Rebel

Akční / Drama / Romantický

Vietnam, 2006, 103 min

Charlie Nguyen

Dominic Pereira

Je to dosť dobrý akčný film z vietnamskej produkcie. Má zaujímavý príbeh o agentovi, ktorý sa v čase francúzskej nadvlády vo Vietname rozhodne pomôcť zajatej rebelke a uniknúť s ňou k jej skupine. So spracovaním som spokojný, síce tempo filmu je pomalšie a niektoré scény mi prišli trochu zbytočné, ale celkovému príbehu to neprekáža a dej ma celý čas dokázal zaujať. Akcie je tu dosť a je veľmi dobrá. Súboje majú dobrú choreografiu, vyniknú v nich schopnosti zúčastnených, hlavne Johnnyho Nguyena, ale ani jeho spoločníčka za ním moc nezaostáva a sú aj kvalitne natočené, aj ked´ občas sa v nich nájde nejaký nie práve najlepšie zvolený strih, ale som spokojný. No v porovnaní s modernou thajskou tvorbou, na ktorú sa na prvý pohľad dosť podobajú pôsobia omnoho chudobnejšie, nielen, že sú kratšie a s menším počtom zneškodnených ľudí, v tomto skôr pripomínajú americké filmy, ale hlavne majú málo nezabudnuteľných alebo drsnejších momentov, čo je škoda. Ale aj tak je to stále výrazný nadpriemer. A okrem súbojov sa tu ešte nájdu aj celkom slušné prestrelky alebo rôzne úniky. Najviac sa mi páči záverečná akcia pri vlaku, súboj v lese alebo všetka akcia z prvej tretiny filmu. S hereckým obsadením som spokojný, síce až na hlavného hrdinu sú pre mňa všetci neznámi, ale hlavné duo funguje výborne a sú tu zaujímaví záporáci. Réžia a technická stránka sú veľmi dobré, kvalitná kamera, zaujímavé prostredia filmu, tu je všetko v poriadku. Som spokojný, žiadny nový kult to síce nie je, ale fanúšika bojových umení poteší. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 75%.(12.2.2011)

Návrat diasporních filmařů do Vietnamu v novém tisíciletí přináší precizní mix historického eposu a bojového filmu s národně-buditelskou rovinou, jakou popularizoval a poprvé k dokonalosti dovedl Bruce Lee. "Rebel" tematizuje národní identitu nejen tím, že poprvé v historii činí spektakulární atrakci z vietnamského bojového umění vovinam, ale také celým vyprávěním, které jeho dílčími motivy. ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(24.2.2013)

Náářez !! Absolutní Martial arts peklo podkreslené slušným romantickým příběhem,který mě po celou dobu dojímal a rozsekával. Akce je spousta a v tomhle žánru patří ke Špičce. Velmi působivá a drsná choreografie používající více bojových umění najednou, v od Kapuery po Muay Thai anebo Kung-fu. Hlavní záporák má charisma, má snad kosti ze železa a hlavním sympatickým protagonistům se nedá nefandit. Napínavé, svižné, skvěle natočené. Paráda na stříbrném podnose. 90%(8.10.2014)

Obvykle filmy o rebelech moc nemusim, ale tohle má velice jednoduchou příběhovou linii, která nenudí a co je hlavní, dává vcelku velkej prostor pro souboje a v nich je Johnny Nguyen neuvěřitelně hustej akrobatickej masér, skoro jak Tony Jaa, obzvlášť jeho kopy jsou excelentní a řeže tam ty francouzský i vietnamský zmetky naprosto ultimátně a krom toho mu ještě zdatně sekunduje Thanh Van Ngo, u který taky nemůžu říct, že by je nějak zrovna šetřila a její bojový kousky se leckdy vyrovnaj i Nguyenovi. No a jakej bude závěr snad ani nemusim zmiňovat, prostě 20ti minutová mega rubačka, ve který si to vyřídí dva největší borci z filmu a je to fakt nádhera, kterou sem si královsky užil(9.11.2008)

Pribehom nicim prekvapive, jednoznacne hrajuce na narodnu strunu a vlastenecke citenie v klasickom modele prerodu hrdinu zo zlej strany na dobru. Nevadi, kazdy narod ma svoju minulost a hrdinov, ktorych treba svetu ukazat. Zaujimavy je mix stylov, ktory v sebe Rebel spaja. Chvilku tu mame francuzske filmy a la 80´s (jemne svietenie, ktore upomina na ine snimky z "Indociny"), reznute bojovymi prvkami od nedalekych thajcov (nohy, klby, svihy a laktovacky), sem tam aj daco HK / Cina (hlavne dlhe techniky rukou a rakurzy na osoby s namierenou zbranou) a najdu sa aj westernove inspiracie (napr. vyuzitie a snimanie vo vlaciku). Temporytmus obcas nabieha na zvlastne krivky vdaka hrubemu strihu, co niekedy posobi rusivo az kontraproduktivne. Ovsem bojove techniky su velmi dobre - maju razanciu, silu, dravu elegantnost a napaditu choreografiu, kde popri vypozicanych styloch z Ciny ci Thajska, ma nezastupitelnu ulohu aj jeden z najcharakteristickejsich prvkov vietnamskeho bojoveho umenia vovinam - zakvacenie protivnika nohami za krk a jeho smarenie na zem. Johnnyho Nguyena je na stunt double zaskoky skoda, resp. ak si nimi zarobi na filmy tohto typu, okopavanie sa s Tonym a inymi ruka-noha borcami (nielen) z Vychodu, nebudem proti :) 7/10.(30.7.2008)