Legenda lásky

Liebeslegende

Romantický / Drama / Historický

Německá říše, 1938, 88 min

• kebom

"Pruská milostná história", jeden z mnohých nevysielaných (rozumej zakázaných) nemeckých filmov so slavnou herečkou L. Baarovou, natočený v predvečer II. sv. vojny. K jej obsadeniu prispel jej milostný vzťah s ríšskym ministrom propagandy. Žiaľ nemôžem ho hodnotiť, lebo som nemal to šťastie ho vidieť. Zaujímalo by ma, či vôbec niekto z dnešnej generácie.(17.11.2007)

L.Baarová se během natáčení zamilovala do režiséra P.Martina (snažila se tak vyvázat ze vztahu s J.Goebbelsem), on její náklonnost opětoval (údajně jí tvrdil, že má na mnohem víc než na filmy typu Legenda lásky) a výsledkem je, že v žádném českém filmu nebyla herečka tak krásná jako v tomto kostýmním melodramatu.(16.1.2011)

Celou jednu * věnuji kostýmerům a kadeřníkům, protože film nepotřebuje být ani barevný, abychom mohli vidět skvostné kostýmy, které musely být velice nákladné...jakožto i celý film. Herecké výkony jsou více-méně také dobré, Lídá překrásná (ani v českých filmech vyjma Maskované milenky a Dívky v modrém nebyla nikdy tak krásná). Akorát příběh a scénář je na můj vkus trochu naivní a neuvěřitelný, romantika je zde obsažena v takové míře, že veškerá reálnost děje jde stranou. A proč vůbec L.B. onemocněla a zemřela? Žeby pouze z čiré lásky k princi Vilémovi? Nebo ministru Goebbelsovi? :-)(20.12.2010)

Německý film je téměř prost nejen přímého vlivu nacistické ideologie, ale i vyššího uměleckého rozměru. Na druhou stranu předvádí dobře zvládnuté filmové řemeslo, které sice šustí svou papírovostí, ale na druhou stranu ani příliš nekomolí fakta životního příběhu z mládí prvního německého císaře hohenzollernské "druhé říše" (to zřejmě bylo pohnutkou pro zfilmování) Viléma-Wilhelma I. (1797-1888), kterým byla skutečná láska mezi tehdy mladým pruským princem a polskou kněžnou Elisou Radziwillovou (1803-1834). PRUSKÝ PŘÍBĚH LÁSKY - jak je film rovněž v českém prostředí nazýván - zachycuje léta 1820-1826, kdy se rozhodovalo o tom, zda bouřlivá, v aristokratických kruzích velmi výjimečná láska, která je spojila již o 5 let dříve, dojde či nedojde svého legitimizačního manželského naplnění. Radziwillovna, nazývaná ve dvorských pruských kruzích pro svou krásu nejen "Anděl", ale i "Bílá růže" či "Věčná", zemřela předčasně na tuberkulózu. Baarová byla její adekvátní představitelkou a jen potvrdila pověst, šířenou jejími dobovými obdivovateli, že pro svůj vzhled i jazykové dispozice měla víc než slušnou naději na proniknutí v americké hollywoodské "továrně na sny". Neznám jiné její filmy z této doby, ale PŘÍBĚH LÁSKY rozhodně neopravňuje její poválečné obvinění z kolaborace (milostný poměr Baarové s Goebbelsem skončil na podzim 1938).(24.12.2010)

Historické náměty se často využívaly jako alegorie politické a ideové, v tomto zpracování nic takového kupodivu není (ač se téma - pruský princ a polská kráska - nabízí jak vyšité) a jedná se pouze o milostný, bidermaierově zabarvený film s hezkou Baarovou, která mi vždy přišla poněkud chladná (na to, že byla černovlasá).(28.12.2010)