Restrepo

National Geographic nás po několikáté zavede do nebezpečných končin tohoto světa. Restrepo nespustí oči z amerických vojáků v afghánském údolí Korangal, ve kterém hlavní tvůrci filmu strávili rok svého života. Film amerického žurnalisty Sebastiana Jungera a britského fotografa Tima Hetheringtona získal cenu poroty za Nejlepší dokumentární film v Sundance. (SydneyB)

dwbmb

Líbí se mi komentáře typu, že to byla nuda :) No, není to jako jít do kina na novýho Iron Mana, tenhle dokument neměl nikoho pobavit. (hodnotím nesestříhanou verzi, ne tu, co běžela na ČT). Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

Equilita

Restrepo som pozerala 2 dni po Only the Dead a aj keď je tento dokument kvalitný, zaujímavý a autentický, nezanechal vo mne až taký intenzívny zážitok, ako práve OTD. Aspoň, že ma pobavili prvé dva dôvody, prečo má zmysel film vidieť od Fr. ()

Ferenzo

Hodnotím průměrně,protože nejsem sice žádný vojenský nebo válečný specialista,ale ten dokument mi v podstatě nic nedal. Jen mi ukázal,jak to v Afg. chodí,jak to tam mají těžké. Ale na druhou stranu,jsou za to dobře placeni a hlavně jsou tam dobrovolně. Autentické,reálné,ale nijak extra z toho nemrazí. R.I.P. pane Hetheringtone,zabit v Libyi !!! 70%. ()

mikhail

V plnej "kráse" odhalené pôsobenie jednotiek NATO v Afganistane. Tá nemohúcnosť v komunikácii s miestnym obyvateľstvom a planá snaha o presadenie svojich cieľov je až tragikomická. Zlatým klincom celého dokumentu bolo vyjadrenie veliaceho kapitána, ktorý na stretnutí s obyvateľmi dediny, kde predtým vystrielali spolu s povstalcami aj časť miestnych, začne vyhlasovať: "Urobme za tým hrubú čiaru a poďme sa venovať rozvoju Vašej dediny". Keby to nebolo také smutné tak sa pritom rozosmejem. Pri chápaní vojny v Afganistane je potrebné vžiť sa do kože samotných obyčajných Afgancov. Príde nejaká vojenská jednotka, z pozície nad Vašou dedinou ostreľuje na slepo všetko živé. Potom túto dedinu obsadia a začnú mi vykladať, že sú tu na moju ochranu a skvalitnenie môjho života. Len tak mimochodom spomenú, že mám udať svojich susedov, priateľov a známych, ktorí sú členmi Talibanu. No ja na mieste Afgancov by som sa pravdepodobne nechoval inak...a zvysoka na nich ...kašlal. P.S: Inak dokument čo do kvality nie je ničím výnimočný. Ak tvorcovia ten patriotistický pátos mysleli sarkasticky, tak by som hodnotenie o 1* zodvihol. ()

nula87

Reálný popis toho, že válka je kurva - není na nic nic k obdivu a tento dokument nám to bez servítek servíruje. 70% ()

dud

Restrepo dokáže poměrně dobře (jak je to možné z domova od obrazovky) navodit atmosféru, jakou prožívají američtí vojáci v Korengal Valley - členitém území Afghánistánu, které se zdá být plné talibanců. Ucítíte úzkost vojáků, kteří bez podpory a z papundeklové základny pozorují jakýkoliv pohyb na okolních svazích s očekáváním útoku nepřátel. Uvidíte, co roční pobyt v Korengalu udělal s jejich psychikou a k čemu je velitel, který je sice dobrý řečník, ale pod těžkou palbou si nadělá do kalhot. Samotná přítomnost Američanů na tomto území je podle mne zbytečná, vzhledem k tomu, že spočívá především v počítání zraněných a mrtvých a zběsilé střelbě na okolní kopce. Záminka sbližování s místním obyvatelstvem, které příliš nespolupracuje, ba naopak, pomáhá talibancům a komunikuje hlavně v rámci stížností, a další zámninky, kterou je stavba silnice, na níž stejně všichni místní odmítají pracovat, jsou už úplně absurdní. ()

ToXo

Ako toto mohlo byt nominovane na oscara nepochopim asi nikdy, banda vojačikov zmatene pobehujuca hore dole, ani netusiac kvoli comu tam vlastne su, zabavajuca sa za velke peniaze a kvoli velkym peniazom, dalsi dokaz o tom ze Amici Afganistan absolutne nezvladli - 1/5 ()

Bumerang

Docela povedený dokument. Hodně mě ale štvaly ty "mluvící hlavy" ve studiu. Rozhovory s vojáky by byly určitě lepší přímo v terénu. Celkový dojem z filmu by byl jistě mnohem sžíravější. Každopádně - klobouk dolů před odvahou tvůrců. Já bych do afghánské první linie fakt nelezl! ()

EVIM

No...na prdel z tohoto dokumentu rozhodně nespadnete. Válka je svinstvo v jakékoliv době a jakékoliv zemi. Ale nechci zbytečně dokument srážet. Ovšem musím se smát tomu, že ti vojáci podlehli své deziluzi a jsou přesvědčeni, že něco dokázali... ()

g3rtrud

Vojaci v Armadillo mali aspoň peknú základňu kde boli relatívne v bezpečí, strielalo sa po nich len pri výjazdoch na nepriateľské územie. Američania si museli kopať základňu na vrchu kopca (Restrepo) a popritom boli ostrelovaní. Blbé je to že v celom dokumente sa bojuje proti neviditeľnému nepriateľovi, neuvidíte ani jedného talibanca (mŕtveho ani živého). P.S.: prečo majú preboha chudobný farmári v Afganistane červené brady? ()

zon_dess

Skvelý dokument. Všetka česť a pokoj v duši autorovi Timovi Hetheringtonovi (zomrel 20.4.2011 Libya) za dokonalé zobrazenie toho, ako to je v Afghanistane. Nič než 100% nemôžem dať. ()

Kazisvet III.

Z dokumentárního i zážitkového hlediska a po stránce autentických pocitů z akcí musím říct, že Armadillo má mnohem lepší náboj. I tak se jedná o poměrně zajímavou podívanou, která si vysloužila solidní 3/5. ()

Dominator787

Dobrej dokumentík o nadšených chalanech, co ze sebe chtěli udělat chlapa skrz redukování pro ně naprosto cizích chalanů, co ze sebe taky chcou udělat chlapa! Finální zjištění, že z člověka badass terminátora bez citů neuděláš je poučný a hlavně lidský. Ha, unless nejseš psychopat či ti to nepošmaruje psyché natolik, že vrátit se do společnosti s ptsd, která tě ještě bude cenit za ó statečné úsluhy vlasti pro tebe už nebude option..Zbyde ti už enem ta válečka a ty dospělý nerfky.. Nu, ani jednu možnost neberu, obě jsou xoxo. Ale jak napsal mistr krasopisu Orwell - "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla." Co tedy s válečkou? Nuže, spíš bych se zeptal..Co tedy s člověkem? Možná čekat na spásu v podobě jedné chytré lobotomie přímo zaměřené na emoce a myšlenky typu nenávist, vztek, pomsta, nepochopení a umělá nadřazenost. Ha, co vím..,možná by i nějakej ten novej a nutričně hodnotnej diazepam mohl helfnout. ()

soltak

Výborný válečný dokument o Afgánistánu takovém jaký opravdu je. Všem, které tato problemastika zajímá, můžu jedině doporučit. Ale nečekejte brilantní filmové záběry ani vynikající herecké výkony, This is WAR! ()

Klaricicinka

O Afghánu a misích bylo natočeno více dokumentů a ještě více jednotlivých videí, avšak tento dokument převažuje. Na rozdíl od jiných jednotek se tito chlápci neptají, ale rovnou střílejí, neboť téměř každý kontakt znamená kontakt nepřátelský. Sledovat tyhle vojáky z pohledu kamery jiného vojáka se tak dotklo stoprocentní reality a člověk jen sedí přikován k židli a ví, že tohle je doopravdy. Nicméně právě kvůli stylu natáčení se tento druh dokumentů stává nepřehledným a mnohdy člověk neví, kam jdou, proč, a kdo na koho vlastně střílí. Ale nějaká daň za tuto realitu tu asi být musí... ()

Chase

Jednou za čas se mi stane, že mám chuť začít si stěžovat jak je ten můj život těžkej a komplikovanej. Pak se podívám na podobnej dokument, v duchu si nafackuju a v posteli pak děkuju osudu za všechny moje "starosti". Hetherington s Jungerem odvedli dobrou práci. Dokument čistej, bez nějakýho patosu nebo glorifikace. A z těch kluků oběti nikdo dělat nemusí, oni oběti jsou. Přihlásili se k armádě z různých důvodů, ale žádnej z nich nemohl počítat s tím, že je hloupý velení hodí někam kde budou naprosto zbytečně umírat (tím myslím Korangal valley). Ostatně už Britové po Krymský válce rádi řikali o svých vojácích "Lions led by donkeys" A kdo ví. Kdybych vyrůstal v americe, sportoval bych na střední, pak bych třeba dostal vojenský stýpko a voila, byl bych na jejich místě. A že se v dokumentu místy nic moc neděje? A co by se tam asi tak mělo dít. Je to válka. 95% času ukrutná nuda, čekání v bunkru nebo stále stejný patroly a stres a po zbylej čas se vás někdo pokouší zabít a jste podělaný až za ušima. A jestli někdo čekal na zpomalený záběry headshotů talibanců tak je počítačovejma hrama zmlsanej vůl. ()

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Dokumentární film? Životu nebezpečné!

Dokumentární film? Životu nebezpečné!

23.04.2011

Bohužel, přesvědčil se o tom britský fotograf a dokumentarista Tim Hetherington, vítěz ceny Word Press Photo za rok 2007 a spolutvůrce na Oscara nominovaného snímku Restrepo. Společně s dalšími dvěma… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky