Když chci, tak písknu (festivalový název)

• Rumunsko

Eu când vreau să fluier, fluier

• Švédsko

Vill jag vissla så visslar jag

If I Want to Whistle, I Whistle

Ak si chcem pískať, pískam

(festivalový název)

Drama / Thriller

Rumunsko / Švédsko, 2010, 94 min

Florin Şerban

Marius Panduru

[MFF Cinematik 2011, Piešťany] SPOILER ALERT! Už viem, prečo nemám priateľku. Nechcel som jej podrezať hrdlo (blik). Ale vážne, ten týpek fakt nebol moc sympatický. Teda ako bol, ale len do momentu, než sa zahľadel do slečinky, ktorú chcel pozvať na kávu. A preto ju zobral ako rukojemníčky s tým, že ju zabije ak urobí "wrong move". Mohlo to byť aj horšie. Ale slečna bola pohľadná.(11.9.2011)

Tí Rumuni naozaj točia dobré filmy. Na festivaloch sa mi vždy zapáči rumunská produkcia. Minule to bol film California dreaming, teraz Ak chceš pískať, pískaj. Vlastne to bolo o tom, že ak človek chce, dokáže urobiť čokoľvek. Napríklad ak chce, aby všetci skákali, ako píska. Scéna v kaviarni sa mi veľmi páčila. Tiež záver. A herecké výkony mladých hercov si tiež zaslúžia obdiv.(4.8.2010)

Nevravím, že bola táto rumunská novinka niečím prevratná, ale každopádne si dokázala udržať moju pozornosť, bavila ma a miestami úsmevne prekvapila. To sú tri veľmi dôležité body, za ktoré dokážem filmu bez akýchkoľvek problémov odpustiť miernu nelogičnosť konania hlavného hrdinu (a nielen jeho). Ale čo ja viem, možno v tom Rumunsku dávajú trestancom do polievky nejaké slušne šmakujúce drogy. Tak či onak, zatiaľ najväčšie prekvapenie festivalu. [MFF Cinematik 2011, PN](12.9.2011)

Na tu chválu pred uvedeným filmu(že ocenení na Berlinare), som za tých 20minút čo som vydržal v kinosále, nič zvláštne nezachytil, len zrnitý obraz, prázdny väzenský dej, príliš dlhé nič hovoriace zábery, ťažko povedať či by ma ešte niekto prehovoril na opätovné vzhliadnutie. /videl v kine: 20%/ (videl na festivale Art Film Fest 2010)(21.6.2010)

Jakmile začnu během filmu odcházet, abych si pověsila prádlo, udělala kávu a podobně, tak něco není v pořádku. Do poloviny filmu jsem byla celkem potěšená výkonem neherce George Pistereanua a docela slibně se to začalo vyvíjet, ale nedá se nic dělat, těch hluchých míst tam byla přehršel a část týkající se únosu byla maximálně neuvěřitelná. Závěr, který to už totálně zazdil mě nedovolí dát víc než velmi slabou trojku. Ale jinak doufám, že se s Georgem někdy v budoucnu ještě setkám, je to prima kluk.(25.9.2014)

• - Film, který je adaptací hry rumunské autorky Andreey Văleanové, je v rámci dosažení maximální autentičnosti obsazen množstvím neprofesionálních herců. V rolích chovanců nápravného zařízení se tak objevují chlapci, kteří prošli půlročním castingem a zkoušením (např. představitel hlavní role George Pistereanu, jenž se následně objevil v hlavní roli Mitulescova filmu Loverboy), a také opravdoví delikventi z rumunských ústavů, jimž bylo v rámci terapie dovoleno navštěvovat herecké kurzy. Během natáčení filmu také vznikl dokument režisérky Ivany Mladenovicové mapující život mladých delikventů v tehdejším Rumunsku. Celý projekt je tak důkazem komplexního přístupu k palčivému tématu. (Zdroj: Letní filmová škola)