Občan Havel přikuluje

Česko, 2009, 72 min

Jan Novák

Adam Novák
  • amyth

Stačí napsat, že byl natočen další odpad o této IKONĚ. Je to výsměch pracujím lidem, dílko oslavující člověka který "odpracoval" pár týdnů v pivovaru - a to prosím za celý život - hlavně, že bylo razítko aby nebyl příživník. To že tam imrvére jen chlastali už je taktně opomenuto.. Pseudohumanista Havel - po Gottwaldovi druhý prezident obhajující vrahy a zloděje, který se nebál veřejně tuto podporu prezentovat nebo je dokonce omilostnit.(14.11.2009)

Dokument, který především osvětluje vznik Havlovy aktovky "Audience" se nese v podobném duchu jako předchozí dokument "Občan Václav Havel jede na dovolenou". Autoři téma zkoumají z mnoha stran a v podstatě nijak výrazně neprosazují nějaký "kanonizovaný" výklad. Spíše nekomentovaně konfrontují jednotlivé názory, postřehy, postoje a přinášejí řadu drobných střípků výpovědí jednotlivých aktérů. To, že se dokument točí kolem jediné divadelní hry je také zřejmě důvodem toho, že zde na CSFD mnoho lidí mluví o nudě a o "informační jalovosti". Člověk totiž musí nejprve znát samotnou Audienci, aby mohl dokument dostatečně docenit. Celkový dojem: 75%(20.11.2009)

Promo trutnovského pivovaru zkřížené s dokumentem o vzniku Havlovy Audience, k tomu pár dobových historek více či méně souvisejících. Obávám se, že pokud by člověk o té době a konkrétních lidech spoustu věcí už nevěděl, tak je z tohoto filmu nepochopí. Což prostě není vizitka dobrého dokumentu (50%, o třetí hvězdičku se zasloužila jen Jiřina Bohdalová).(4.10.2016)

Václav Havel je člověk, který si zaslouží, aby se o něm točily dokumenty. Bohužel, tenhle byl nudný, místy ta hudba (teda, jestli se dá říkat hudba tomu, když pár lidí dělá "hu" nebo tam vyluzují všelijaké zvuky) mě dost štvala. Kdybych nevěděl, kdo je Havel a co udělal, tak by mé hodnocení bylo ještě nižší. Nicméně, já to vím.(18.11.2009)

Retrospektivní koláž vyprávění spolupracovníků z pivovaru i kamarádů z branže včetně příspěvků samotného Havla. Řeč je samozřejmě také o Havlově rané jednoaktovce Audience, absurdním dramatu, v kterém přikulovač a též literát Vaněk nese značné autobiografické rysy s Havlem. ~ Nudné a poměrně stereotypní, avšak jako doklad praktik tehdejší doby přínosné. Občan Havel je díky atraktivitě materiálu samozřejmě o mnoho lepší.(20.12.2011)

• - Uvedení filmu se bohužel nedočkal Arnošt Šerkézy, který kdysi Havlovi přikulování usnadňoval tím, že za něj koulel sudy plné. Bývalý boxer zemřel loni po natáčení na krvácení do mozku. [distribuční list] (POMO)

• - Podobnost názvu se starším dokumentem Občan Havel (2007) je ze strany Jana a Adama Novákových nezáměrná. Jejich snímek Občan Havel přikuluje měl totiž své jméno vybrané již několik let předtím. Název totiž navazuje na film Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005) stejné autorské dvojice. [distribuční list] (POMO)