Erotic Nation

Erotic Nation

Dokumentární

Slovensko, 2009, 70 min

Peter Begányi

Označenie dokumentárna groteska v úvode filmu je presné. Sústredí sa na priekopníkov v oblasti sexuálneho podnikania na Slovensku. Bratia Raffayovci rozbehli prvý sex shop, prvý striptíz a podobné záležitosti. Ich postrehy týkajúce sa tohto, povedzme si na rovinu, netradičnejšieho spôsobu podnikania sú úžasným spôsobom nezúčastnené. Obzvlášť brat hlavného podnikateľa - Vlado Raffay je figúrka ako vyšitá. Jeho komentáre k prebiehajúcemu rozvodu, k nafukovacím Ančám, počítačovej hre a dokonca aj vlastnej rakovine sú vtipné ako keby boli z komédie. Rovnako pobavilo školenie striptérky pánom podnikateľom ako má správne posielať vzdušné pusinky. Dozviete sa také zaujímavosti ako, že rok 1993 bol rokom vibrátorov. :-) Celý dokument je popretkávaný aj dobovými politickými okamihmi, rámujúcimi vznik a existenciu samostatnej Slovenskej republiky (rok 1989, vznik SR v 1993-om, Mečiarova vláda, 1998-nástup Dzurindu, 2006- nástup Fica), ku ktorým je vždy doplnený komentár sumarizujúci čo nám ktoré obdobie prinieslo. Bolo cítiť, že filmári sú anti-ficovsky založení. Tieto vsuvky plnili aj humorný účel, ale inak ich prepojenie s hlavným dejom bolo relatívne voľné. Veľmi slušná, odsýpajúca vecička, ktorá určite pobaví a zaujme.(4.12.2009)

Revoluce v roce 1989 otevřela možnosti dokořán všem podnikavým lidem, včetně lidí, kteří se profilovali v sexbyznysu. ( nejlepší hláška: " jediný trochu erotický progam za komunistů bylo Cvičme v rytme" )Tenhle dokument ukazuje v takovém balkánském filmovém hávu lidi podnikající v tomto oboru ( např. první erotický salón na Slovensku ) a kombinuje to s politickým vývojem... víc než o erotickém průmyslu to spíš vypadá na rozbor společnosti.(4.4.2018)

Dokument na Slovensku určite originálny, možno nie až tak nápaditý, ako by som čakal od témy. Sledovať vývoj jednej podnikateľskej rodiny na pozadí politiky, akoby čím horšie v politike, tým lepšie v biznise, bolo trochu nevhodné. Politika a zneužívanie známych ksichtov ma značne rušilo v zaujímavej neerotickej dokumentárnej atmosfére erotického podniku. Niektoré momenty boli mimoriadne vtipné, takže naozaj sedí žáner, ako je uvedený v úvode: dokumentárna groteska. –––– ...lebo kebyže si na ňu ľahne, tak ju praskne. Každá prasknutá bábika nás veľmi mrzí...(31.12.2013)

Fenomén erotického biznisu v tuzemskom prostredí je určite originálnym námetom a určite sa mohlo stať, že by z neho bol len obyčajný gýč, tvorcovia si ale pri spracovaní dali záležať na serióznosti. Rovnako však jeho kvalitu nezaraďujem k ničomu výnimočnému. Prelínanie a paralela s politickým vývojom sa ukázala ako veľmi trefná voľba. 65%.(26.11.2009)

Dokumentárna sonda do života/charakterov rodinky, prevádzkujúcej SexShop, nakrúcajúcej porno, atď. Film si spočiatku z "jednoduchosti" a "komerčnej povrchnosti" protagonistov tak trochu uťahuje a robí z nich komické figúrky, no postupne si k nim vytvára cestu a objavuje v nich obyčajnosť a úprimnosť, ľudí z masa a kostí, s problémami a názormi, aké majú vaši susedia naľavo i napravo. Ľudí, ktorí sa proste len snažia presadiť v dobe, do ktorej sa narodili. Príjemný, chytrý portrét subjektu, nad ktorým bez bližšej znalosti veľa ľudí ohrnie nos. A tiež malé zrkadlo vývoja slovenskej politiky od pádu komunizmu až po dnešok, ktorý rozvíjajúci sa alebo upadajúci "biznis" protagonistov silne ovplyvňoval.(12.11.2009)