Můj soukromý měsíc

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko / Francie / Španělsko, 2009, 75 min

• Hellboy

Ztracená šance. Tento dokument mohl přinést nějaký nový pohled na menstruaci a nějaké nové informace. Režisérka sice vznesla desítky zajímavých otázek, na které ale neodpovídá (například proč vlastně menstruace bolí), místo toho nechala promlouvat hlavy, které jsou schopny se rozpovídat na dlouhou dobu o nezajímavých či známých věcech, a které bohužel občas také plácají neuvěřitelné hovadiny. Například Renu Li, německá profesorka jógy: "Menstruace souvisí s pohlavními orgány, které jsou silně propojené s ledvinami, a proto jsou - v čínské medicíně - spjaté s linií předků. To znamená, že v sobě nosíte něco, co nepatří jen vám, ale je to vaše dědictví. [...] Věřím, že děloha má něco do činění s kolektivním vědomím všech žen na Zemi." Nebo nějaká španělská "vědkyně": "Když má žena orgazmus, krev v oblasti pánve se uvolní. Pokud žena nedosáhne sexuální uspokojení, tlak krve v této oblasti zvětšuje menstruační bolest." OMFG! Režisérka Diana Fabiánová na to neřekne ani slovo. Obecně na své mluvící hlavy nijak slovně nereaguje, ačkoliv některé jejich rady zkouší. Například zbavit se menstruačních bolestí břišním tancem. A celá ta záležitost s 11 letou holčičkou a její videokamerou nemá ve filmu vůbec co dělat, tento segment nepřináší nic.(20.7.2010)

Dokument je to otevřený, ale až příliš se projevuje autorčina nezkušenost s točením filmových dokumentů. Ale ta 11letá holčička, to je teda trefa! Jak popisuje, jak si vytírala prdel a mezi hovnama viděla krev, tak si myslel, že to dostala, ale nedostala ... no žůžo. Ale jako ve správné pohádce ... nakonec přece jen přišla "první krev" - spíš mi to teda evokovalo Ramba, ... prostě nářez.(16.8.2011)

„Stačí urobiť veci inak a všetko sa môže zmeniť.“ Keď som sa dozvedel, že mám možnosť vidieť tento dokument a o čom je, začal som sa triasť približne rovnako, ako keď som kedysi v kine videl jednu z najmonumentálnejších akčných scén svetovej kinematografie, „Prenasledovanie v Morii“ z prvého PÁNA PRSTEŇOV. A hoci som hrozne rád, že tento film vznikol a že je taký, aký je, mrzí ma, že nie je EŠTE lepší a i preto volím prísnejšie hodnotenie 60%, lebo si myslím, že ako téma, tak autorka mali na viac. Pretože hoci som na celý film pozeral s padnutou sánkou, akosi som sa nedozvedel, o čom je. Režisérka je zrejme fajn osoba a niektoré scény sú sila (keď taxikár hovorí, že v ich krajine ak žena s menštruáciou chytí práve narodené dieťa, dieťa zomrie, tam netreba komentár), lenže hoci ma dokument bavil, dosť často ma vyhadzovala zo sedla práve jeho myšlienková roztatárenosť. O čom to je? O tom, ako sa história správala k menštruácii? O tom, ako sa k nej správajú samotné ženy? O tom, ako sa správajú muži k ženám, ktoré práve majú menštruáciu? O tom, či je menštruácia len biologický akt alebo v nej treba hľadať filozofiu? Človeče, bolo to vôbec myslené vážne? Či ironicky? Neviem...ale chcem od Diany Fabiánovej vidieť ďalšie filmy (možno nielen dokumentárne).(14.4.2010)

Zaujímavo poňatý dokument z intímnej oblasti témy, ktorá je aj v dnešnej dobe stále akýmsi tabu. Diana Fabiánová sa do toho pustila s odvahou a všetkým nám týmto dokumentom poodhalila tajomstvá "mesiačikov". Jej putovanie po svete a snaha o diverzitu rôznych odborných i neodborných názorov boli hnacou silou celého projektu. Čo sa mi však nepáčilo, tak to boli miestami až príliš infantilné animačné vsuvky. A ja osobne by som uvítal aj viac tej histórie, že ako ktorá doba a civilizácia nahliadala na túto intímnu tému. Ale aj tak fajn, 3* za dokument + 1* za odvážny námet.(7.8.2015)

Jednoznačné plus - téma menstruace se dostává mezi obyčejné lidi. Nejednoznačné mínus - důraz na periodické prožitky žen, nálady, dojmy, zážitky. Ale stejně důležité je ozřejmit vlastní fyziologický důvod menstruace, hormonální pozadí a celý mechanismus reprodukčních funkcí ženy, zde má tento dokument velké mezery. Proto apeluji jak na muže, tak na většinu žen - informujte se o této problematice - je to naprosto přirozená součást života a není zde prostor na žádná tabu.(18.7.2010)

• - Cena: MFF Gotham Screen New York 2009: Zvláštní cena poroty. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Natáčelo se v Evropě, Americe a Austrálii. (hippyman)