Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

Dave_ff

Dokument, který by měl vidět každý!!! Nejde o to, jestli je nebo není nestranný, jde o to, co ukazuje. Ukazuje totiž historii tak, jak ji nikdo nezná. ()

Beda

V současné mediální masáži o zločinných Srbech, kteří jsou hlavními viníky všech balkánských válek a je potřeba shodit na ně všechnu zodpovědnost (ICC to bohužel často vidí podobně a soudí, byť oprávněně, pouze jednu stranu), velmi přínosný dokument, který aspoň trochu vyvažuje tu masově šířenou pohádku o hodných kosovských Albáncích a zlých Srbech. A že to není plně objektivní? A to, co se šíří ohledně Kosova z médií a úst všech těch, co humanitárním bombardováním chtějí tvořit mír, snad je?! ()

Don Maty

Objektívne, neobjektívne, treba uznať fakt, že srbovia to vnímajú presne tak ako je to ukázané v tomto dokumente. Preto prichádza otázka, "Tak fakt sú tí albánci takí hrozní?" Uvedomme si, že bez ohľadu na to z ktorej strany tento problém vnímame, tie obete na životoch sa naozaj stali. A je jedno, či to urobilo UČK,KFOR alebo srbská armáda. Je to svinstvo. Obrovské svinstvo a tento dokument vo mne vyvolal emócie. Bohužiaľ to boli negatívne emócie ale tak to má byť...5 ()

Alex.89

Zaujaté? Jednostranné? Dokument ukazuje taky zase jednou něco jiného než tu "správnou pravdu". Copak v médiích se dočkáte názoru obou stran? Ale jděte. 80%, a to hlavně za to, že tento dokument vzbudil takové emoce. ()

Skank

Dokument mapující století balkánského utrpení, resp. Kosova. Syrový obraz krutosti, kterého se dopouští soused na sousedovi. Utrpení lidí, kteří byli donuceni opustit domov a již se do něj nikdy nevrátí. Portrét o soužití etnických menšin. V roce 2008 jsem byl v Kosovu Prištině, je tam stále vidět obrovská nestabilita. Po shlédnutí dokumentu mi opravdu běhal mráz po zádech. Také se nedivím, po rozhovoru s jedním Srbem, že jsou to velicí nacionalisti. Po staletí jejich utrpení se opravdu nedivím. Povinnost vidět! ()

Hanz_knife

Výborný dokument tom jak Evropa ztrácí soudnost a podporuje muslimy z Albánie na místo kulturně bližších srbů, kteří území obývali po několik staletí. Jako člověka, který nedokáže nepřemýšlet nad událostmi z Mnichova 1938 mě velmi trápí, že jsme se obdobné zrady zase účastnili, bohužel tentokráte na opačné straně. ()

Jandovka

Pravda je vždycky na obou stranách. Snímek se ale zabývá pouze pravdou z pohledu Srbů. Ať už se věci vyvíjely jakkoliv, k objektivnímu názoru na věc zkrátka chybí albánský pohled na věc, což je strašná škoda. Dokument je jinak velmi zajímavý. ()

Saxos

Dokument ukazující, že multikulturní společnost je prostě nesmysl. Stejně jako humanitární bombardování. Hlavně, že si tam mohli amíci postavit pěkně velkou vojenskou základnu pro armádu v počtu 70000. Poučení: rostomilý albánský chlapeček se slovy "katolíku uříznu ti hlavu" samozřejmě doplněno příslušným gestem s pozadím nově postavených mešit. ()

Patrik odpad!

Neobjektivní, neprofesionální a hlavně jen jednostranný "dokument" jednoho silně prosrbsky založeného a bohužel zhrzeného "dokumentaristy", který je v jedné osobě vším: režisérem, scénáristou, kameramanem. Co mi to jen připomíná... :-D Navíc, chce to trochu si ověřovat informace... ()

nanamarak1

V Kosovu se děli prasárny, ale tenhle jednostranný snímek tuto etapu dějin vykresluje bohužel zkresleně. Definitivním hřebíčkem je ten závěrečný dodatek. To mělo bejt jako co? ()

S120

Jsem velice rád, že se u nás našli lidi, kteří se nebáli podívat na věci v Kosovu z druhé strany a dokázali se vymanit z té mediální propagandy, která se již mnoho let proti Srbům vytváří. Není se co divit, že státní ČT toto dílo zavrhla. Nám nezbývá než se spolu s panem prezidentem Klausem stydět za vládu a vystupování ČR vůči Srbům. Snad alespoň takto pěkně zpracované dokumenty pomohou některým pootevřít oči. ()

mariik odpad!

Neuvěřitelná prosrbská propaganda bez jakékoliv soudnosti a snahy o objektivní vyprávění. V Kosovu nemá nikdo čisté svědomí, to snad musí být jasné úplně každému! Ani Albánec, ani Srb... Nejvíce mě pak pobouřil argument samotného autora, že v dokumentech o genocidě Židů za druhé světové války také nedáte prostor německým dozorcům a tyranům... Bez komentáře. ()

aronofsky

Dvořák vytvořil zaujatý a jednostranný dokument o situaci v Kosovu. I když je to asi všechno pravda, záměrně tam vynechal spoustu věcí, které by mohly pošpinit Srby. ()