Občan Havel přikuluje

• Slovensko Občan Havel přikuluje
všechny plakáty
Trailer

Tvůrci dokumentu Občan Havel přikuluje Jan a Adam Novákovi se vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience. Zároveň uvádějí diváka do paradoxů podivného světa československé normalizace. V roce 1974 sháněl dramatik Václav Havel razítko do občanky, aby ho Husákovo StB nemohlo obvinit z příživnictví. Jeho hry se nesměly od začátku normalizace uvádět a člověk bez prokazatelného zdroje příjmů riskoval vězení. Havel to nakonec vyřešil tím, že si našel zaměstnání jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Bylo mu osmatřicet let a téměř rok tam ve sklepě válel sudy piva značky Krakonoš. Bral za to 1700 korun měsíčně, ovšem větší odměnou mu byly nové zkušenosti a jiný způsob psaní, na který tam přišel. Film ukazuje prostředí v pivovaru i spolupracovníky, kteří Václava Havla k napsání Audience inspirovali. Popisuje i okolnosti slavného undergroundového záznamu hry a to, jak její existence rezonovala v tehdejším mediálním světě – například Jiřina Bohdalová se ubránila tlaku, aby Havla denuncovala v televizi tím, že si od lékařky kamarádky nechala naříznout spodní ret, aby jí opuchla tvář… Dokument také uvádí podstatnou část Audience ve formě archivní koláže sestřihané z fotografií a zvukových i obrazových nahrávek z jejích nejrůznějších představení po celém světě. (oficiální text distributora)

Trailer

igi B.

Tak Nováci si přičudlili... °-/.. . . . Směšné? Smutné? Nudné? Otravné? . . . Další zbytečnost parazitující na tématu "Havel" a víc zas nic... Jedna hvězda za vlastně ani nevím co. Asi za to kouzlo nechtěného některých >nosných< informací zde prezentovaných, spoluvytvářejících lidový havlovský mýtus... Hnus. . . . Ani se neptám za rozpočet tohoto homevidea a z jakých zdrojů (jo, jasně, jak jinak S.F.Č.R.P.P.R.Č.K. a Ú.P.S.T.R.) byla vyplacena ta parta Havlových kamarádů, spolukuliče a fízláky ejhle nevyjímaje. Tak si hezky poplácali a konečně si někteří klucí mohli taky povolit opasky, že... Jen aby vám hrdinové nové doby nevylezlo taky nějaký to střívko... %-] - - - P.S. Haha, Hartl stylizující se do role trpícího disidenta, co "...leta nemohl v televizi a nic..." - a ty sračky v jeho předpřevratové filmografii jsou co? 8-o . . . A ta Juřina, jujujuju, tak doufám že si dneska mastí pysky tou svou "Koňskou mastí" 8-D . . . Šaškárna na havlát... - - - P.P.S. Ta původní >La-Hv-ovská< "Audience" byla skvělá. Jojo, je to tak dávno... - - - P.P.P.S. Mertu mám rád. Dodnes. Furt. - - - P.P.P.P.S. Ano, je to všecko na hovno! Podílel se a zbohatl na tom i ten pokrytecky adorovaný Havel. Amen. - - - - - (Poprvé viděno 30.3.2011 na >Nova(cké) Cinema< co na to má, hodnocení 716., komentář zde přikulený jako jednašedesátý - 30.3.2011) ()

Tetsuo

Takové poctivé, chlapské, frajerské, ale moc jsem se toho nedozvěděl. Snesl bych dalších 20 minut hutnějších informací. V zásadě je celá optika na tu dobu strašně přednastavená. Kdyby člověk nevěděl, o co disidentům šlo, tak to z filmu nepozná. Je to hlavně taková hra na četníky a lupiče, nebo spíš exhibice klackování. ()

Enšpígl

Když se řekne Občan Havel přikuluje, vybavím si dva momenty. Šikana Havla od StBáků a vyprávění býválých StBáků v duchu "my nic, to oni". To je totiž přesný na tyhlety fízlovský rudý zmrdy, alibismus a bagatelzování svých prasáren. Ještě jedna věc mě zaráží i tady na CSFD. Nevadí mě politická kritika Václava Havla, sám mám k jeho polistopadové politice některé větší nebo menší výhrady. Ale to co se tady dočítám, "mercedes, prominent, jiní musí pracovat......" A co vy ?? Vy co jste zažili komunismus, když vedete takovýhle řeči, že jste před rokem 89 neukázali stejnou odvahu jakou máte v roce 2009 na CSFD. A Vám co jste ho nezažili - gratuluju a važte si toho, že můžete psát veřejně své názory, aniž by jste obávali perzekuce a mocenské šikany za případné "nesprávné" názory, protože to nebylo v naší zemi vždycky samozřejmostí. Škoda, že je tento dokumentární film složen víceméně z různých historek a nemá alespoň trošku nějakou časovou posloupnost, příběh nebo pointu. ()

Bluntman

(CINEMA MUNDI 2010) Nebylo by fér vytýkat Novákovým, že se chtějí svézt na vlně havlománie, kterou vyvolal hojně navštěvovaný a kritikou dobře přijímaný Kouteckého OBČAN HAVEL, když o ex-prezidentovi natočili už předtím jeden dokument (OBČAN HAVEL JEDE NA DOVOLENOU) a názvem chtěli akorát zachovat značku. Nominace na Českého lva v kategorie Nejlepší dokument je ale dána havlománií, protože jinak si nemůžu vysvětlit probojování do výsledné trojice, když jde o dokument nepříjemně televizní (detaily tváří v kině vzbuzují nevolnost, ani nemusí člověk pracovat v pivovaru), informačně nepřínosný. Stejně jako u výletu na dovolenou bude nejlepší si neustále připomínat název (podtitul), který jasně dává najevo, že se dočkáme řady více-méně zábavných historek s dopředu určenou optikou nahlížení, v rámci které nemá co dělat (sebe)kritika ani snaha o komplexní vylíčení nálady či doby, která je zploštěna do povídání a vzpomínek svou černobílosti zdaleka nevypovídající o šedi normalizačního období. ()

Kulmon

Popravdě řečeno dost nuda. Nic moc jsme se nedozvěděli krom toho jak Václav Havel pracoval, aniž by musel, že Lanďák je větší hovado, než jsme čekali a že i Havel umí říct sprosté slovo, ale stydí se u toho. Bohužel, jsou mezi námi i lidé jako uživatel BradleyT, kteří věří jakémukoliv blábolu. Bohužel jsou mezi námi blbci. Bože, jakkoliv v tebe nevěřím, dej, aby blbci už nedostali šanci. ()

• Uvedení filmu se bohužel nedočkal Arnošt Šerkézy, který kdysi Havlovi přikulování usnadňoval tím, že za něj koulel sudy plné. Bývalý boxer zemřel loni po natáčení na krvácení do mozku. [distribuční list] (POMO)
  • Podobnost názvu se starším dokumentem Občan Havel (2007) je ze strany Jana a Adama Novákových nezáměrná. Jejich snímek Občan Havel přikuluje měl totiž své jméno vybrané již několik let předtím. Název totiž navazuje na film Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005) stejné autorské dvojice. [distribuční list] (POMO)