Fong Shi Yu II: Wan fu mo di

• Hongkong 方世玉續集 (více)

Kantonský hrdina Fong Sai Yuk je členem tajného bratrstva "Červený květ", které se snaží svrhnout mandžuského císaře a vrátit zpět na trůn dynastii Ming. V realizaci úspěchu však překážejí nejen císařovi lidé, ale také jeden z členů bratrstva, jenž se snaží převzít velení. Fong Sai Yuk tak musí vyřešit konflikt mezi svou láskou a dívkou, kterou si má vzít pro dosažení cílů bratrstva. (Tamten)

H34D

Intenzivní a chytlavé souboje s propracovanou choreografií a hutným použitím lan jsou určitě hlavní devizou pokračování dobrodružství mladého bojovníka Fong Sai Yuka, ovšem upřímně mě překvapilo také kvalitní vizuální zpracování. Nejedná se o na první pohled postřehnutelné obrazové orgie typu Hrdina, ale je vidět, že režisér rozestavení scén a umístění kamery (úhly pohledu apod) neponechal náhodě. Dějově se však opět nejedná o žádný zázrak, nadsázka je sice citelná, ale drobné pokusy o humor nefungují a zejména dialogy jsou odfláknuté. 7/10 ()

HKstars

Příběh dvojky skoro plynule navazuje na předchozí díl v jehož závěru se dal Fong Sai-Yuk k "Red Flower society" (takoví obyčejní revolucionáři). Je zde spolu se svou novou ženou a nadšeně čeká až mu nevlastní otec Chan, vůdce organizace, přidělí nějaky ten bojový úkol... Ještě než se tak stane, jsme svědky velkého fightu (velkomyslně přeskočím úvodní flashbackovou sekvenci ve které se střídají scény stejně jako barvy spektra rychlostí splašené kantonské veverky ;). Vyjde najevo že Chan je bratrem císaře (proti kterému defakto Red flower bojuje) a pokud se tahle informace dostane na světlo, mohlo by to zničit celou organizaci... Tým elitních bojovniků spolu s Fong Sai-Yukem je tedy vybrán, aby získal tajemnou skříňku, která obsahuje tuto supertajnou informaci, jak to ale ve filmech Coreyho Yuena bývá - všechno se zvrhne do mimořádně absurdních komediálních situací... Humoru naneštěstí není tolik jako v jedničce a navzdory tomu, že některé situace se přímo snaží trumfnout vše co jste doposud viděli, zůstává v divákovi pocit že je o něco ochuzen. Možná je to i trošku drsnějším laděním filmu (oproti optimistickému, až radostnému, prvnímu dílu), ovšem Corey Yuenovi tahle temná poloha moc nesedí, protože daleko jistější je právě v komických scénách, které alespoň trochu zakrývají díry velikosti mexické stodoly, kterými je scénář hustě posypaný. Naštěstí je tu záchrana a tou jsou rozhodně boje. Série Fong Sai-Yuk byla pro Coreyho velkou příležitostí a on jí chytil za pačesy - stejně jako v jedničce je tu hustě předrátováno, hází se vším co je po ruce a především - dynamika a kreativita tu mají přednost před vším ostatním. I když jsem Coreyho za choreografii nejnovějších Jet Liho anabází (KOD, The ONE, Romeo) moc nemiloval, musím chtě nechtě přiznat, že po strance bojové a akční je Fong Sai-Yuk (1 i 2) špička. Úvodní souboj, souboj na vorech (ano ten je zvlášť vypečený) nebo velké finále se záchranou Fong Sai-Yukovy matky (ano ta šílená persóna je i tady a většinou je zdrojem komických situací, Jet Li se drží spíš zpátky, ale taky si uhraje to svoje a tohle je jeden z mála filmů ve kterém ho vidíte v komediální poloze). Krom toho že kvalitu boju snižuje místy mizerný střih (např. v úvodní scéně s drakem se evidentně stříhač opřel o posuvník určující frekvenci střihu a výsledek pak vypadá jako pokus o nejdelší sérii nejkratších střihů vcelku - naštěstí se to neděje tak často a oproti jedničce střihy lépe navazují (hlavně díky vylepšené kameře)), díky tomu že fighty rázně vyčnívají nad ostatní stránky filmu, vnucuje se (jistě ne nereálný) pocit, že příběh (navzdory tomu že má své světlé stránky) je jen chatrnou cestičkou, která vede k velkolepým bojovým scénám. Jistě řeknete, že tím je přeci hongkongská kinematografie pověstná, ale v málokterém filmu je to tak očividné jako právě v druhém Fong Sai-Yukovi a proto by divák v menu DVD možná ocenil funkci "oblíbené bojové scény", protože drtivá většina běžných, ale i HK-core konzumentů se bude v omáčce obklopující boje beznadějně brodit a topit. Pár vtípků nezachrání situaci, když ve stominutovém filmu najdeme dvacet minut fightů (což je mimochodem slušný poměr). Navzdory všemu nemohu říct, že by se mi FSY 2 až tak nelíbil. Je sice viditelně slabší než jednička (která alespoň stavěla na výjimečných komediálních scénách a umně je kombinovala s boji), ale vyplatí se vidět už jen kvůli akčním scénám, které dnes už nikde neuvidíte. Takhle se prostě točilo jen tenkrát... FSY 2 vám může padnout do noty, ale vydržet ho celý bez možnosti stisknout rychlý posun vpřed by mohlo být pro některé povahy k nevydržení. Takže... je to na vás... 70% () (méně) (více)

DiableBlanc

Možná jen nerozumím čínské filmařině, ale za mě prostě slátanina - akce, komedie, romantika, dobrodružství, trocha fantasy s rychlými střihy... Jediná výhoda snad je fakt, že nemusíte před tímto dílem vidět jedničku :D vše se dá hladce odvodit a co jsem tak nějak odvodil, koncept obou dílů je víceméně stejný ()

HAL

Jednička v bledě modrém - nepříliš zajímavý děj, docela povedená byť přehnaná akce, a velmi hrozná snaha o humor, uječení a pitvořící se číňané mne opravdu nebaví. "vtipné" scény a dějové prvky jsou tu tedy ještě o řád nesnesitelnější než v porvním dílu a postavy Jeta a obzvlášť jeho matky taktéž, ale zas scény akční už místy opravdu stojí za to - obzvlášť až poeticky krásná a esteticky vytříbená bitka před finálním soubojem, která je až tak povedená a prodchnutá nekompromisní osudovostí, že vypadá jako by sem omylem přišla z úplně jiného filmu. Už kvůli ní tedy lepší hodnocení než prvnímu dílu, byť rychloposuv je i zde velmi doporučeníhodný. ()

Lacike

Dvojka je menej vtipna, ale obsahuje viac bitiek, vdaka comu by sa mohla priaznivcom absurdne predratovanych bitiek pacit viac. Bohuzial mne tento styl nesedi. Pri predratovanych scenach necitim dostatocnu namahu akterov a tym padom to pre mna nie je ohromujuce, kedze herci pôsobia ako babky zavesene na lanach. Naviac su tentoraz bitky aj dost zrychlovane, takze ma prakticky vsetky nudili. Aj samotny pribeh mi pripadal menej zaujimavy. Jedinym svetlym bodom bola Jetova blazniva matka, ktora ma aspon obcas rozosmiala. Z hercov mozno niekoho potesi hlavny zaporak Chun Hua Ji znamy z Jetovej trilogie Shaolin Temple. No a este zaujme legendarny choreograf a reziser Corey Yuen, ktory tu stvarnil vedlajsiu postavu a konecne sa ukaze aj v jednej bitke. Paradoxne nic extra nepredvedie. Dvojka je teda pre mna po kazdej stranke horsia ako uz tak nie prilis uchvatna jednotka. 5/10. ()