Občan Havel přikuluje

Dokumentární

Česko, 2009, 72 min

Jan Novák

Adam Novák

Krátká epizoda z normalizačního života Václava Havla, kdy pracoval v pivovaru a sepsal hru Audience. V dokumentu není moc informací, jde spíše o vzpomínky Havlových kamarádů, spolupracovníků a dalších na tehdejší časy, na práci na hře a problémy s tím spojenými. Nejvíce je nutné ocenit zařazení vzpomínek bývalých fízlů. Člověk tak může zjistit, že hlavním důvodem pro práci u StB nebylo zrůdné přesvědčení, ale prostá nenažranost v podobě snahy o získání dvojnásobného platu, než měli ostatní... jak nadčasové.(15.3.2010)

• ivamka

Ano, pořád jen chvalozpěvy. Více udělal pro naši republiku kdejaký dělník, i když se dnes děti učí ve škole, že se za totality nepracovalo. Pan Havel si skvěle žil, měl příjmy za své hry z ciziny. Kdokoliv jiný v té době by něco napsal proti režimu, byt´ by před tím byl boháč jak král Midas, do roka by měl holou zadnici. A tenhle člověk si udělal živnost už za totality a skvěle jí využil. Kdo se na to má pořád dívat? Celý jeden večer jsme si udělali pro sebe hladili se a povídali o tom, že nám to nepřipadá jak dvacet let, ale celé století.(18.11.2009)

Ač se to nezdá, tak pan Havel je velký šprýmař a provokatér. Jezdit do práce v pivovaru meďourem, když samotný ředitel měl jen moskviče:-) Mnohé historky vyznívaly naprosto absurdně, kupř. jeho sledování, podomácku udělané odposlouchávání, neumožnění opravy předního skla auta...Nebyly přece jenom přikrášlené nebo šlo opravdu o výpověď té doby? Někteří svědci si totiž někdy protiřečili. Lanďák je kulturní barbar, nedá se na něj dívat, ani poslouchat.(31.3.2011)

• amyth

Stačí napsat, že byl natočen další odpad o této IKONĚ. Je to výsměch pracujím lidem, dílko oslavující člověka který "odpracoval" pár týdnů v pivovaru - a to prosím za celý život - hlavně, že bylo razítko aby nebyl příživník. To že tam imrvére jen chlastali už je taktně opomenuto.. Pseudohumanista Havel - po Gottwaldovi druhý prezident obhajující vrahy a zloděje, který se nebál veřejně tuto podporu prezentovat nebo je dokonce omilostnit.(14.11.2009)

Když se na začátku objevil titulek, že vznik filmu podpořil Ústav pro výzkum totalitních režimů, otřásla jsem se hrůzou. Ale nakonec to šlo. Historky jsou to moc zajímavé a vtipné, pokud je těm, kdo je vyprávějí zrovna rozumět, což není úplně vždycky. Ale zůstává to jen u těch historek a u "estébáka" trapně mezi dveřma. Nejvíc mě naštvalo to omílání pointy Audience v závěru filmu. Ne proto, že by to byl spoiler, ani proto, že by mi vadil ten vulgarismus, ale proto, že jsem to chtěla po projekci slavnostně vybalit sama.(12.5.2009)

• - Podobnost názvu se starším dokumentem Občan Havel (2007) je ze strany Jana a Adama Novákových nezáměrná. Jejich snímek Občan Havel přikuluje měl totiž své jméno vybrané již několik let předtím. Název totiž navazuje na film Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005) stejné autorské dvojice. [distribuční list] (POMO)

• - Uvedení filmu se bohužel nedočkal Arnošt Šerkézy, který kdysi Havlovi přikulování usnadňoval tím, že za něj koulel sudy plné. Bývalý boxer zemřel loni po natáčení na krvácení do mozku. [distribuční list] (POMO)