Holka Ferrari Dino

• angličtina The Ferrari Dino Girl (festivalový název)

Po Nočních hovorech s matkou a Krajině mého srdce natočil Jan Němec další autodokument na pomezí experimentu a hraného eseje. Popisuje v něm okolnosti, které provázely jeho natáčení sovětské invaze v pražských ulicích 21. srpna 1968. Čtyři kotouče cenného materiálu, pořízeného z vlastní iniciativy, neměly v okupovaném státě žádnou hodnotu: bylo třeba je ukázat světu. Režisér s dvojicí přátel provezl drahocenný materiál, zahrnující v nesestříhané podobě šestnáct minut, do Rakouska přes prakticky uzavřené hranice za značně bizarních okolností. Nejdůležitější z nich byly „holka Ferrari Dino“, tedy krásná, ale nedosažitelná dívka Jana, a autorův milovaný vůz Fiat 850. Jan Němec opět zkoumá skutečnost svého života ve vztahu k české minulosti. Intimní historie se nedělitelně prostupuje s „velkými“ dějinami. Tvůrce konfrontuje hrané dotáčky (v nichž ho ztělesňuje Karel Roden) s původním materiálem, který před více než čtyřiceti lety obletěl svět a získal si „víc diváků, než má Steven Spielberg“. (MFF Karlovy Vary)

Disease

V té "hrané" části s voiceoverem Karla Rodena působili herci lehce nepatřičně. Dokumentární záběry silné. ()

derryl

Nemohu jinak. O takových věcech se musí neustále mluvit a točit filmy. Invaze SSSR do Československa v roce 1968 nesmí zůstat nikdy zapomenuta. ()

bellicek

To, že Jan Němec vytváří novou filmovou realitu, je věc která se oběvuje hrozně zřídka a já nechápu, proč více režiséru nepracuje s filmem snověji, či prostě jinak. ()

Kedrigern

Poutavý příběh a cenné informace. Nicméně hodně tomu ubrala vizuální stránka a dokáži si to představit jako skvělý hraný film. Škoda že jsou to jen na sebe naskládané podivné "ilustrační záběry". A vyprávění Karla Rodena je vynikající. ()

MickeyStuma

Vynikající snímek režiséra Jana Němce bourající veškeré aspekty filmu. Pojednává příběh o událostech z okupace v roce 1968 vyjádřený kombinací dokumentárního a hraného filmu. O hraný dokument se v žádném případě nejedná. Netypickou podstatou díla je sdělení příběhu hraným obrazem se slovním vyprávěním Karla Rodena a autentickými záběry z ulic Prahy beze slov, což dohromady obeznává přímé osobní zkušenosti samotného Jana Němce. Hrané části bez textu vůbec nic neznamenají, ale s textem vzniká ohromné drama ze života. Naopak autentické záběry z ulic Prahy v původní podobě jsou taksilné, že vše řeknou i beze slov. Jan Němec si tu tak pohrává s "fiktivností" a autentičností obrazu, což je opravdu neobvyklé. Celkově vzato z toho až mrazí a to nedokázal ještě žádný film. ()

Evander

Hodně zajímavý film blížící se svým pojetím dokumentu. Rodenovo vyprávění je úžasné a o historické hodnotě toho počinu netřeba pochybovat. Přesto Holka Ferrari Dino není bezchybná a rozhodně není pro každého. 75% ()

IXOXI

Holka Ferrari Dino je hodně nevyvážený počin, první část je vyprávění „bez obrazu“ a druhá obraz bez zvuku. Hned první minuty mně přišly otravné a následné příliš emotivní vyprávění je vzorem jak netočit dokumenty (a cokoliv s nimi spojeného). Snad se příště tohoto pro nás zajímavého materiálu chopí někdo schopnější. Význam celé události po pár desetiletích rapidně poklesne, proto doufejme, že to bude brzy. Nejzajímavějších je pár minut po zobrazení propašovaných záběrů popisující osud trojice, která vše vyvezla. ()

bono22vox

Uhrančivý hlas Karla Rodena a drásavé výjevy (v exluzivních dobových záběrech) z osmašedesátého v působivém osobním vyprávění... ()

Tanner

Velmi dobře napsaný a Karlem Rodenem přednášený komentář a strhující záběry, z nichž i po těch letech běhá mráz po zádech. To je to hlavní, co mi utkvělo v hlavě z tohoto filmu. Právě originální přístup kombinující popis vzniku vzácného a dechberoucího materiálu a jeho vlastní uvedení činí z tohoto snímku nevšední a poučný zážitek. ()

Alden_Larson

Moc povednený a velmi unikátní film. Je to v podstatě audikniha s bonusem archivních záběrů, ale takový popis tento film hrozně podceňuje. Děj je nesmírně působivý, celý film je o točení jedinečných záběrů ruské invaze, první část je právě o jejich točení, druhá a snaze je dostat přes hranice a třetí část je o záběrech samotných. První dvě částí tvoří výborné napětí, díky čemuž je moment, kdy se spustí záběry invaze, nesmírně uspokojivý. Karel Roden byl skvělý, jeho vyprávění bylo naprosto perfektní. Hrané části filmu byly zajímavě natočené, ale přišly mi místy trochu dezorientující. Hudba byla skvělá, dodávala záběrům invaze takovou temnou atmosféru, ketrou dokážu jen stěží popsat. 9/10 ()