Můj soukromý měsíc

• Česko Měsíc v nás (festivalový název) (více)

Dokument o menštruácii v širších spoločensko-historických súvislostiach. Tento dokumentárny film rozpráva príbeh Diany, dievčaťa roky trpiaceho bolestivou menštruáciou, ktoré sa rozhodne pátrať po pôvode bolesti. Prostredníctvom dokumentu si kladie otázky, skúma príčiny problémov, trápenia a nachádza informácie a historické fakty, ktoré spochybňujú tradičné vnímanie menštruácie. Cez rozhovory s odborníkmi na celom svete, skúma hlbšie súvislosti v oblasti sociológie, kultúrnych noriem, zvykov, symboliky a podvedomia. Získané informácie sú zaujímavé, prospešné, miestami alarmujúce, no i zábavné a dotvárajú pestrofarebnú mozaiku sveta, a nielen toho ženského. Snahou dokumentu je teda bez predsudkov, s miernou iróniou a s humorom konštatovať, že s každou ľudskou bytosťou sa rodí nová príroda, a že obrodzujúca sila ženského cyklu je vlastne nezvyčajným zdrojom energie pre celú ľudskú spoločnosť. Téma aj nezvyčajné spracovanie námetu slovenskej autorky a režisérky Diany Fabianovej zaujali aj medzinárodných tvorcov, ktorí postupne začali na dokumente participovať. Vznikol tak medzinárodný tím, v ktorom okrem slovenských tvorcov pracovali tvorivé štáby z Francúzska, Španielska a Spojených štátov amerických. (oficiální text distributora)

noctambule

Dokument sice obsahuje chybky, ale je to Dianin první počin a je hodně vydařený. Na můj vkus až moc feministický, ale jak taky jinak:-) Nechápu a nesnáším šíření jakýchkoli předsudků a fám. V tomto případě mi jako ženě vadí dvojnásob, že máme jakési stigma a jsme považovány za "nečisté". Jsem ráda, že tento dokument aspoň trochu narušuje puritánství a ignoraci existence menstruace. Chápu, proč se mužům hodí dezinformace, rádi ovládají svět tedy i ženy a neradi si do toho nechají kecat. Ale nepochopím, proč samotné ženy vychovávají další generace, že se má o menstruaci mlčet a že trpět v bolestech je "normální" a blablabla. Muži nevědí, jak moc mají být vděčni, že jsou, tím čím jsou. Kdyby lidé tušili důsledky "zázračných tablet" a dalších věcí, snad by změnili na leccos názor. Jen se nenechat zmanipulovat. 70% ()

Luqi

Kto by to bol povedal, že dokument o krámoch dokážem dopozerať až do konca........... No ale bez debaty, Fabiánová je veľký talent. Vlastne je to taká koláž, to ako sú jednotlivé časti a rozhovory sú vždy prepojené zaujímavými animáciami, úryvkami z iných filmov, nemá chybu............. Téma jej ďalšieho projektu by mala byť ľudská túžba po nesmrteľnosti. Pre mňa zaujímavejšia téma, a ja sa už teraz teším........... ()

neo93

Dokument slovenské režisérky Diany Fabiánové pojednávací o menstruaci, jejich problémech, důsledcích, tak i možných řešení. Autorka nám nejprve jednoduše předkládá základní informace o této záležitosti, poté nabízí obsáhlejší průzeř názorů různých odborníků z oboru sexuologie, sociologie, či psychologie z celého světa, především tedy z USA, Velké Británie nebo Španělska, tak zároveň obyčejných žen a mužů. Zajímavé jsou její animované prostřihy, ve kterých vysvětluje, jak je to s oním vajíčkem v těle ženy. Zabývá se samozřejmě také touto otázkou napříč dospívajícími dívkami, které se musejí potýkat s tímto nastávajícím problémem, zaměřuje se na jednu mladou holkou, kterou uvidíme v jejím videoblogu. S dalších průzkumů, které v dokumentu zhlédneme, je experiment s břišními tanci, které patrně pomáhají snižovat menstruační problémy. Ve výsledku celkem dobře zpracovaný a poučný film o tom, jak může taková věc, ovlivnit nejen samotné ženy, ale i vlastně celou společnost. ()

montenegro

Čekala jsem asi něco trochu jiného; chyběl mi víc odborný pohled, naopak míň mohlo být názoru různých šarlatánů, no a pohled 11-ti leté holčičky...no nevím...poněkud rozpačitý dojem. ()

IvonaK

Pro ženy asi nic nového. Spíš muži by ho měli vidět protože řada z nich nikdy nedozrála k pochopení že je menstruace u žen normální věc. Já si v tomto dokumentu kladu otázku jestli jsou tam některé výroky pravda nebo lež. Třeba to když menstruující žena uchopí do rukou dítě a to dítě pak umře. O tom silně pochybuju. A říct že autoerotika potlačuje menstruační bolesti je hloupost. Alespoň mě se to neosvědčilo a křeče v břiše mám někdy při začátku strašné. ()

maoc

Nemůžu než obdivovat otevřenost a upřímnost výpovědi, v tom tkví největší síla filmu. Bez zábran se vyjadřuje o dodnes tabuizovaném tématu a činí tak s lehkou samozřejmostí. Film mi sedl také po filmařské stránce (časté vsuvky s červenou barvou, drobné dvojsmyslné jinotaje). To vše by mělo vést k plnému hodnocení, od toho mne ovšem zrazuje několik věcí. Jednou z nich je přílišná akcentace alternativního smýšlení a celkově jasně feministické poselství o vnitřní síle ženy, o obnovení a o souznění se zemí i s vesmírem. OK, koho berou tyhle new age esoterické věci, ten si bude chrochtat blahem, ale já jsem biolog a proto vidím věci trochu jinak. Ze všeho nejvíc oceňuji téma o hormonální antikoncepci jako o prostředku proti bolestivé mentruaci a nástroji, jak zpravidelnit cyklus či dokonce zcela potlačit mentruaci. Tento nástroj ale ovlivňuje psychiku ženy a její libido, takže vlastně není sama sebou. Dokument tedy předkládá otázku, zda je to cena, jakou chceme zaplatit. A to ani nehovořím o zdravotních otázkách a hlavně o otázce feminisace samců nejen člověka vlivem větší koncentrace močí vyloučených hormonů ve vodě. Trochu mi vadí, že o tomto aspektu se mudrující "expertky na ženský úděl" nějak zapomněly zmínit. Holky, nemyslete pořád jen na sebe. Co třeba chudáci žabáci, jak ti k tomu příjdou!******************Dále mám připomínky k některým metodám jak bojovat s bolestivou menses a s PMS. Tanec je určitě supr, cvičení a posilování dělohy atp. taky. Ke slovům španělské gynekoložky dodávám, že masturbace není vhodná pro "léčbu" bolestivé mentruace jen z důvodů odkrvení pánevního dna, ale také (a hlavně) kvůli serotoninu, který se uvolňuje v mozku. Tato látka funguje jako tělu vlastní opiát, takže místo brufáče si holky prostě naordinují léčbu slastí. A dodávám: nemusí přece nutně jít o masturbaci. Pokud se na tom partneři dohodnou, může ženu dráždit její partner. Sexuálních pomůcek je na trhu přehršel a když je nechtějí použít, má muž také své něžné ruce. Tampón je v tomto případě ale asi nezbytností.*****************Ná závěr mám ještě 2 výtky. Jednu technickou a jednu věcnou. Technická se vztahuje ke zvuku a titulkům. Takové blechy, tak divným fontem psané a navíc v takové rychlosti se čtou opravdu blbě. Také zvuk mi přišel "čudný", špatně bylo rozumnět mluvenému slovu. A to je u dokumentu, kde se mluví hodně, opravdu vada. Věcná připomínka je k tématu o utajování mentruace ženami, muži, o její tabuizaci celou společností atp. Proč se tabuizuje mentruace jako téma opravdu moc nechápu. Proč ale jednotlivé ženy zatajují obzvláště před muži to, že krvácejí, je ale myslím nasnadě. Lidé jsou takzvaně permanentně sexualizovaní živočichové. Nemáme říji. Plodíme zkrátka furt. A žena by měla být připravena se spářit kdykoliv potká vhodného muže. To je biologické. Ona stojí o ty senzační geny, které ji ten konkrétní muž nabízí. Ale fakt, že zrovna menstruuje, ji dost výrazně handicapuje v boji o tohoto muže s ostatními ženami. Ve válce genů je prostě zrovna v nevýhodě. Čili pro tuto ženu je výhodné to tajit, a proto to také ženy (samozřejmě nevědomě) dělají. Mrzí mne, že tato věc v dokumentu nezazněla. () (méně) (více)

Wertherion

po formální stránce hezky natočený dokument - za to ta jedna hvězda. po obsahové stránce... nemohl jsem se ubránit dojmu, že od počátku do konce se tvůrkyně snaží hledat ohromný problém na něčem, co sama říká, je zcela normální, a když ho nemůže najít, uměle si ho vytváří. Za každou cenu se snaží udělat z mouchy velblouda a z dokumetu, který by jinak mohl být vcelku stravitelný, dělá hodinu a půl dlouhé utrpení. Howg, domluvil jsem. ()

FandaF

Slepenec nepříliš do sebe zapadajících střihů. Části s holčičkou by tam asi být ani neměly. Mírný komentář, nebo nějaká odborná oponentura některým blábolům, které tam zazní, by pro některé diváky neškodila. Nic nového nebo objevného se divák nedozví. Oceňuji, že se tomuto tématu někdo věnoval, nicméně bylo to děláno silně povrchně a roztříštěně. Nepochopil jsem cíl - kam s tím autorka směřuje. Snad jakási osobní výpověď o "svém" problému, který mají i jiné ženy... ()

ELDoctorow

Zopár zaujímavých momentov, ale nie dostatok aby to bolo viac než na priemer. Vlastne som nepochopil čo chcela autorka povedať. Miestami to vyzeralo akoby pred nás chcela predostrieť tému konšpirácie, kde si menštruáciu vymysleli muži a farmaceutické firmy len aby si podrobili/finančne vyciciavali ženy. Veď ak sa vám nepáči ládovať sa hormónmi a tabletkami nik vás nenúti, tak kde je problém? Za to že som muž a nemám pravidelné krvácanie sa vám, milé ženy, ospravedlňovať nebudem, mňa zas čaká impotencia a nesťažujem sa :) A mám aj etické výhrady voči použitiu domácich videí školáčky (zaujímalo by ma či s tým súhlasili rodičia a vedeli čo bude použité). Zakončím citátom pána Garrisona: „Neverím ničomu čo päť dní v mesiaci krváca a nezdochne.“ ()

hadobia

Dokument je to rozhodně zajímavý, osobitý, místy vtipný a minimálně pro ženy určitě stojí za zhlédnutí. Moc nesouhlasím s takovým trochu bojovým laděním ve stylu, že menstruace je ve společnosti podezřele utajovaná, považována za nečistou, přílišně skrývaná a že jejím ignorováním či netematizováním muži získávají nějakou převahu nad ženami nebo potlačují jejich sílu a podobně. Myslím, že v dnešní době opravdu záleží na každé ženě, jak svou menstruaci prožívá, jak o ní mluví atd. Souhlasím ale s s tím, že jsme velmi ovlivněni minulostí a kulturou, která výše popsaný přístup k menstruaci, resp. ženě dlouhou dobu pěstovala a jejíž stopy v sobě velmi pravděpodobně máme, byť nevědomky. Tento film proto může být zajímavou inspirací a výzvou pro každou ženu položit si otázku, jestli je spokojená s tím, jak svou menstruaci prožívá, jak vnímá sebe jako ženu, nebo jestli by to ráda nějak změnila. Záběry na ženy procházející se po městě nechávající volně prosakovat menstruační krev skrze kalhoty, takže se po nich každý ohlíží, jsou poněkud šokující a jistě míněny s nadsázkou. Jestli ne, celé téma to podle mě shazuje. Sebenatáčení 11leté Dominiky před první menstruací a po ní přináší autentickou výpověď mladé, ještě zmatené dívky. Ta je absolutně otevřená a to bohužel (viz komentář Kulmona) svádí k tomu si bez špetky pochopení sprostě rýpnout. ()