Disco a atomová válka

• Česko Disko a atomová válka (festivalový název) (více)
Estonsko / Finsko, 2009, 80 min

Režie:

Jaak Kilmi

Scénář:

Jaak Kilmi, Kiur Aarma

Kiur Aarma (vypravěč), Jaak Kilmi (vypravěč), Alo Kõrve (vypravěč), Jaan Tootsen (vypravěč), Eduard Toman (vypravěč), Åke Blomqvist (a.z.) (více)

Sledování finské televize ovlivnilo generaci (sovětských) Estonců, kteří v hravé koláži vzpomínají na dobu, kdy žili v první linii studené války, z jedné strany vychováváni ke komunismu, z druhé bombardováni západní popkulturou, hudbou a televizními seriály. (MFDF Ji.hlava)

mikroslar

Hezký dokument se správnou mírou nadsázky. Připomněl mi mé dětství, kdy jsem o prázdninách v Bratislavě prvně viděl rakouskou televizi (s opravdovými reklamami, které mne nadchly víc než pořady). Chronologické vyprávění příběhů za železnou oponou, viděné očima těch, kteří za ní museli žít a přitom mohli nahlédnout skrze finskou televizi do života normálního světa. ()

zette

Hodne odlehceny, misty vtipny a jinak hodne zajimavy dokument o obyvatelich Tallinu, kteri meli to stesti, ze za doby Sovetskeho svazu chytali finskou televizi. Kdyz si vzpomenu, jak jsem jako dite vstaval v sobotu v noci na "kino noczne", pravidelne uvadene v polske TV, tak se do role Estoncu umim maximalne vcitit:-). Pobavilo me vypraveni o Dallasu, Knight Rideru. Asi mohlo byt v dokumentu jeste vice informaci, i tak me ale zvolena forma zaujala. ()

DrifterSoul

Velmi vtipné a výstižné zobrazení naštěstí již minulé doby. Stojí fakt za vidění.  Estonci i Čechoslováci sdíleli stejný osud a čelili mu podobnými prostředky. Oni na tom byli pod tlakem z Ruska, jehož museli být součástí,  ještě hůře. Proto je třeba jim vyjádřit velký obdiv, kam se za dobu své znovu nabyté svobody až dostali. A v mnohém nás předstihli... ()

blezg

Přesah do dneška: Hezký obrázek o tom, jak dnes, v době ruské invaze na Ukrajinu, probíhá v Rusku "pravdivé informování" o tom, co se ve světě za hranicemi děje. Je to furt stejné, nic se nezměnilo, jiná média než ruská státní jsou blokována. Propaganda a dezinformace. Hanba válčícímu a prolhanému Rusku. ()

veere

Vtipně a s nadhledem na studenou válku vedenou nejen vyzbrojováním, ale i kulturou. Také zajímavý návod na zesilovač příjmu vyrobený z teploměru. Estonci kteří měli možnost sledovat jak propagandu komunistické televize i přijímat finské vysílání přeplněné "americkým brakem" s jiným úhlem pohledu, měli jasno. A když vysílali v premiéře nějaký film (třeba Emmanuelle) sjeli se na podívanou všichni příbuzní. ()