Píše se rok 1867 a Řím je pod nadvládou papeže. Garibaldiho povstalci už nejsou daleko a revoluce se chystá svrhnout papežovu světskou autoritu. Papežský soudce Don Colombo (Nino Manfredi), který je nucen nařizovat popravy, se rozhodne podat rezignaci. Je si vědom, že se lidé bouří a papežova nadvláda je u konce, a cítí se provinile za to, že se sám musí podílet na represích. Své rozhodnutí je však nucen odložit, když se dozví, že z jeho jediného sexuálního styku, k němuž došlo před devatenácti lety, vzešel syn. Z toho je nyní revolucionář, který má být odsouzen k trestu smrti. Přestože vlivný soudce svého syna (Danilo Mattei) zachrání, chlapec je odhodlaný stanout před popravčím a sdílet stejný osud jako jeho kamarádi. (Cinemax)

Aky

S velikou lehkostí se tu povídá o velice vážných věcech. Příběh plyne úsměvně, s nečekanými zákruty, přitom však zcela logicky. V té době měl italský film ten nejlepší zvuk. ()

nascendi

Aj keď mám rezervovaný vzťah k histórii i k cirkvi, tento film ma zaujal. Okrem vynikajúceho výkonu Nina Manfrediho bolo neobvyklé celkové ladenie filmu, ktoré vážnu historickú udalosť, po ktorej sa mnohé zmenilo, bolo odľahčené a s trvale prítomným nadhľadom. Aj keď postoj nekonformného sudcu Dona Colomba bol v mnohom zaujímavý a inšpirujúci, moje vnútorné bariéry mi nedovoľujú ísť v hodnotení nad rámec mierneho nadpriemeru. ()

shantim

Děj tohoto filmu je inspirovaný revolucí v Itálii v polovině 19. století. Nino Manfredi v něm výborně ztvárnil roli kněze a soudce, jež se musí podílet na soudu nad třemi obviněnými mladými revolucionáři. 87% hvězdiček ()

hygienik

Tvorbu Luigiho Magniho nepoznám, ale tu prejavil veľkú mieru láskavosti a empatie voči všetkým aktérom. Trochu ma mrzí ten proticirkevný záver filmu. ()