Restrepo

National Geographic nás po několikáté zavede do nebezpečných končin tohoto světa. Restrepo nespustí oči z amerických vojáků v afghánském údolí Korangal, ve kterém hlavní tvůrci filmu strávili rok svého života. Film amerického žurnalisty Sebastiana Jungera a britského fotografa Tima Hetheringtona získal cenu poroty za Nejlepší dokumentární film v Sundance. (SydneyB)

Ace.A.T.L.

Hodně, ale opravdu hodně silnej dokument o válce v Afghanistánu. Bez efektů, bez soundtracku, bez přikrášlení... Za mě 5* a NEPOCHYBNĚ DOPORUČUJU ()

kolly13

Stačila by krátká reportáž, takto se není čeho chytit a je to spíše ztracený čas pro někoho, kdo má desítky filmů za sebou. Dobré snad jen pro nováčka. ()

setina

Kvalitní válečný dokument, který mě osobně nenechal klidným. Zajímavá a místy dojemná ukázka toho co je ve válce realita. Oproti herecky zvládnutým filmům kde jde o hlavní postavu. Trochu si myslím, že někteří by se na to ani neměli dívat, ale to je jistě nesmysl, protože pokud by někdo chtěl bojovat za názory ostatních, nebo dokonce bránit svojí zemi. Měl by dokument vidět a vědět co se také může stát! ()

Názorožec

mimořádný dokument, v duchu cinema verité. Tím že se autoři zdrželi veškerých komentářu tak vzikl dokument, který vypovídá o víc než "jen" o bojích v údolí Korangal... Tim Hetherington zemřel při válečném konfliktu v Lybii v roce 2011. ()

zekon

Další důkaz toho jak obrovský nesmysl je angažovanost vojsk NATO v Afghánistánu. Nikdo neví pořádně kam střílí, od vesničnů rozezná Talibance jen tak že má v ruce AK, domorodci věří víc Talibáncům a s nikým jiným se bavit nechtějí. Kluci tam nasazují krky, evidetně pro nic a sami neví proč.....prý pro vlast..... I když je to spíš psychologická ukázka toho co zažívají, celkem to stačí a není co závidět. Bojů moc vidět není, ale důležitý je ten pocit svinstva. ()

TheAdams

Vynikající válečný dokument o nebezpečné válce v Afghánistánu,odehrávající se v údolí Korangal. Dokument je natočený opravdovým vojákem který prošel vším tím bojem, a tak získal perfektní záběry. Během dokumentu promlouvají účinkující vojáci o situaci, jak se cítili a podobně, je zajímavé sledovat jejich emoce během vzpomínání.. Dokument informuje i o smrti dvou vojáků, což je velice emotivní pro ostatní, tím myslím i pro i nás, ty které nás dokument velice zaujal a v duchu jsme ho prožívali společně s vypovídajícími vojáky. Fascinuje mě jak se americké jednotky důrazně snažili navázat spojenectví s místním obyvatelstvem. Shrnul bych to jedním slavným citátem " War is hell".. Osobně bych dokument navrhl na oskara.. těším se na jeho druhou verzi která by mě vyjít tento rok. ()

Thug_Leo odpad!

Tys tam nebyl to bylo peklo chlape, vůbec nevíš! Po zhlédnutí nebudete vědět ani nadále. Zastřelím půlku vesnice, zatímco druhou zdemoluji....ALE pak vám postavím cestu a dám fazole. Chci jen trochu vděku! Další věc je, že vidíte jakési pokusy o rozhovory s "veterány"...neřeknou vám nic nového,není to ani dobře sestříhané. POV kamera na houpačce, rozhovor s týpkem "Kéž bych ho mohl vidět zbízka,se rozprskl"), rozhovor s lokální komunitou bez dětí,žen nebo zvířat (každý po jednom záběru aby se neřeklo, že to tam není), pak se blíží konec, divák očekává pointu, ponaučení, cokoliv... dostane hysterii vojáka a po přeletu vrtulníku, který se dokola recykluje je konec. Jako fakt? ()

elgato

stejně jako Armadillo je Restrepo válečný dokument podle mého gusta. Žádný zbytečný patos a teoretizování. Proč tam ta jednotka byla mi není jasný. ()

McNuggets9ks

Celou dobu jsem čekal na boj, a na opravdové nepřátelé, místo toho jsem se dočkal střílení NĚKAM. Už vůbec jsem nepochopil princip proč tam američtí vojáci jsou. Čeho chtěli docílit? Připadá mi zbytečné posílat mladé kluky pro nic na smrt. 60% ()

Hyrogenus

Hodnotím 5 hvězdičkami nejenom za odvahu AMERICKÝCH vojáků v poli, ale za odvahu týmu z National Geographic, natočit každodenní rutinu ve válečné zóně, kde slova jako kamarádství, nebo život, mají váhu zlata. ()

kritikspacil

Syrový dokument , který ve mne vzbudil přesně opačné reakce , než pro jaký účel byl natočen . Opět jsem se jen utvrdil v aroganci americké mocnosti a nesmyslnosti válek vedených v zájmu vlastního dobra . O způsobu jakým je prováděn a inteligencí žoldáků k tomu najatých nemluvě . Smutná výpověď o pocitu nadřazenosti západní civilizace nad východem . ()

Dannyck

K tomuhle jsem se dostal pár ler po přečtění knihy "Válka - Jeden rok války v Afghánistánu", která pojednává o tom stejném roku s jednotkou v údolí Korengal, z toho stejného pohledu. Po tom, jak jsem se sžil s příběhy vojáků popsanými v knize bylo fajn vidět, jak doopravdy vypadají. Naprosto mě zarazilo, že téměř všichni ti drsní chlapi, co prošli neskutečným množství přestřelek, byli vlastně kluci kolem 20 let. Oproti knize mám ale pocit, že film vůbec nedokázal tak dobře vylíčit to, co se v jednotce skutečně děje, co si kdo řeší a jak. Velký respekt všem, co tam byli. ()

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Dokumentární film? Životu nebezpečné!

Dokumentární film? Životu nebezpečné!

23.04.2011

Bohužel, přesvědčil se o tom britský fotograf a dokumentarista Tim Hetherington, vítěz ceny Word Press Photo za rok 2007 a spolutvůrce na Oscara nominovaného snímku Restrepo. Společně s dalšími dvěma… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky