poster

Svět je velký a záchrana kyne odevšad

 • maďarský

  A világ nagy és a megváltás a sarkon ólálkodik

 • bulharský

  Svetat e golyam i spasenie debne otvsyakade

 • anglický

  World Is Big and Salvation Lurks around the Corner, The

 • český

  Svět je velký a záchrana kyne odevšad

  (festivalový název)

Drama

Bulharsko / Německo / Slovinsko / Maďarsko, 2008, 105 min

 • Lindiště
  *****

  Tak tohle naprosto splnilo moje očekávání. V podstatě velmi jednoduchý příběh, ze kterého ovšem, podobně jako u dalších balkánských filmů, vyzařuje cosi nespecifikovaného, obrovská energie, životní optimismus a pocit, že každý z nás má svoje místečko, kam se může kdykoliv vrátit, i kdyby to bylo přes půlku Evropy na tandemu. No a Miki opět ve své životní formě, pokud ho vůbec někdy opustí.(27.5.2010)

 • Marek1991
  *****

  Toto je jedna báseň. Aj keď to človek nemusel zažiť, môže to vysoko oceniť. Nádherný príbeh, nádherné metafory na život, skvelí herci, nádherné prostredie, cítiť z toho jar a leto, je to také svieže a plné inšpirácie. Ak si myslíte, že ísť bicyklom z Nemecka do Bulharska je šialené, to asi neviete, že jeden Slovák natočil film o tom, ako išiel bicyklom zo Slovenska na most, ktorý oddeľuje Európu a Áziu v Turecku, ale na druhú stranu neprešiel aj keď tam išiel kvôli tomu, prišiel iba na most a otočil sa a išiel naspäť, zažil duchovnú obnovu, mal zážitky, takže to nie je šialené, ale nádherné, je to svojím spôsobom aj cestopisné aj psychologické. Je to aj trošku historické, romantické, životopisné a koniec koncov ten záverečný hod kockou by som lepšie nevymyslel, je to ako z mojej duše, proste film ako sa patrí.(6.4.2012)

 • Drirr
  *****

  Velké překvapení vycházejících z velkých hereckých výkonů. Trochu lyrické a hlavně hodně silné v dopadu na diváka a to nejen toho, který pochází ze zemí na východ od zdi. Režijně nevtíravé a nenápadné, ale v celkové kompozici prostě skvěle fungující. Jistě škarohlíd by našel pár kapek patosu, ale v tomto případě to nevadilo. Opravdu citlivý a krásný film, který má co říct. Doporučuji.(3.12.2012)

 • molotov
  *****

  Svět je velký a spása kyně odevšad je vynikající balkánská koprodukční komedie s prvky dramatu o hledání vlastní minulosti. Hlavní hrdina ztratí po autonehodě paměť a přijde o rodiče. Přijede si pro něho jeho svérázný bulharský děda a společně odjíždějí z Německa do Bulharska na dvojkole. Během cesty se zbližují a odrkývají vlastní minulost. Je to krásně natočený, skvěle zahraný a vůbec po všech stránkách povedený film.(13.7.2008)

 • MaxipesFik
  ***

  Mám z toho hodně rozporuplné pocity. Vedle sebe tu leží skvělé filmové nápady a provařené kejkle hodné mexické telenovely. Nepůsobí to však jako takový ten balkánský guláš , kde najdete úplně cokoliv a v celku je to neopakovatelně přitažlivé a originální (Kusturica), spíš je z toho cítit promarněná šance.(10.8.2012)

 • - Přestože má Bulharsko ve filmu důležitou úlohu, ani jeden z hlavních představitelů Bulharem ve skutečnosti není. Miki Manojlovic je srbský herec a Carlo Ljubek pochází z Německa. (Lucka.S)

 • - Alexův (Carlo Ljubek) dědeček se jmenuje Jordan Bakrov (Miki Manojlovic), všichni mu však říkají Bai Dan. „Dan“ je od jména Jordan a „Bai“ je čestné oslovení muže, který má výjimečný postoj ke kostkám. (Lucka.S)

 • - Film je natočen na motivy stejnojmenného bestselleru německého spisovatele bulharského původu Iliji Trojanowa. Román byl přeložen do 11 jazyků, přičemž v němčině i bulharštině vyšel ve dvou vydáních. (Lucka.S)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace