT uveden. 85% ()

RedOctober

Velké množství materiálu propagandy jednostranně stránilo Kosovským Albáncům, na tom, že jeden straní Srbům nevidím nic divného. Navíc je tu dost informací, které nejsou populární na našem Západě. ()

Tipko

Pohľad na situáciu v Kosove z druhej strany,  a to srbskej, ktorý vám korporátne média nedajú. Odporúčam. ()

gamcak

Tendenčne pro-srbský dokument. Plne chápem, prečo ho ČT nechce/nemôže odvysielať. Ale to, že tí Albánci, ktorí tam vládnu, tam nemajú čo vládnuť, s tým súhlasím. A to aj bez zhliadnutia tohto 'filmu'. ()

merlinovic

Dokument, jenž začal vznikat v roce 2004 po pogromu na srby. Tento dokument, má ukázat pohled na věc z druhé strany, pohled jaký media nechtějí ukazovat, dokument nikdy neměl za cíl objektivně řešit komplexní otázku balkánské občanské války jenom ukázat co bylo tabu co nikdy nebylo zveřejněno. Po zveřejnování dalších důkazů a zjištění zfingoaných masakrů jako Račak nebo přehnaných čísel Srebrenica (původně přes 100 000 obětí, nyní media hovoří o 8000 přičemž bylo nalezeno 3500 těl včetně srbů) tento dokument začíná získavat na hodnotě a vyplouvá na povrch celé pozadí... ()

Petike odpad!

Pozrite si komentár od používateľa JohnnyD, vystihol moje pocity z tohto tieždokumentu. Na margo nekonečných idiotských debát o tom, kto je v práve, poviem len toľko : Súcitím s civilnými obeťami a utečencami, ktorým Tačiho a Miloševičov režim zničil životy. Manipulatívne zostrihanie záberov sa vyskytuje na viacerých miestach. V pasážach o dejinách Balkánu za prvej svetovej vojny je viacero okatých nepresností (napr. Rakúsko-Uhorsko je povýšené pomaly na úroveň nacistického Nemecka - holt, Srbi sú Srbi a ich zapíjanie mesiášskej sebaľútosti nemá konca-kraja...). Démonizáciu kosovských Albáncov ešte pochopím, tá by bola viac-menej zaslúžená, ale tak priehľadné a prosrbsko-pronacionalistické očierňovanie jednotiek OSN a KFOR (vrátane našej slovenskej posádky v Kosove) som ešte nezažil. Neskutočné ! Je mi úprimne ľúto tých kosovských utečencov, ktorých výpovede autori tohto tieždokumentu zneužili na to, aby sa mohli bohorovne hrať na vlastníkov patentu na rozum. V podstate som rád, že bol tento dokument stiahnutý, lebo veľa nového svetla do pohnutého (a vrcholne stupídneho) kosovského konfliktu neprináša. Pokojne si viem predstaviť nechutne prosrbský postoj vymenený za nechutne proalbánsky/pro-tačiovský a výsledný dokument by bol rovnaká blbosť. ()

Indyi

Neobjektivní, propagandisticky angažované a zcela jednostranné. Nezapadá to totiž do šablony, která nám byla posledních dvacet let vtloukána do hlavy. Srbové jsou přece vrahouni, násilníci a váleční zločinci. Chorvati, Bosňáci a Albánci jsou "ti dobří", bezbranné oběti, beránci vydaní všanc srbským vlkům....A nebo je to všechno trochu jinak? ()

hero_bk

Po Balkáně jsem něco procestoval. Vlastně jsem projel všechny státy, s výjimkou Kosova, kam jsem se neodvážil, protože mám svoje ledviny rád. Všechny tamní národy jsou moc milé, pohostinné a... podobné. Moc nerozumím, odkud pramenila nenávist mezi Srby a Chorvaty, když já tam žádné velké rozdíly, kromě náboženství nevidím. Ale... pak jsou tu Albánci... Albánci jsou svoloč. Albánie je neskutečná stoka. Kanalizace svedená do příkopů, nefunkční infrastruktura, všude smrad, špína, úplatky, ošklivý jazyk a neuvěřitelný nacionalismus. Takže tento dokument zcela odpovídá tomu, jaký pocit jsem empiricky získal ze svých cest po Balkáně. Albánie patří vymazat z mapy světa a Kosovo vrátit Srbsku. ()