Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

AGAMENON

Výborný dokument, konečně někdo ukázal i druhou stranu mince, nejenom "chudáky" albánce, ale spíše chudáky srby. ()

Crocuta

Česká televize se po dlouhém váhání konečně rozhodla odvysílat tento snímek, který příliš nezapadá do její převážně protisrbské rétoriky. Dokument ovšem zasadila do patřičného ideologického rámce, aby snad věci neznalý divák nebyl na pochybách, co si má o dění na Balkáně vlastně myslet. K obsahu filmu: je evidentní, na čí straně autoři stojí, ale jejich pohled na věc je alespoň protiváhou jednostranných infromací, které nám o dění na Balkáně po léta nabízí veřejnoprávní média. Rozhodně tu nehodlám obhajovat řezníky typu Karadžiče nebo Mladiče, ale "kompenzovat" jejich zločiny novým bezprávím je počínání značně pošetilé. Komu zatím kosovská variace na Mnichov 1938 prospěla nejvíc, je očividné - jsou to ti kdo stojí v čele nového balkánského pseudostátu: teroristi, pasáci, obchodníci s drogami a lidskými orgány. A právě na to "Uloupené Kosovo" přes svoji tzv. nevyváženost velmi správně upozorňuje. ()

Arsenal83

Pohľad na krajinu ako je Kosovo, rozumej Drogovo, z iného uhla, ako nám núkajú mainstreamové média. Humanitárne bombardovanie USA ukázané v plnej kráse zo zeme, z pohľadu ľudí, ktorí ho prežili. Pohľad do zákulisia celého etnického konfliktu, korektné naznačenie, že sa isté etnikum množí ako ploštice. Srbi sú iste známi aj svojimi prehreškami, je to komplexný problém na Balkáne, ale dokumentu nemožno vyčítať chýbajúcu nestrannosť, pretože doteraz boli všetky propagované pravdy práve tými, ktoré tlačili ľuďom len jednu a nemennú pravdu o zlých Srboch a chudákoch utlačovaných kosovských Albáncoch. ()

Marze

Příběh o tom, jak problém začal prezident Tito a ukončili fašisté z USA jako světová policie. Dokument se celkem vyhýbá krutostem tohoto konfliktu. ()

Ivoshek

Zajímavý a hodně odvážný dokument, který ukazuje odtržení Kosova od Srbska ve velmi jiném úghlu, než je v oficiálních médiích zvykem. ()

Morholt

Václava Dvořáka vnímám jako fanatického bojovníka proti restitucím a člověka, který má až chorobný odpor téměř ke všemu, co přichází ze Západu. A to druhé se do jeho dokumentu jasně promítlo a nelze ho tak považovat za objektivní. Jenže je tu jedno velké ALE. Pokud mluvíme o válce na Balkáně a je jedno, jestli se jedná o bosenský konflikt nebo o kosovské nepokoje, tak se pořád dokolečka opakuje Srebrenica. Já netvrdím, že by Srbové byli nějaká neviňátka a rozhodně nepatřím k popíračům jejich válečných zločinů, ale jestliže říkáme A, musíme říct i B. A o to B se Dvořák snaží. Ukazuje historii Kosova od začátku 20.století přes II. světovou válku až po Titovu vládu a ekonomickou krizi v 70.letech, která vlastně dala základ pozdějším konfliktům. Jeho zpracování sice místy zavání propagandou, ale dá se snadno ověřit, že má prakticky ve všem pravdu. Může mu být vyčítáno, že dává prostor výhradně postiženým Srbům a ne Albáncům, ale jsem toho názoru, že od kosovských Albánců jsme toho lkaní už slyšeli až až a že bylo přehnané, jak už to u muslimů bývá, bylo a je nabíledni. Škoda, že se Dvořákovi nepodařilo vyvolat širší diskuzi na tohle téma, ale patří mu dík za to, že nám v ucelené formě alespoň ukázal věci, o kterých se nemluví. Když jsem se nad tím nakonec zamyslel, tak je to stejně na hlavu. Srbská knížata se na Kosově poli (a nejen na něm) snažila bránit průniku muslimů do nitra evropského kontinentu a dlouho se jim to úspěšně dařilo. A teď si nástupci těch, které Srbové bránili, nasadí Mohamedovu enklávu do své blízkosti sami. Lazar Hrbeljanovič i Karel Martel by zaplakali. 80% ()

stub

Konečně dokument, který popisuje skutečný stav věcí. Bývá mu vyčítána prosrbskost, je ale důležité brát v potaz, že v tomto případě je právo skutečně jednoznačně na straně srbů (nepleťmě do toho Bosnu, Chorvatsko apod., to je jiná kapitola!!). Je smutné, že ČT, která snímek zasponzoruje, jej pak odmítně vysílat - historické skutečnosti dokument nezkresluje, zřejmě měli polovinu vysílacího času dostat albánci, aby to bylo fair:))). Je také smutné, kam jsme se po 20-ti letech dostali. S klapkami na očích se snažíme být světoví, nakonec už si názory nebudeme ani vytvářet, budeme je jen reprodukovat... ()

Gwaihir

Velmi dobrý dokument ukazující situaci Srbů v této neklidné oblasti, který vychází z historických souvislostí a nachází v nich příčiny celé tragédie. Většina faktů, která jsou v něm uvedena, jsou poměrně snadno ověřitelná z jiných zdrojů a zachycují komplexně celou situaci, včetně utrpení jiných menšinových národností, prosrbské Albánce nevyjímaje. Jen škoda, že Česká televize autora omezila pouze hodinovou stopáží a neumožnila vznik možná o trochu více vyváženého snímku. 90 % ()

Marek1991

Chýba tomu viac pohľadov z druhej strany. Mimochodom, niektoré názory opačnej strany sú v dokumente zachytené, či už od vrahov, detí a aj bežných ľudí. Taktiež tie už poznáme z komerčných televízií a iných v skutočnosti prozápadných médií. Poukázané je na rôzne veci ako to, že Miloševič zomrel, keď sa mal začať obhajovať a tiež aj konanie a dôvody. Je poukázané na chyby J.B. Tita, americkú vojenskú základňu, na skutočné správanie Albáncov a ich snahu o privlastnenie si tohto územia a vyhnanie Srbov, Macedóncov či iných etník za každú cenu, dokonca aj zabíjanie vlastných ľudí, čo sa len priatelili so Srbmi, na skutočné proalbánske správanie misii z OSN a NATO. Tento samozvaný štát je symbolom hazardu, drog, násilia a kriminality v súčasnom svete. Je hanbou Európy a ako čerešnička na torte je podporovaný samotnou EÚ. Tento dokument poukazuje na krutú pravdu a veci, za ktoré sú zodpovedné, mali by niesť zodpovednosť a mali by sa hanbiť svetové organizácie a vlády. Ak chcete vedieť, aké to v skutočnosti bolo, tak toto musíte vidieť, kto to tam na vlastnej koži zažil vie. Tento dokument som kedysi šíril vo svojom okolí, čo patrilo k mojim aktivistickým začiatkom. ()

NinonL

Stydím se za Havla a jeho orwellovské humanitární bombardování srbských civilistů. Stydím se za Schwarzenberga a jeho pokoutné uznání narkostátu Kosovo. Víc k srbské tragédii ani ke krvi tisíců nevinných, které máme díky NATO na rukou, nemám co dodat. Vynikající dokument, při kterém mi běhal po zádech mráz. Hlavně ze záběrů dobře známých západních politiků v přátelském obětí se strůjci albánského teroru v Kosovu. Je mi smutno z toho, co pod vlajkou NATO a OSN ve světě pácháme. ()

Ozo

Ani nevím, jestli se takový dokument dá hodnotit hvězdičkami. Ale přesto těch pět hvězd dám, protože je to neobyčejný a silný zážitek. Nejsem si jist, jestli to už ČT odvysílala, ale ani bych se nedivil pokud ne. EDIT 20.5.2011 - po zralém uvážení měním na čtyři - je to výborně zpracované, přesto se i zde pár much najde. ()

Karlas

Dokumentární film Uloupené Kosovo je šokující pravdivý pohled na samou podstatu tohoto balkánského konfliktu. Jasně převrací dogmatický antisrbský přístup západního světa, který se snaží stavět srbský národ do pozice zločinců jen proto, aby ospravedlnil vpád a bombardování svrchovaného státu, který řešil své vnitřní problémy s albánským terorizmem. S odstupem času je jasné, že kdyby proběhl zásah srbské armády a polovojenských jednotek po 11. září 2001, zřejmě by Spojené státy nebyly tak horlivé v podpoře islámských bojůvek na Balkáně. Osobně jsem v roce 1999 pobýval na území Kosova a zklamání Srbů z naší podpory okupace mi zůstává jako hořká pilulka v ústech. Ano, zradili jsme je jako Češi, jako slovanští soukmenovci. Doporučuji sehnat a prolistovat fotografie ve fasciklech Nato crime in Kosovo. ()

Makky

Takýchto dokumentov by malo byť viac. Čo sa týka dokumentu a spracovania - super. Ale čo sa týka obsahu a tejto problematiky - je to smutné. ()

Marci

Dokument naprosto v rozporu s oficiální propagandou. Nebudu hodnotit objektivitu, ale vůbec možnost, že mohlo vzniknout i něco, co boří názory mainstreamu a šablonkovitého uvažování. Druhá věc, kterou my bychom si měli uvědomit a která už v komentářích zazněla je ta, že Srbové byli v minulosti našim dvěma národům ochotni pomoci (naposledy v roce 1968). Za odměnu se jim ze strany tehdejšího prezidenta Česka dostalo podpory "humanitárního" bombardování a naposledy naše vláda uznala Kosovo. Slováci tak zatím neučinili. Opravdu smutná bilance tzv. "suverénního státu". ()

stration

Nevím, kde je pravda. Ví to vůbec někdo? Je někdo vůbec schopen posoudit situtaci nezaujatě? Tento dokument se ale povedl. Autetntické, syrové a k zamyšlení. ()

Helo

Pravděpodobně trochu jednostranné a neobjektivní (ale co dnes objektivní je, že?), každopádně rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

L_O_U_S

Stejně jako většina místních skeptiků, i já musím tomuto dokumentu vytknout nevyváženost. Z mého pohledu se k ní navíc přidává i krajně nesympatický Dvořákův naléhavý komentář ve stylu "a teď budete čumět na drát, jaká jsou ti Albánci zvířata". Navíc jsem nikdy předtím neslyšel spojení "na Kosovu" (běžně se používá "v Kosovu") - v mých uších zní tenhle slovní tvar jako sentimentální přirovnávání kosovské samostatnosti k srbské katastrofě na Kosově poli. Albánských vrahů se nezastávám, ale tenhle Dvořákův tendenční příspěvek do balkánské diskuze, který navíc spatřil světlo světa v době, kdy se v médiích začíná konečně prosazovat nestranný pohled na jugoslávskou problematiku, mi přijde jako dost ubohá snaha o revizi půtek dvou národů, které si snad ani nemají co vyčítat, byť se skutečně mírně přikláním na stranu Srbů. Je ovšem třeba říct, že to byl veliký Srb Neslobodan, který se svými chorvatskými a bosenskými kolegy dokázal zákulisními intrikami rozklížit už tak naklánějící se stavbu z lepenky. Navíc mám občas pocit, že Srbové by vinu za rozpad Jugoslávie nejraději přičetli i patagonským tučňákům, jen aby nemuseli přiznat svůj podíl. Pro uživatele MM_Ramone: Slované jsou mírumilovné etnikum? Ano, chorvatsko-srbské masakry to opravdu potvrzují. (543.) ()

hygienik

Dokument je zúfalo neobjektívny a jednostranný. Napriek tomu je dobré, že existuje aj dokument opačného razenia než mainstreamová proalbánska propaganda v TV. Ale tento dokument neukazuje pravdu, ale len druhú stranu klamstva a v tom je nebezpečný. Každý kto ho uvidí a má chuť vedieť pravdu, nech ide do knižnice a nájde si poctivé historické publikácie napr. Patrik Girgle: Kosovo. Piťte se, pátrejte, naleznete! Nevěřte všemu, co vidíte a hlavně používejte vlastní hlavu!! Zaujímavý komentár: Cooper ()