Reklama

Reklama

Černý pásek

(festivalový název)
  • Japonsko Kuro-obi (více)
Akční / Drama / Sportovní
Japonsko, 2007, 95 min

Dramatický příběh zasazený do 30. let 20. století vypráví o třech studentech karate, kteří se po smrti svého mistra vydávají různými cestami, aby zdokonalili své bojové umění. Na pozadí blížící se války tak sledujeme dvě dějové linie, které se postupně sbíhají, aby vyústily v rozhodující boj o Kuro-obi (černý pás). Film ukazuje karate ve skutečné podobě, ve které jediná rána většinou ukončí zápas a kde myšlenky a filozofie karate jsou často důležitější než samotný trénink. (Tamten)

(více)

Recenze (63)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Tohle je opravdový karate! Ne žádný lítající třepetalky běhající po vodě. Vše je reálný, nic dodávanýho uměle (zvuky, pohyby). Ano, děj je podřízenej formě, není nijak složitej a takovej "japonskej", za asi nejrealističtější scény bojových sportů ve filmu si však zaslouží uznání. Tohle je o reálný fyzický i duševní stránce boje. Zvlášť patrný je to v závěru, kdy se vyčerpaní borci mlátí v blátě už skoro jako někde v hospodě, zcela živelně a bez přehnaných fines. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Tohle byl pro mne přesně ten druh a styl filmu, jaké nejvíce miluju. Japonci, moje nejoblíbenější bojové umění - karate, bílá kimona a celá ta hluboce duchovní i zhýralá atmosféra Japonska ... přesné, jako by chtěl natočit film "jen pro mé oči". V jistém smyslu zde ani není hodnocení pro tento film. Pro mne osobně je to jeden z nejlepších martial arts filmů jaké jsem v životě viděl, svým způsobem překonává i zábavné pecky jako je třeba Ip Man (2008) či filmy Tonyho Jaa apod. Tohle je absolutní japonská čistota se vším všudy, jak s těmi pozitivními věcmi, tak s negativními. Karate je zde podáno v nejčistší formě, naprosto dokonale, absolutně realisticky (zapomeňte na jakoukoliv "realitu" Tonyho, apod. ...), kontaktně, prostě se vším všudy ... Neznám film, který by podal bojové umění ve své pravé podstatě tak reálně a skutečně, jako právě tento (a viděl jsem jich už docela dost ...), ale přitom zanechal ve filmu akčnost, dravost a napětí jednotlivých scén... Scénář filmu je sice jednoduchý, ale je krásně jednoduchý a já měl prostě od začátku slzy v očích a na samém konci téměř brečel. Já to tak prostě mám ... Tohle je šálek mé kávy, absolutní skvost. Většinu běžných diváků tento film zřejmě příliš neosloví, ale diváky zaměřené spíše na asijskou kinematografii jistě ano, proto vřele doporučuji!! Samozřejmě se zde na CSFD asi najdou mnohem větší znalci bojových umění a karate samotného než jsem já a zkritizují na něm co se dá, ale pokud jste běžný, průměrný nadšenec do filmového martial arts a východní filosofie a kultury, vůbec je neberte vážně a na film se rozhodně podívejte ... ()

Reklama

Shit 

všechny recenze uživatele

Pro někoho, kdo vyznává nebo se mu líbí filosofie bojových umění, potažmo přímo karate to musí být naprostá bomba, protože tahle část tu je dotažená k dokonalosti, stejně jako souboje, který možná nejsou choreograficky ani dynamicky na úrovni Tonyho Jaa a dalších dnešních martial arts masérů, za což samozřejmě může i styl karate, kterej je tady praktikovanej, ale za to se to může pochlubit dokonale realistickým pojetím a neskutečnou tvrdostí, najedná se jen o napodobeniny úderů, ale o opravdový ničení soupeřů. Nicméně pro někoho, kdo se přímo o bojový praktiky potažmo jejich filosofii nezajímá, jako sem třeba já, tomu přece jenom ještě něco málo chybí, jelikož filosofie tu je upřednostněna před dějem ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Tagline k filmu hovori: REAL JAPAN, REAL KARATE. A presne o tom film je. Pribehom zasadene v 30.rokoch min. storocia v predvojnovom Japonsku, kde armadne zlozky postupne obsadzovali jedno vycvikove dojo za druhym. Kto niekedy co i len trocha praktikoval karate (jedno aky styl - od Goju-ryu cez Shotokan, Kenpo az po Kyokunshikai), musi mu udriet do oci krystalicka cistota toho, co hlavni akteri (v realnom zivote majstri 5. a 6. danu) predvadzaju. Kazdy pohyb, kazda technika je bezchybne presna , razantna, nekompromisna, vychadzajuca zvnutra, v tele a v duchu prezita. S majstrovskou perfekciou je spojena aj cistota v prezentacii filozofie tohto umenia. Kuro-obi sice jednoduchym pribehom, ale jasnou recou a prostriedkami ukazuje o com karate naozaj je a aj nie je. Tymto zaroven podzravujem vsetkych z Okinawa dojo (mnozstvo spomienok na hodiny a hodiny drilu a potu :) ) a osobne vyslovujem velku vdaku tvorcom filmu ze popri "vnutornych - dychovych" katach (ustaleny subor pohybov) Sanchin a Tensho, hlavni akteri zacvicia aj moje dve najoblubenejsie "vonkajsie" katy - Shisochin a hlavne Seipai. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Když trio velmistrů svého řemesla mlčí a se strojovou čistotou cvičí jednotlivé katy, tak nezbývá než se s uznalým pokyvováním hlavy obdivovat jejich umění. Jenže k tomu dojde pouze na úplném začátku a poté až při závěrečných titulcích. Mezitím tuto trojici neherců po devadesát minut tvůrci z nepochopitelných důvodů nutí do ukecaných emocionálně vypjatých scén, které by měli problém se ctí uhrát i nějací páni herci; což tito vskutku nejsou. Navíc ani nechápu přístup tvůrců představit nepřikrášlené karate a jeho filozofii skrze scénář, který dělá karate medvědí službu, protože díky němu působí jako sebestředná disciplína nejmenšího odporu za účelem zisku kusu hadru bez ohledu na okolí. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (2)

  • Tatsuya Naka (Taikan), Yuji Suzuki (Choei) a Akihito Yagi (Giryu) jsou ve skutečnosti mistři v karate, proto se nenechali zastupovat kaskadéry a jejich boje jsou reálné. (ČSFD)
  • Film mal svetovú premiéru na festivale v Cannes v máji 2007. (Peter-1307)

Reklama

Reklama