Med

(festivalový název)
  • Turecko Bal (více)

Šestiletý chlapec Yusuf je jedináček. Se svými rodiči žije uprostřed lesů v hornaté krajině severovýchodního Turecka. Chlapec téměř nemluví a je citově vázán ke svému otci, kterého provází při jeho cestách po lesích. Otec je včelař a své úly dává vysoko do korun stromů. Yusuf s otcem sdílí jeho intimní vztah k přírodě, učí se od něj rozeznávat květiny a pomáhá mu při práci se včelami. Ve škole je Yusuf outsiderem, a i když stále touží po pochvale od svého učitele, nedaří se mu ji získat. Třetí díl slavné trilogie o životě básníka Yusufa nás zavádí do jeho dětství. Režisér věnuje pozornost těsnému sepětí člověka s přírodou i vnitřnímu vývoji malého hrdiny. Díky vynikající kameře a výjimečnému výkonu sedmiletého Bory Altaşe dosahuje snímek natočený v pomalém rytmu až meditativní atmosféry. Síla filmu je podpořena i absencí hudby, jež dává prostor zvukům panenské přírody. (MFF Karlovy Vary)

Vercinix

Stačil by tak o 20 min kratší a bylo by to naprosto super! Výborné záběry, zajímavý scénář a pojetí, ale ke konci už trošičku nuda:) ()

vitekpe

Kluk mi chvilema prisel jak retardovanej, zaberu z prirody tam zas ta moc neni (resp ano, ale nejsou nijak zajimave), film ma divne frazovani a pribeh je od zacatku jasny (resp. prozrazeny v predtitulkove scene). Videl jsem lepsi turecke filmy a neverim, ze bych se na tenhle podival znova.. ()

Saj

Člověk musí zpomalit, naladit se na pomalé tempo, nebo-li z ''městské uspěchanosti do venkovské nudy''. Řemeslně naprosto dokonalé ()

jochanan

Stejně jako jsem tomu nedávala hodnocení po projekci (IFFKV), tak to nebudu hodnotit ani teď. Bylo to... zvláštní a vyčerpávající cosi, kde se vůbec nic neděje a je tam pořád hrozná tma... Navíc žádná hudba a takřka žádné dialogy... ()

billyador

(videno na 45. IFFKV) V momente, kdy se objevily zaverecne titulky jsem byl znacne rozcarovany (takhle jsem si start filmfestivalu nepredstavoval)... nadruhou stranu s malym odstupem casu vidim veci, ktere mi v puvodnim a cerstvem nazoru na film a jeho hodnoceni chybely.... i presto jen za dve hvezdicky diky kontinualne stejne atmosfere (ktera na mne v nekterych momentech i dokazala zapusobit) a vyprave/kamere ()

PATJA

Ušetřeme si kecy o pomalém tempu apod. O to tady nejde. Pomalé tempo se dá odpustit, kdyby ten zbytek za něco stál. V tomhle filmu ale není nic. Žádná myšlenka, žádný příběh. NIC. ()

IvonaK

No nevím nevím.. Znám mnohem hezčí přírodu nebo prostě nemám vkus. Ale za mě pokud chcete vidět krásnou přírodu doporučuji Tišnov, Pilské údolí v Boskovicích a Jizerské hory. Jinak je to ten melancholický typ filmu, který se táhne. Hlavní postavou je malý chlapec, který volně proplouvá filmem, bloumá fádní přírodou a aby se tam vůbec něco dělo, tak tam vecpali jeho život ve škole, kde nebyl moc opěvován. ()

karnát

Buď vás uspí, nebo se do něj ponoříte a uchvátí vás. Nechává ohromný prostor pro diváka, pro vlastní představivost a úvahy. Já naštěstí neusnul a zíral na to s očima na šťopkách. ()

merissa

Pro mne opět potvrzení toho, že Zlatý medvěd je zárukou kvality. Tenhle film pro mne byl, odpusťte to klišé, ponořením do svěží řeky, bez zbytečných řečí, beze spěchu, bez potřeby běžet hned někam dál a nepřemýšlet nad tím, co bylo, je a bude. ()