Duše (festivalový název)

Krátkometrážní / Animovaný / Horor / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko, 2009, 5 min

Rodrigo Blaas

Rodrigo Blaas

Zvědavost zabila kočku, co může provést malé, zelenooké holčičce? Čmáranice na zeď jako úpis ďáblu? Báječný hororový kraťas, který si vypracuje slušně děsivou atmosféru, je z něj cítit zoufalá beznaděj (panáček na kole) a hlavně je velmi dobře animovaný. Rovněž hudba mi k tomu náramně pasovala. 90%(16.2.2015)

Čekal jsem to dopředu, ale i tak mi bylo divně úzko z toho. Jako malý jsem nesnášel loutky. Tohle jsou sice panenky, ale to hejbání očí... brrrrrr! Ten český plakát je vlevo vedle výlohy, kde byla ta panenka, je to úplně ten napravo dole, přečetl jsem "pozor", ale asi jsem to neviděl v dostatečným rozlišení. Mimochodem Alma je i české ženské jméno, četl jsem někde v komentářích nějaký spekulace o tom, že se děj nemusí odehrávat ve Francii (kvůli hudbě, ale asi byla španělská) ani Španělsku (kvůli překladu jako duše a národnosti režiséra), ale v Praze. Ale nemusí to tak být samozřejmě. Jen nevím, o čem chtějí točit celovečerní film. Guillermo del Toro jako producent, to chápu. Ale DreamWorks Animation?? Nevím nevím. P.S. Odehrává se to v Barceloně, tak se omlouvám. P.P.S. Nakonec zvýším hodnocení z 3* na 4*, protože při opětovném zhlédnutí jsem zbystřil, objevil více detailů okolo a srovnal si je v hlavě dohromady - dřevěná hračka na kole, dvojčata (jedno se slepým okem), kroje z různé doby, děsivá panenka vedle dveří napravo a ta v červeném v závěrečné scéně. Kraťas za sebou nechává mnoho otázek, nad kterými si asi divák má popřemýšlet sám. Pointa je předvídatelná, ale atmosféra hustá, až z toho mrazí. Přiznám se, že jsem po opětovném zhlédnutí nespal do 5 ráno.(19.9.2016)

Príjemne jednoduchá bábkarská jednohubka s lahodnou animáciou, perfektnou hudbou a dômyselnou atmosférou, ale priznajme si, takých už bolo. Možno byť to trochu originálnejšie alebo strašidelnejšie, šiel by som vyššie. 70% Video tu.(27.5.2014)

• honajz

A tak jo, kdybych neviděl třeba Chucky nebo Puppet Master, řeknu fajn nápad. Ale co vlastně chtěl film říct? Dávejte si pozor na děti, nebo jim zlé hračky vezmou duši? Je tu ještě možná teorie o peklu, které takto krade lidské duše, ale tam to zas naráží na teologické rozpory, třeba o tom, že duše dítěte je nevinná. A když se nad tím zamyslím celkově, ta zeď je popsaná mnoha jmény, to ve městě nikomu nepřišlo divné, že se jen tak ztratilo dvě stě tři sta dětí? A proč tam visí ty plakáty s varováním, když děti většinou neumějí číst? A ta ulička je tak zapadlá, že dospělí jí neprochází, ale děti tak třikrát denně? Tohle jsou věci, které bych dořešil nejprve i u pětiminutového kraťasu, aby vypadal nějak životně. Čím víc nad tím přemýšlím, tím méně mi ten nápad přijde zajímavý a nosný, i když jako školní cvičení jistě zajímavá a velmi dobrá hříčka.(11.12.2018)

Nejlepší způsob, jak vytvořit zajímavou, možná i trochu děsivou atmosféru je vybrat si něco, co děsivé vůbec není, třeba hračky. A stejně jako se to kdysi osvědčilo u panenky Chucky či v Burtonově Noční můře, stejně to může fungovat i u krátkého, na první pohled roztomilého animáku jako je tento. Stačí jen skvělý nápad a trocha šikovnosti a na světě je další krátký film, který stojí za zhlédnutí.(17.3.2010)

• - Alma znamená ve španělštině "duše". (Saku)

• - Na zdi vedle tajemného obchodu je možné zahlédnout plakát v češtině, který poukazuje na nutnost dávat na děti pozor. (JoranProvenzano)