Zlodějíčkové

Jaime Marques

Álvaro Augustín

Kostýmy:

Fernando García

Spanielsku kinematografiu nemam teda vobec zmapovanu : co-to som videl od Almodovara, co-to od Jaume Balaguero-a, no a tentokrat som mal moznost zoznamit sa s pracou Marquesa. Film je to priemerny, s celkom slusnym scenarom. Co vsak film potiahlo do priemeru, su nevyrazni herci a filmarska neskusenost samotneho Marquesa. 64 %(8.10.2013)

Jestli chcete vidět nehollywoodský příběh dvou krásných mladých lidí, jděte do toho. Jestli chcete vidět jenom dva krásné mladé lidi, jděte do toho. Jestli chcete vidět jenom Mariu (jako já), neprohloupíte ani tentokrát. Parádní stylizace, jednoduchý příběh, jemuž jsem v průběhu sledování stihl napsat stejný konec. Moc působí milostná scéna, takhle se totiž divá a chová zamilovaná slečna kolem 17. Maria se tu z nenápadného kuřátka vyloupne v nádhernou hrdou labuť během asi půl hodiny. A nepotřebuje k tomu umělý čtyřky ani tuny mejkapu.(17.5.2017)

Ja by som sa namiesto komentára k filmu pozastavil nad prístupom divákov k postavám, aké boli zobrazené v tomto filme. Vo filmovom realizme nám režiséri častokrát predstavujú postavy na okraji spoločnosti, delikventov, alebo ľudí, ktorí stratili pevnú pôdu pod nohami a snažia sa, aby sme k nim prejavovali sympatie a pochopili pôvod ich chovania alebo trápenia. Treba uznať, že sa im to darí. Prečo sa ale spoločnosť k takýmto typom chová v realite presne opačne a vôbec sa nikto neunúva zistiť príčiny, pre ktoré sa napríklad niekto stal vreckovým zlodejom. Takých ľudí by sme najradšej nakopali do prdele, pričom ako filmoví diváci s nimi na plátne súcitime. Nie je to trochu pokrytecké? Nechcú režiséri, aby sme sa nad osudmi takýchto ľudí zamysleli a nerozoberali ich iba ako fiktívne postavy v rámci filmu?(8.10.2013)

nevidela som to od začiatku, ale hovorili tam po španielsky a už to je u mňa aspoň na hviezdičku. mala som také tušenie, že to nedopadne dobre, ale aj tak ma ten koniec rozhádzal. bolo to veľmi vizuálne príťažlivé a to nielen preto, že hlavný hrdina je yummy. tá kamera sa mi na tom asi páčila najviac(11.2.2010)

Dlouho se mi nějaký film tak nelíbil, Zlodějíčkové u mě zafungovali jako nečekané překvapení - od prvních záběrů mě to vtáhlo a zcela pohltilo. Jednak jsem velkým fandou španělských filmů a jednak mě strašně bavilo herecké obsazení ústřední dvojice. Oba mimochodem ve filmu nemají žádná jména a v závěrečných titulcích figurují jako "Ladrón" a "Ladrona", tedy "Zloděj" a "Zlodějka". Důraz, s kterým se film věnuje výhradně jim, je podtržen mj, tím, že řadě vedlejších postav kamera vůbec nezabírá tvář - prostě na ní nesejde. V době natáčení 20 letý Juan José Ballesta byl skvělý a velmi přesvědčivý, a zcela jsem mu věřil minulost kluka, který nemá co ztratit. Jeho herecká družka a vrstevnice María Valverde se mi líbila už v jejím starším snímku "Melissa P." z r. 2005, byť šlo o slabší podívanou. Ve Zlodějíčcích mě již dostala naplno a nesmírně mě bavilo sledovat její amorální hru na zaučování v kapsářství. Dokonalý dojem z filmu u mě osobně podtrhla vysoce estetizovaná kamera a dobrý výběr filmové hudby, stejně jako skvělý střih. A tragický závěr mi pak už jen připomněl, jak podobné filmy o dvojicích za hranou zákona prostě miluju, ať už z paměti lovím filmy jako "Leon", "Bonnie a Clyde", ad. Tleskám vestoje a děkuji nočnímu filmovému klubu na ČT2 za tento výborný španělský snímek, u nás jinak zcela neznámý.(30.10.2011)

• - Natáčení probíhalo ve španělských městech Bilbao a Madrid. (Terva)

• - Postava Madre (María Ballesteros) v celém filmu nepromluví. (Terva)