Můj soukromý měsíc

Měsíc v nás

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko / Francie / Španělsko, 2009, 75 min

Taká vtipná dámska jazda, no robená úplne vážne. Ženská časť našej domácnosti sa rozhodne bavila, mužská sa dištancovala, tak neviem... Trochu mi vadila predvídateľnosť (hlavne na konci) a veľa filozofovania ( osobne - ja na tejto téme nič poetické nevidím), no inak som sa utvrdila v predstave, že slovenské dokumenty stoja za pozretie a aj chváliť ich treba neprestajne : )(10.6.2009)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 10.6.2009 - dokumentárny film, ktorého originálny názov je naozaj anglický --- Autorka si vyventilovala svoju traumu z "krámov" dosť experimentálnym spôsobom a za odvahu a filmársku zručnosť (teda na debutantku a v podstate amatérku) jej udeľujem tak vysoké hodnotenie. No a aj napriek tomu, že teraz asi stratím priazeň ženského osadenstva ČSFD si dovolím konštatovať, že feministky naozaj nemusím a téma menštruácie pre mňa aj naďalej bude v tzv. dôverných rozhovoroch tabu. Milé ženy, vyriešte si to láskavo medzi sebou. :-) (11.6.2009)(11.6.2009)

Veľmi otvorený a poučný film o menštruácii. Vysoko odporúčam! Hádam jediná výhrada smeruje k tomu, že film vďaka tomu, že ide do hĺbky, je spracovaný vtipne i poučne zároveň, načína veľmi veľa tém súvisiacich s menzesom príliš zoširoka, čo si vyžaduje naozaj na sledovanie dokumentu oddýchnutú a na príval informácií pripravenú diváčku/-ka. Napriek tomu ide podľa mňa o najlepší slovenský dokument za posledné roky. Režisérka to podľa mňa, na rozdiel od názoru užívateľa andersona spracovala profesionálne (študovala filmovú réžiu v Španielsku), hravosť dokumentu (striedanie hraných záberov, záberov z iných filmov, animované scény, home video) mi pripomenula najlepšie práce Lucie Královej (Ztracená dovolená). Na projekcii v kine Diana Fabiánová uviedla, že jej snom je vydať dvojhodinové dvd s tzv. directors cutom, pretože má celkove vyše 150 hodín nakrúteného materiálu, z ktorého je ešte čo vyberať a strihačkou terajšej podoby dokumentu bola Juhoslovanka, ktorá nerozumela ani po slovensky, ani anglicky a ani španielsky, nie samotná direktorka. V diskusii dokonca padla myšlienka o vytvorení seriálu, čo by vôbec nebolo márne:). 90%(30.11.2009)

Zaujímavo poňatý dokument z intímnej oblasti témy, ktorá je aj v dnešnej dobe stále akýmsi tabu. Diana Fabiánová sa do toho pustila s odvahou a všetkým nám týmto dokumentom poodhalila tajomstvá "mesiačikov". Jej putovanie po svete a snaha o diverzitu rôznych odborných i neodborných názorov boli hnacou silou celého projektu. Čo sa mi však nepáčilo, tak to boli miestami až príliš infantilné animačné vsuvky. A ja osobne by som uvítal aj viac tej histórie, že ako ktorá doba a civilizácia nahliadala na túto intímnu tému. Ale aj tak fajn, 3* za dokument + 1* za odvážny námet.(7.8.2015)

• Zeck

Skutečně někdo v 21. století natočil dokument o krámech? Dozvíme se například takové novinky, že když to na ženy leze, mají bolesti hlavy, bolí je břicho, jsou unavené! Smysl tohoto dokumentu nechápu, vyhozené prachy. Příště by mohl být třeba 70 minutový dokument o tom, jak se chce chlapovi po píchání chcát, protože tělo potřebuje vypláchnout chámovod. Nejhorší na těchto dokumentech, které pojednávají o tak banálních problémech jsou ti "odborníci", kteří skrze pět minut slávy zásobují veřejnost svojí schizofrenií a názory, které by zdravý člověk z huby nevypustil. No jo, ale jsou v dokumentu, tak to asi bude pravda! Ženy, jděte rodit při tanci, jedna španělská tanečnice totiž tancem dokáže sama sebe udělat a asi i vymenstruovat?(3.7.2011)

• - Natáčelo se v Evropě, Americe a Austrálii. (hippyman)

• - Cena: MFF Gotham Screen New York 2009: Zvláštní cena poroty. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)