Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel

(TV film)
  • Sovětský svaz Ironija suďby, ili S ljogkim parom! (více)

Tak ako každý rok, aj tentokrát sa Žeňa stretáva koncom roka v kúpeľoch so svojimi priateľmi, aby sa očistili od všetkého zlého a privítali nový rok s čistým štítom. Vypijú však trošku viac, ako by im prospelo a tak priatelia Moskovčana Žeňu omylom naložia na lietadlo do Leningradu. Ten, ešte stále nie celkom triezvy, vystúpi a nechá sa odviezť na svoju adresu. Iróniou osudu je aj v Leningrade ulica s rovnakým názvom a na nej stojí presne rovnaký dom. Jeho štandardizovaný kľúč pasuje do štandardizovaného zámku štandardizovaných dverí, za ktorými je byt, zariadený rovnakým nábytkom, ako ten Žeňov v Moskve. A ten byt patrí nádhernej žene... (oficiální text distributora)

mosem

Na film bych se asi nepodíval, kdybych nezaznamenal zprávu, že na Ukrajině má být zařazen mezi trezorové - i když ne kvůli ději, ale kvůli jedné z hereček. Nicméně, asi by to byla škoda. Jeden z filmů z ruské produkce 70. let, který nemá motivy budovatelské ani válečné, a jehož humor není primitivní. Zápletka je sice tak romantická, že by to nesvedli ani tvůrci amerických mýdlových oper, ale do komediálního děje se podařilo zakomponovat i scény, které lze považovat za lehkou ironii své doby. Hlášky typu (parafrázuji): "ona - chtěla bych s tebou strávit Nový rok. On - to je samozřejmé, vždyť spolu chodíme i na schůze"; "Naďa je úžasná žena, bude vyvěšena na tabuli cti"; "Děláme nejpotřebnější povolání (učitelka, lékař) - podle platu sotva"; "Zlomíte mně ruku...Sám ji zlomím, sám ji vyléčím" jsou přímo nadčasové. Stejně jako obraz "pára", kde postavy sedí zabalené v prostěradlech, obleky pověšené na ramínkách za nimi ve stejné místnost... - hezký obrázek doby a životního stylu. Jednu hvězdu ubírám pouze rozvláčnost, zejména ve druhé polovině....a některé poněkud kýčovité scény. Nicméně jako zábava hodně dobré. ()

Pokryvac

Tí, ktorí fandia láske viacej ako rozumu, nech si pokojne pridajú jednu hviezdičku navyše. Ja ako nepolepšiteľný pragmatik za 4*. ()

heavy66

Viděl jsem ten film jako kluk, je to rozhodně správná komedie. Ve zprávách píšou, že to chtějí politici na Ukrajině zakázat, protože nějaká herečka podporuje anexi Krymu. Holt vůl zůstane volem! ()

paclinqa

Od tohoto filmu jsem nečekala vůbec nic, ale vyklubala se z toho velmi příjemná, romantická komedie se zajímavým nápadem, sympatickými herci a vtipnými hláškami. Můžu jen doporučit nezatracovat starší sovětské filmy, protože jsou svou kvalitou srovnatelné s českou klasikou! ()

sg.sysel

Komediální části jsou podařené, co film ale sráží je romantická zápletka, která nabízí pro mě nevěrohodný vývoj postav. Úvodní kreslená scéna může působit poněkud nesourodě vzhledem k dalšímu vývoji filmu, dobře ale představuje základní premisu - sídliště vypadají všechna stejně, nepoznáte, jste-li v Moskvě nebo Leningradě. ()

Nemo7

Vynikající film, výborné herecké výkony. Zhuštění budování vztahu, který normálně trvá měsíce, na dobu silvestrovské noci. V první polovině komedie, ve druhé jsou i zádumčívé a nostalgické momenty. Nedivím se, že je to ruská vánoční kklasika. ()

PTuranyi

Tak toto je film, na ktorom sa dá pochopiť ruská duša. 3 hodinová komédia s dramatickými vsuvkami, ktorá miestami vyzerá ako tragédia, miestami ako melancholická dráma a sem tam sa zasmejete. Celé to ešte dramatizujú zádumčivé piesne ako od Majakovského. Pripomína mi to gogoľovský smiech cez slzy aj keď tu by to mali byť slzy cez smiech. Zároveň sa tu dá vybadať spriaznenosť Rusov a Francúzov, akurát tam kde sa Francúzi zasnia na 10 sekúnd, tam je Rus zasnený 2 minúty :D ()

tauli

Ironie osudu si mě získala nezapomenutelnými hláškami, nádhernými písněmi a krásnou ruštinou. Barbara Brylska byla skvělá volba, stejně jako představitel Ženi. Pokud máte rádi legraci, lásku, hloubku, rusko a písně, je film určen pro vás. Film má trochu slabší rozjezd, ale jakmile Žeňa usne v Leningradě, celé se to rozjede. Doporučuji nadšencům jako jsem já. ()

Sergii

Inteligentní, vkusné, k pos**** vtipné a hlavně s velikou dávkou srdce. Takhle bych charakterizoval kvalitní, sovětskou kinematografii. A pro tento snímek to platí třikrát tolik. Současné ruské filmy ve mně (až na pár výjimek) vyvolávají pláč. ()

Great.Gatsby

Veľmi príjemná oddychovka, ktorá napriek komediálnému podtónu obsahuje nadčasové a stále aktuálne myšlienky vzťahov(reakcie parnerov a žiarlivosť). Jednotlivé časti sú prerušivané krásnymi ruskými piesňami. Film je veľmi komorný a zároveň vtipne poukazuje na ruskú kultúru a sovietske "typizované" byty :D Najlepšia postava - jednoznačne иполит. Nie je nič originálnejšie než sa ísť na silvestra strieskať do parnej sauny- možno stretnete lásku svojho života. ()

MATH

Ruská klasika - jako my máme o Vánocích Pelíšky, oni mají na Nový rok Ironii osudu... Je to krásná romantická komedie, kde vše plyne svým tempem, postavy se postupně sbližují a pokud se objeví na scéně zhrzený Hyppolit, je o zábavu postaráno... Ипполит! Не уезжайте! Ипполит! Извините, что не знаю вашего отчества... :) ()

evangelik

Vzpomínám si, jak si před uvedením tohoto dvoudílného sovětského filmu na normalizační televizní obrazovce "vzal slovo" Martin Růžek a vychvaloval hlavní představitelku polskou herečku Barbaru Brylskou až do nebe. Že byla krásná, to měl tedy pravdu. Asi nejkrásnější polská herečka všech dob. Film samotný je celkem vtipný, na tehdejší poměry skoro neangažovaný, řekl bych, že se na něj dá dívat i dnes. Přesto měla B.B (nikoliv tedy její slavnější francouzská kolegyně) kvůli němu nemalé potíže. Poláci mají ke všemu ruskému či sovětskému daleko větší odpor než my, Češi a už skutečnost, že polská herečka přijala nabídku sovětských filmařů, hodnotili naši severní přátelé jako pokus o kolaboraci a že k tomu ještě přijala jakousi sovětskou cenu (v SSSR byl film mimořádně úspěšný), to už byla prostě zrada. Na můj vkus je to ale přece jenom trochu rozvleklé. Půl hodiny vystříhat a bylo by to tak akorát ()

satto66

Tento film jsem viděl velmi dávno,tak dávno,že jsem si jen pamatoval děj a přítele učiteky Ipolita.Název jsem dávno zapomněl,pokud jsem vůbec věděl ,jak se film jmenuje.Diky CSFD, kde jsem registrován krátkou dobu,jsem zjistil název pomocí příznivců CSFD,kterým děkuji a jsem velmi zvědav, jak dnes na mě film zapůsobí. Faktem je,že tento film se mně hluboko vryl do paměti a to je jasný důkaz jeho kvality.Ze zkušenosti vím ,že takových filmů je opravdu jako šafránu. ()

dragon'88

Vsetkemu by prospelo, keby tu nudnu a odpudivu prvu hodinu vtesnali max. do 10 minut. Nastastie zbytok filmu nebol na ukor uvodu skrateny a ostava tu priestor na zvrat a zabudnutie. Novorocna rozpravka za 3.5* ()

Tangentoida

Krásná ruská, sice dlouhá, však nikoli zdlouhavá komedie. Příjemný lidský příběh zahřeje u srdce, přestože se odehrává v mrazivém Petrohradu na SIlvestra. ()

ferika

Barbara je zlaticko - len aby som nezabudol :) Film nema srhujuce tempo, explozie ani potoky krvi. Nema ani vkopirovany potlesk a smiech, aby si pologramotni divaci odchovani na smejdoch transatlantickej produkcie uvedomili, ze "AHA, TU BOL HUMOR!" Po rokoch som mal moznost pozriet si film znovu bez nahlenia v originali a musim povedat, ze stale je to prijemna, ticha romantika s humornym podtextom. ()

CaveRnDish

Pominu-li první "opileckou" a otravnou hodinu tohoto filmu, můžu ty dvě zbývající jenom doporučit. Tento film, z roku 1975, je nebývale odvážný - unifikovaná města, unifikované názvy ulic, moře alkoholu, a ne zrovna ukázkově šťastní a socialisticky uvědomělí "soudruzi a soudružky". Naopak, vidíme "pošetilé" tužby, nejistoty, mimomanželský vztah. - Po té hodině, kterou jsem přetrpěl, jsem rád shlédl příběh, jenž není komedie, ale přes popředí veselých dialogů a gest, často prostoupí vážná, a v podstatě neutěšená realita života v socialismu. Nebo ve světě státního dirigismu, chce-li to někdo označit jinak. -- p.s. Nakonec jsem vzal na milost i tu první hodinu. Myslím, že právě vztah k alkoholu, a jak se pod vlivem alkoholu chovají, dává velmi dobře nahlédnout, a snad i pochopit ruskou duši. Jak se smutná a nešťastná "vláčí" staletími. - Stojí to za to. ()