Med (festivalový název)

(festivalový název)

Bal (Honey)

Turecko / Německo / Francie, 2010, 103 min

Baris Özbiçer

co vlastně o medu říct? je to typický festivalový film.. technicky se mu vlastně nedá nic vytknout, stejně jako ten opravdový med je med-film pěkný na pohled, příjemně voní, přímo vás svádí k ochutnání...nakonec do něj ponoříte prst a ouha, med se nesktutečně táhne a ve výsledku zas jen tak každýmu nezachutná... tempo medu je skutečně zabijácké, prvních čtyřicet minut vám přijde stejně dlouhých jako první polovina tříhodinového eposu a pak už jen s ubíjející pravidelností sledujete střídavě hodinky a zbytek sálu, kterýže váš spoludivák podlehl filmové meditaci a začal zařezávat...ano, zlatého medvěda získal film s úžasnou uspávací schopností... otázkou je, jaký smysl pak takový film vlastně má.. 6/10(4.7.2010)

• Frajer42

Byl jsem omámen z překrásného prostředí, kde se celý děj odehrával. Podstatně méně jsem byl omámen z neuvěřitelně nudného děje. Prvních asi 40 minut uteče poměrně rychle, protože je prostředí nesmírně zajímavé. Zbytek filmu se ovšem vleče hlemýždím tempem. V podstatě nic zajímavého se neděje a snímek se vleče ke svému již v úvodu předesílanému konci. Mám ze snímku neblahý pocit, že si chtěl režisér spíše zahrát na umělce, než stvořit cokoli koukatelného. Když vytvořím snímek, kde se polovinu stopáže koktá a tu druhou se chodí z jednoho místa na druhé, tak to ještě automaticky neznamená, že jsem stvořil meditativní snímek s mimořádným myšlenkovým přesahem. Bezobsažná hra na umění maskovaná krásnou přírodou. Nic víc, bohužel.(24.7.2018)

Zlatým medvědem ověnčený výstup do drsných hor, v nichž prožívá své dětství uzavřený chlapec Yusuf, hypnotizuje svou pomalostí, básnickými kompozicemi i nádherně sytou ztišenými emocemi postav. Semih Kaplanoglu pomalu odříkává svou lyrickou báseň o mlčenlivé lásce a bolestné nesmělosti, kamera Barise Ozbicera kouzlí nádherné obrazy a „Med“ odtikává svůj čas ve zcela jiném tempu, než je v dnešní kinematografii zvykem. Hořkosladké strnutí v překrásné filmové poezii a další z vrcholů letošních Varů. [MFF KV 2010](12.7.2010)

Film, ktorý (paradoxne) najviac vyniká v scénach, ktoré sú absolútne tiché. V obrazoch, v náznakoch, v pohľadoch, v jednoduchosti elementárneho nádychu a výdychu. Spojenie autor-divák geniálne zafungovalo pri záverečnej scéne - zatvoril som oči a povedal si (ticho, najtichšie): "TERAZ" - a bol koniec. Prenádherný spirituálny zážitok.(7.7.2010)

• Blizzard

Co na to říct. Pro mě nejhorší film festivalu, který jsem vybral na základě ocenění a hodnocení na IMDB. Začátek byl sice slibný a nebyla to úplná nic neříkající blbost, ale za medvěda to fakt nestálo. Jako většina tureckých filmů, mě však i tento spíše zklamal a začínám mít pocit, že když tureckou kinematografii do budoucna budu prostě ignorovat, o nic zásadního ani nepřijdu. (3/10) [MFFKV 2010](12.7.2010)