Občan Havel přikuluje

Dokumentární

Česko, 2009, 72 min

Jan Novák

Adam Novák

Václav Havel je člověk, který si zaslouží, aby se o něm točily dokumenty. Bohužel, tenhle byl nudný, místy ta hudba (teda, jestli se dá říkat hudba tomu, když pár lidí dělá "hu" nebo tam vyluzují všelijaké zvuky) mě dost štvala. Kdybych nevěděl, kdo je Havel a co udělal, tak by mé hodnocení bylo ještě nižší. Nicméně, já to vím.(18.11.2009)

Když se řekne Občan Havel přikuluje, vybavím si dva momenty. Šikana Havla od StBáků a vyprávění býválých StBáků v duchu "my nic, to oni". To je totiž přesný na tyhlety fízlovský rudý zmrdy, alibismus a bagatelzování svých prasáren. Ještě jedna věc mě zaráží i tady na CSFD. Nevadí mě politická kritika Václava Havla, sám mám k jeho polistopadové politice některé větší nebo menší výhrady. Ale to co se tady dočítám, "mercedes, prominent, jiní musí pracovat......" A co vy ?? Vy co jste zažili komunismus, když vedete takovýhle řeči, že jste před rokem 89 neukázali stejnou odvahu jakou máte v roce 2009 na CSFD. A Vám co jste ho nezažili - gratuluju a važte si toho, že můžete psát veřejně své názory, aniž by jste obávali perzekuce a mocenské šikany za případné "nesprávné" názory, protože to nebylo v naší zemi vždycky samozřejmostí. Škoda, že je tento dokumentární film složen víceméně z různých historek a nemá alespoň trošku nějakou časovou posloupnost, příběh nebo pointu.(22.11.2009)

Zajímavější než Občan Havel, neboť zde se nezabývá autor politickou dráhou Václava Havla, nýbrž tomu, co jí předcházelo. Práce v pivovaru a vzpomínání na ni je pohodově stráveným časem, který opět ukazuje Havla v nejlepším světle, ovšem to se dalo čekat. Přikulující Havel je příjemný společník a pokud máte za sebou Občana Havla, radím shlédnout i tuto zajímavější variantu Havlova "životopisu".(10.4.2009)

• honajz

O Václavu Havlovi vznikly v poslední době hned tři dokumenty, nebo možná dokonce čtyři? Nic proti, ale nestačilo by to? Už vzhledem k tomu, že tyhle dokumenty vlastně o Havlovi jako osobnosti nic moc neříkají. Nikde jsem se nedoslechl žádný jeho světonázor, nic o vnitřních stavech duše, nějaké sebekritické sebezhodnocení uplynulých let... Spíše jde o oslavné pandány, a to mne na těchto snímcích štve nejvíc, protože čtyři dokumenty v řadě za sebou, to už vypadá jak agitace za dob komančů, kdy se podobně natáčely oslavné dokumenty o Klémovi a Husákovi a kdovíkom ještě. Podobně tento dokument, který se věnuje tomu, jak občan Havel kdysi manuálně pracoval... Každý, kdo někdy manuálně pracoval, si řekne, no a co? Makal stejně jen pár dní a pak zase filozofoval ve svém luxusním bytě nebo zahraničním autě, jež tehdy měl, díky podpoře ze zahraničí (že mu to nezabavili, co?). Pro pivaře je dokument zajímavý vhledem do dění uvnitř pivovaru. Celkově mi však důvod natočení tohoto snímku uniká. Nedává totiž prostor druhé straně. Jsou v naší republice tací, kteří za komančů taky byli pronásledovaní, ale navíc měli o hodně těžší kriminál a manuálně nejen pracovali, ale se i fyzicky a zdravotně odrovnali. Někteří odpůrci režimu byli popraveni. Sám netuším, kdo má, a kdo nemá pravdu, ale tenhle dokument mi prostě přijde jako neskutečné adorování a v tom případě i neskutečné tlachání o ničem. Zvlášť když tvůrci dokumentu bývalého prezidenta Václava Havla nutí, aby třikrát, čtyřikrát opakoval větu z konce své divadelní hry Aduience: "Je to všechno na hovno." Už napodruhé to i Havlovi evidentně přijde trapné. Dal bych jednu hvězdičku aspoň za ty vhledy do chodu pivovaru, ale nejsu pivař. :-)(15.10.2009)

Podobně jako předchozí novákovská havlovina štěpný námět přizabitý neexistující vypravěčskou koncepcí, rozpačitým střihem, necitlivým užitím hudby, nanicovatou kamerou (mj. neustálé variace detail fousaté mluvící hlavy – větší detail – ještě větší detail vytvářejí falešné dramatické akcenty bez jakéhokoli vztahu k obsahu výpovědi aneb tak to vypadá, když kameramana při rozhovoru svrbí ruka na transfokátoru a ve střižně není čím prostříhávat). Darmo mluvit. Nicméně to, co se říká (a možná ještě víc v některých bonusových rozhovorech na DVD než v samotném „hlavním programu“), v sobě má velký kus ducha doby, žel asi čitelný spíš pro pamětníky než pro mladší ročníky, které by se s tou dobou chtěly seznámit.(8.3.2013)

• - Podobnost názvu se starším dokumentem Občan Havel (2007) je ze strany Jana a Adama Novákových nezáměrná. Jejich snímek Občan Havel přikuluje měl totiž své jméno vybrané již několik let předtím. Název totiž navazuje na film Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005) stejné autorské dvojice. [distribuční list] (POMO)

• - Uvedení filmu se bohužel nedočkal Arnošt Šerkézy, který kdysi Havlovi přikulování usnadňoval tím, že za něj koulel sudy plné. Bývalý boxer zemřel loni po natáčení na krvácení do mozku. [distribuční list] (POMO)