Prázdná kolébka

• Velká Británie Oranges and Sunshine (více)

Píše se rok 1986. Margaret Hupreysovou jedné noci v Nottinghamu osloví rozčilená Australanka Charlotte, která chce znát pravdu o tom, kdo vlastně je.Když byly Charlotte čtyři roky, byla lodí převezena z dětského domova v Nottingahamu do Austrálie. Plulo s ní několik dalších stovek dětí, jako byla ona. Margaret může uvěřit jejímu příběhu jen stěží. O týden později se Margaret dozví o muži, který byl též jako malý chlapec převezen na jiné lodi plné dětí do Austrálie. A tak se začne o případ zajímat blíže.To, co začalo snahou pomoci Charlotte najít její matku, brzy skončí objevením dalších tisíců ztracených synů a dcer.Téměř bez pomoci, proti drtivé převaze a bez ohledu na své vlastní blaho, Margaret opětovně spojila tisíce rodin, donutila britskou vládu převzít odpovědnost a přitáhla celosvětovou pozornost k mimořádnému justičnímu omylu. (oficiální text distributora)

Dr.dogous

Tak závažný problém si zasloužil lepší scénář. Odsun nepohodlných děti do kolonii si asi velmoc Velká Britanie za klobouk nedá. 70% ()

?otazník

Film natočený podle skutečné události odkrývající osudy dětí, které byly odsunuty z rodné Anglie do koloniální Austrálie. Hlavní představitelka Emily Watson jenž hraje sociální pracovnici, která případ odkrývá se role zhostila vcelku slušně. Bohužel však nebylo v jejích silách příběh zachránit a to i přes to, že měl zajisté slibný potenciál. Místo toho aby příběh natočili jako civilní drama snažili se tvůrci hrát na city, což se jim moc nepovedlo. Celé to bylo tak nějak vynucené a po více jak hodině a půl jsem byla ráda, že je konec. ()

selia

Výborný námet a kvalitné spracovanie, ktoré našťastie nepodlieha bežným filmovým scenáristickým schémam - mnohé dejové línie či príbehy sú len načrtnuté, ale hlavný príbeh si "neukradnú" (napr. vyhrážky, dopady na manželstvo a rodičovstvo hlavnej hrdinky...). Emily Watson sa úlohy zhostila s majstrovstvom, a jej výkon vyzdvihuje film o level vyššie. Isté drobnosti by sa dali vytknúť réžii, najmä v strede sa z filmu dalo vystrihať asi desať zbytočných minút, ktoré tento film delia od najvyššieho hodnotenia. Na druhej strane je treba oceniť flashbakcy, používané presne v tej správnej miere a správnom čase. Film si rozhodne zaslúži čestné miesto vo svojom žánri. ()

Goodboyko

Tento film mi akosi pripomenul momentálnu situáciu na sSovensku, keďže tento film končí "happyendom" dávam mu za štyri, p. Boórovej fandím, ale život nie je rozprávka! ()

andy60

Vždy zbystřím, když si na přebale přečtu, že film je natočen podle skutečné události. Po shlédnutí je to ale bohužel jediná věc, kterou si z filmu odnesu - že kdysi došlo k přesunutí anglických dětí do Austrálie. Aby ve mě snímek probudil nějaké emoce, to by musel být natočen jinak a nejspíš i někým jiným. ()

NoemiN

Neobyčajne silný filmový zážitok. Je smutné, že námet je skutočnosť a nie fikcia. Smutné, ak niekto po vzhliadnutí tohoto filmu napíše do komentárov, že sa nudil ,alebo že v ňom film nevyvolal žiadne emócie. Určite to nie je chybou filmu.U mňa to bolo práve naopak. Je to film, na ktorý tak skoro nezabudnem. ()

vitar

Nenápadný počin, který k mému údivu nenese v perexu okřídlené "podle skutečné události", a přesto! Sice sugestivně, ale bez přehnaného patosu (dlužno podotknout, že ne díky scénáři, ale díky režii a hereckému provedení) podaný příběh velkého bezpráví. Skoro dokumentárně minimalistickou Emily Watsonovou známe z podobné pasivně odhodlané a obětavé role z von Trierova Prolomit vlny, jen je tentokrát díky scénáři a původu příběhu mnohem skutečnější. Režisér sice párkrát lavíroval na hraně mezi svědectvím a cajdákem, ale vždycky zůstal na té správné straně, právě díky bezchybné Emily. Dvě hvězdičky patří jí, jedna další navíc potom tématu a příběhu samotnému. Patřím k těm, kteří si myslí, že podobných filmů je naší ospalé společnosti třeba jako koze drbání. Paradoxně nejpatetičtěji působí česká varianta názvu, která nemá s původními Pomeranči a slunečnou září, jakož ani s příběhem samotným (jednalo se o děti od pěti do třinácti let), věru mnoho společného. ()

Kaylar

Bohužel musím konstatovat, že u tohoto filmu došlo k trestuhodnému nevyužití potenciálu tématu. Emoce, které by zcela jistě byly vzbuzeny, kdyby byl film udělán jiným způsobem, divák nemá možnost pocítit. Škoda, téma je nosné a silné - film však bídným zpracováním spadl do šedého průměru. To samé musím říct o filmu s podobnou tématikou, kterým je Philomena. Dle mého názoru je to škoda. ()