Zvon pro Adano

John Hersey's A Bell for Adano

Drama / Válečný

USA, 1945, 103 min

• Pishin

Nejak me nesedelo to, ze vsichni italove jsou smesne figurky a jak tu jiz nekdo psal uplni blbci a naprostym kontrastem jsou Americti hrdinove, kteri nastolili v tom hloupem meste poradek a vsem ukazali obrovskou porci lidskosti. Je to takova oslava americkych idealu - kterym oni sam veri a konaji tak dodnes... Hugo Haas ve vedlejsi roli me prekvapil, oto hur jsem se srovnaval s novym dabingem.(8.5.2008)

Koukám do programu a vidím válečný film v 10 dopoledne, podivil jsem se. Koukám na datum vzniku a podivil jsem se podruhé. Nakonec jsem se podivil potřetí, když jsem po chvíli zkoumení zjistil, že tento film se skutečně odehrává za druhé světové války, a tak jsem se odhodlal a okamžitě přepnul. Na tu dobu to vůbec nevypadalo, všecko bylo vcelku zajímavé a zajímavě se to rozvíjelo. Každopádně tu byl ale jeden vcelku zásadní problém, a pak že Američani nemají propagandu jako hrom :) Né, zas tak strašné to teda není, ale i tak prostě Američan je hrdina jako hrom, který umí trhat ledy rukama, a Ital je ten, který se rád poučí, nic neví, nebo občas dělá úplného pitomce. Každopádně příběh docela šel, ale fakt, že je to z té doby natočené v té době mě opravdu zarazil. Jako samostatný film to ale překvapivě jde. Například kulisy filmy jsou opravdu nádherné i když to plyne občas opravdu pomalu, po Americku.(8.5.2008)

Naštěstí konec filmu nedopadl tak jak jsem si myslel že by mohl dopadnout, to by hodnocení šlo ještě níže. Už i tak je to nahraně, nešlo se prostě srovnat s tím jak jsou jednotlivé strany směšně vyobrazeny. Spíše by tomuto snímku slušela nálepka komedie, a to dost absurdní, než-li drama. Snad jen tedy za ten konec a za děj filmu který nenudil dávám tři. 55%.(18.12.2009)

Dramatický příběh odehrávající se v době druhé světové války v jednom italském městečku na Sicílii. Film byl natočen v roce 1945. Trochu se může zdát, že je plakátový, ale taková byla doba. Především se snaží být plný lidství a humanity. Pro nás může být zajímavé, že jednu z menších rolí v tomto snímku vytvořil český herec Hugo Haas. Též jsem si všiml mladičkého Harryho Morgana, u nás známého jako plukovníka Potera ze seriálu M.A.S.H.(9.3.2008)

3,5 - dost dlouho jsem si říkal "nic moc", ale nakonec mě film zaujal a pobavil, za svoji působivost ale vděčí především charismatickému hlavnímu představiteli, často jsou filmaři velmi nároční na diváky v tom smyslu, že mají v kdejaké nevýrazné hrdince vidět tu nejkrásnější, v papírovém panákovi skutečnou osobnost, v tomto případě ale není těžké uvěřit, že takový velitel si u zprvu nedůvěřivého obyvatelstva získá úctu a lásku....(16.5.2007)

• John Hodiak