Občan Havel přikuluje

Dokumentární

Česko, 2009, 72 min

Jan Novák

Adam Novák

Vtipný pohled jakoby mimo scénu natáčení hry Audience, přičemž jen pozorní a zasvěcení diváci pochopí, že o tu zas až tak nejde. A soudě dle hodnocení zde, pochopily to jen starší a zkušenější, a prosím aby napříště takovéto dokumenty o té děsné době, co naštěstí před 20 lety skončila, hodnotily jen starší ročníky. Mládež to už pochopit nemůže. Nevím zda naštěstí či naneštěstí. Z mého pohledu - kdy jsem pana Havla měla tu neuvěřitelnou čest poznat osobně - vítám každé zpracování jeho vzpomínek a pohledů na svět kolem nás. Na tohle se nesmí zapomenout nikdy...(20.11.2009)

• amyth

Stačí napsat, že byl natočen další odpad o této IKONĚ. Je to výsměch pracujím lidem, dílko oslavující člověka který "odpracoval" pár týdnů v pivovaru - a to prosím za celý život - hlavně, že bylo razítko aby nebyl příživník. To že tam imrvére jen chlastali už je taktně opomenuto.. Pseudohumanista Havel - po Gottwaldovi druhý prezident obhajující vrahy a zloděje, který se nebál veřejně tuto podporu prezentovat nebo je dokonce omilostnit.(14.11.2009)

• ivamka

Ano, pořád jen chvalozpěvy. Více udělal pro naši republiku kdejaký dělník, i když se dnes děti učí ve škole, že se za totality nepracovalo. Pan Havel si skvěle žil, měl příjmy za své hry z ciziny. Kdokoliv jiný v té době by něco napsal proti režimu, byt´ by před tím byl boháč jak král Midas, do roka by měl holou zadnici. A tenhle člověk si udělal živnost už za totality a skvěle jí využil. Kdo se na to má pořád dívat? Celý jeden večer jsme si udělali pro sebe hladili se a povídali o tom, že nám to nepřipadá jak dvacet let, ale celé století.(18.11.2009)

Promo trutnovského pivovaru zkřížené s dokumentem o vzniku Havlovy Audience, k tomu pár dobových historek více či méně souvisejících. Obávám se, že pokud by člověk o té době a konkrétních lidech spoustu věcí už nevěděl, tak je z tohoto filmu nepochopí. Což prostě není vizitka dobrého dokumentu (50%, o třetí hvězdičku se zasloužila jen Jiřina Bohdalová).(4.10.2016)

Krátká epizoda z normalizačního života Václava Havla, kdy pracoval v pivovaru a sepsal hru Audience. V dokumentu není moc informací, jde spíše o vzpomínky Havlových kamarádů, spolupracovníků a dalších na tehdejší časy, na práci na hře a problémy s tím spojenými. Nejvíce je nutné ocenit zařazení vzpomínek bývalých fízlů. Člověk tak může zjistit, že hlavním důvodem pro práci u StB nebylo zrůdné přesvědčení, ale prostá nenažranost v podobě snahy o získání dvojnásobného platu, než měli ostatní... jak nadčasové.(15.3.2010)

• - Uvedení filmu se bohužel nedočkal Arnošt Šerkézy, který kdysi Havlovi přikulování usnadňoval tím, že za něj koulel sudy plné. Bývalý boxer zemřel loni po natáčení na krvácení do mozku. [distribuční list] (POMO)

• - Podobnost názvu se starším dokumentem Občan Havel (2007) je ze strany Jana a Adama Novákových nezáměrná. Jejich snímek Občan Havel přikuluje měl totiž své jméno vybrané již několik let předtím. Název totiž navazuje na film Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005) stejné autorské dvojice. [distribuční list] (POMO)