Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

glaedrr

Dokument,který vyvolá mnoho emocí a na konci se vám chce křičet,řvát,plakat...Jak to může někdo těm roztomilým,stále usměvavým delfínům dělat a říkat si člověk??...to nejsou lidé,jsou to Japonci...Stejný film by se ale dal natočit na jatkách kousek od vašeho domova,zabíjíme zviřátka a jíme je..tak to je a bude a ani greenpeace s tim ni nenadělá...Jako film to funguje víc než dobře,jako dokument vůbec...Chyběl mi tam větší prostor pro vyjádření druhé strany,tvůrci tam dali nějaké výroky lidí,co za to mají být zodpovědní,ale nedali jim možnost vyjádřit se k tomu přímo(otázkou samozřejmě je,jestli měli možnost),podle mě by bylo mnohem zajímavější,kdyby se věnovali více tomu,proč ostatní země na Japonce neuvalí nějaké sankce,jako třeba na Koreu a další,když nerespektují celosvětově uznávané dohody,jestli a jak moc jsou delfíni ohrožení,jak je na tom jejich populace atd.Dávám nízké hodnocení,protože to není objektivní dokument,jak se film tváří,přesto asi plní svou funkci,protože jsem se po skončení taky snažil poslat smsku:) ()

Ajay

Výsledkem dokumentu je, že nemám rád japonské rybáře!!! Schovávají se za kdejakou organizaci, kupují si hlasy, prostě obyčejní hajzlíci!!! ()

Sintiroma

Tvrda prace na tomto dokumentu se neda odejmout ale ze by me osobne tenhle dokument az tak nadchl to zase ne.A to ne, ze bych byl tyran k zviratkum ba naopak ja miluju zvirata. Avsak videl jsem mnohem zajimavejsi dokument nez byl tenhle. U me vyhrava dokument ktery prinese neco nove...tim myslim nove poznani.U tohohle jsem mel pocit ze jsem uz to nekde slysel ci videl.Na druhou stranu jsem velmi rad ze nekdo bojuje s timto zabijenim delfinu. ()

ill

Český statistický úřad: "... ve třetím čvrtletí roku 2010, tedy od začátku července do konce září, bylo v České republice poraženo 753 333 kusů prasat". Prase domácí je jedním z nejinteligentnějších domestifikovaných zvířat (například mnohem více než pes), navíc anatomicky co do velikosti vnitřních orgánů nejpodobnější člověku. Jen není tak elegantní. A víc nám chutná. ()

kedluben

tenhle film si nezaslouží tak vysoké hodnocení za své zpracování. dokonce ani ne za jeho obsah (opravdu je v tom trochu pokrytectví - to naše strojové zabíjení kraviček a prasátek a kuřátek nám jako pročpak nevadí?). nejvyšší hodnocení si zaslouží za to vyburcování, za to, že nám ukazuje, že jedině aktivní přístup k okolnímu světu ho nakonec může změnit. ()

david666

Téma, které se v tomto dokumentu řeší si zašlouží plný počet, o tom netřeba polemizovat. Provedení je však trošku slabší. ()

Grim

...musím priznať, že tento dokument sa odlišuje od všetkých ostatných "Greenpeace" dokumentov...obvykle ich unudene prezívam, ale tu bolo napätie a samozrejme dojímavé scény, ktoré ja tak urputne neznášam...tu mi paradoxne nevadili, aj keď stále budem tvrdiť, že takýto boj je zbytočný a nemá cenu si to všímať...na svete sa to jednoducho deje a riešiť každý takýto problém tak by mal každý prácu... ()

smirdik

Předem bych chtěl vyzdvihnout odvahu tvůrců, kteří se pomalu nebáli riskovat vlastní život, aby nám přiblížili, co se tam děje. Ví o tom málo lidí, a tak to tak i zůstane. Navíc tento dokument ukazuje, jak se člověk může změnit. Z někoho, kdo cvičil delfíny a bral je jako herce, na někoho, kdo je chce všechny propustit.Velká čest a dobrá práce!!. Jinak si udělejte obrázek sami. ()

Desmi

Asi takhle. Viděl jsem dost dokumentů a mnohé byly lepší. Netušil jsem, co Japonci vyvádí za zvěrstva. No, teď jsem o něco moudřejší a zklamanější (japončíky jsem měl doteď docela rád) a nedávám nejvyšší hodnocení proto, že by to byl zázrak kinematografie. Ne. Vedla mne k tomu úvaha, že čím výše dokument bude, tím více lidí se o něm dozví. A to je přesně to, co dokument potřebuje - diváky. ()

oli9

Krutost, lhostejnost, bezcitnost, tohle jsou vlastnosti které máme narozdíl od zvířat. Jednou se k nám taky tak azchová matka příroda. JInak opravdu emotivní dokument, perfektně zpracovaný ()

Erico

Dokument bezesporu zajímavý a smutný, bohužel mi to přišlo až jako moc velký nátlak na emoce člověka. Chápu že to byl úmysl autorů aby ten citový dopad byl co největší, stále by ale film tvářící se jako dokument měl mít alespoň trochu nadhled a netlačit tak diváka do toho aby se rozbrečel. Neříkám že to semnou nepohlo, nebo že to je špatný dokument, jen bych ho nevyzvedával tak moc do nebes jako někteří. ()

987Castiel

Oscar plne zaslúžený. Silno dojímavý dokument o obrovskej osobnosti menom Richard O´Barry, ktorý si priznal vlastné chyby a na oplátku strávil zvyšok života v boji proti týraniu a zabíjaniu najinteligentnejších druhov rýb. Nechýbal pohľad z oboch strán mince, rozhovory, či zábery z medzinárodných konferencií, napätie, strach, smútok, hnev a najmä čiastočný happy ending. Otázkou ostáva či niekto O'Barryho v budúcnosti dokáže nahradiť. Jeho odhodlanie a guráž je obdivuhodná. Ostáva taktiež dúfať že korupcia nevyhrá v podobe vytvorenia nových zátok. Čo môžme urobiť my? Nechodiť na atrakcie, nejesť ich mäso, podpisovať petície a v neposlednom rade odporučiť tento úžasný dokument. ()

LadyRainier

Je to k pláči a k zblití ...co se tam děje .. A tak je to se vším - pralesy v Indonésii, Malajsii a všude možně, delfíni, velryby, tygři, sloni ...prostě všechno. Lidstvo je bezcitná bestie a jednou zahubí samo sebe ...:-( ()

Foogas

Proč zabíjet delfínky? Vždyť jsou tak krásní! Ale to i kravičky, prasátka a slepičky! I ta mrkvička, cibulka, rajčátka a brámbůrky mají právo na důstojný život! Žij a nech žít! ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky