Reklama

Reklama

Můj soukromý měsíc

  • Česko Měsíc v nás (festivalový název) (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Dokument o menštruácii v širších spoločensko-historických súvislostiach. Tento dokumentárny film rozpráva príbeh Diany, dievčaťa roky trpiaceho bolestivou menštruáciou, ktoré sa rozhodne pátrať po pôvode bolesti. Prostredníctvom dokumentu si kladie otázky, skúma príčiny problémov, trápenia a nachádza informácie a historické fakty, ktoré spochybňujú tradičné vnímanie menštruácie. Cez rozhovory s odborníkmi na celom svete, skúma hlbšie súvislosti v oblasti sociológie, kultúrnych noriem, zvykov, symboliky a podvedomia. Získané informácie sú zaujímavé, prospešné, miestami alarmujúce, no i zábavné a dotvárajú pestrofarebnú mozaiku sveta, a nielen toho ženského. Snahou dokumentu je teda bez predsudkov, s miernou iróniou a s humorom konštatovať, že s každou ľudskou bytosťou sa rodí nová príroda, a že obrodzujúca sila ženského cyklu je vlastne nezvyčajným zdrojom energie pre celú ľudskú spoločnosť. Téma aj nezvyčajné spracovanie námetu slovenskej autorky a režisérky Diany Fabianovej zaujali aj medzinárodných tvorcov, ktorí postupne začali na dokumente participovať. Vznikol tak medzinárodný tím, v ktorom okrem slovenských tvorcov pracovali tvorivé štáby z Francúzska, Španielska a Spojených štátov amerických. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (34)

Wlck 

všechny recenze uživatele

Díval jsem se v rámci přednášky na VŠ. Měl jsem opravdu velký problém u tohoto dokumentu neusnout. Přiznávám, že začal vcelku dobře, ale postupně mě začal ubíjet. Když to vezmu z řemeslné stránky, tak prostřihy dialogů z jiných filmů působily výborně a svěže. Problém jsem však měl, když postupně všichni respondenti měli nutkání nějakým způsobem na začátku uvést lidi do toho, co to ta menstruace je. Samozřejmě předpokládám, že při podobném rozhovoru a výkladu to nutností je. Pakliže je však tento výklad zopakován pětkrát, tak je to vskutku na pováženou. Což je asi tak vše. Ač byl dokument zábavný, rozhodně nedokázal udržet mou pozornost. ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

AFO 2021 online. Možná, že kdybych dokument viděla před 12 lety, kdy byl natočen, tak bych byla více unešená. Přijde mi ale, že v dnešní době už téma menstruace mezi mladými (nebavím se o našich prarodičích) není takové tabu. Mladí muži (možná bych měla dodat ještě vzdělaní a neburanští) tuhle tématiku už povětšinou neignorují a nešokuje je, nebo ji nemají spojenou s "nemocí" a že to zní jako něco vojenského, jak bylo v úvodu filmu ukázáno na vzorku dotazovaných mužů. Řada informací mi přijde už profláklá, ale místami mě dokument mile překvapoval. Jindy jsem si říkala, proč autorka pokládá řadu zajímavých otázek, ale v závěru od té tuny "odborníků" nezíská odpovědi? Nebo alespoň nějak nekomentuje jejich odpovědi a "moudra". Jako třeba na toho trotla "doktora", co by nasadil antikoncepci holkách ještě před první menstruací a vůbec je udržoval na hormonech celý život s výjimkou oplození, bych proliskala a ona to ani neokomentovala. Nevím, ale v době natáčení dokumentu tedy Dominika byla těsně před první menstruací a myslela si, že tampon mohou používat jen ženy po oplození aka po sexu (už tady je naprostý protiklad obou slov). Evidentně nějaká hodně pozadu výchova na Slovensku jak doma, tak ve škole. Já jsem si tímto obdobím procházela mnohem dříve než v roce 2009 a teda takovou blbost bych neřekla, protože jsme měli 2x ročně v tom krizovém období prepuberty návštěvy v hodinách tělocviku, kdy nám pozvaná gynekoložka říkala, co a jak. P. S. ty klučičí obrázky, co si asociují s menstruací mě hodně pobavily :D ()

Reklama

Zeck

všechny recenze uživatele

Skutečně někdo v 21. století natočil dokument o krámech? Dozvíme se například takové novinky, že když to na ženy leze, mají bolesti hlavy, bolí je břicho, jsou unavené! Smysl tohoto dokumentu nechápu, vyhozené prachy. Příště by mohl být třeba 70 minutový dokument o tom, jak se chce chlapovi po píchání chcát, protože tělo potřebuje vypláchnout chámovod. Nejhorší na těchto dokumentech, které pojednávají o tak banálních problémech jsou ti "odborníci", kteří skrze pět minut slávy zásobují veřejnost svojí schizofrenií a názory, které by zdravý člověk z huby nevypustil. No jo, ale jsou v dokumentu, tak to asi bude pravda! Ženy, jděte rodit při tanci, jedna španělská tanečnice totiž tancem dokáže sama sebe udělat a asi i vymenstruovat? ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Dokument je to otevřený, ale až příliš se projevuje autorčina nezkušenost s točením filmových dokumentů. Ale ta 11letá holčička, to je teda trefa! Jak popisuje, jak si vytírala prdel a mezi hovnama viděla krev, tak si myslel, že to dostala, ale nedostala ... no žůžo. Ale jako ve správné pohádce ... nakonec přece jen přišla "první krev" - spíš mi to teda evokovalo Ramba, ... prostě nářez. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Ztracená šance. Tento dokument mohl přinést nějaký nový pohled na menstruaci a nějaké nové informace. Režisérka sice vznesla desítky zajímavých otázek, na které ale neodpovídá (například proč vlastně menstruace bolí), místo toho nechala promlouvat hlavy, které jsou schopny se rozpovídat na dlouhou dobu o nezajímavých či známých věcech, a které bohužel občas také plácají neuvěřitelné hovadiny. Například Renu Li, německá profesorka jógy: "Menstruace souvisí s pohlavními orgány, které jsou silně propojené s ledvinami, a proto jsou - v čínské medicíně - spjaté s linií předků. To znamená, že v sobě nosíte něco, co nepatří jen vám, ale je to vaše dědictví. [...] Věřím, že děloha má něco do činění s kolektivním vědomím všech žen na Zemi." Nebo nějaká španělská "vědkyně": "Když má žena orgazmus, krev v oblasti pánve se uvolní. Pokud žena nedosáhne sexuální uspokojení, tlak krve v této oblasti zvětšuje menstruační bolest." OMFG! Režisérka Diana Fabiánová na to neřekne ani slovo. Obecně na své mluvící hlavy nijak slovně nereaguje, ačkoliv některé jejich rady zkouší. Například zbavit se menstruačních bolestí břišním tancem. A celá ta záležitost s 11 letou holčičkou a její videokamerou nemá ve filmu vůbec co dělat, tento segment nepřináší nic. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se v Evropě, Americe a Austrálii. (hippyman)
  • Cena: MFF Gotham Screen New York 2009: Zvláštní cena poroty. [LFŠ 2010] (Krouťák)

Reklama

Reklama